Szlak Mazursko-Kurpiowski: Szczytno - Klon: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 21: Linia 21:
 
<br/>
 
<br/>
 
== Trasa ==
 
== Trasa ==
''Sorkwity PKP – jez. Lampackie- Maradki- jez. Piłakno- jez. Borówko- Bieńki- Gant- Krawno- Babięta- jez. Zyzdrój- Spychowo- jez. Kierwik- jez. Uplik- Zgon - Rezerwat Sosna Królewska''
+
''Szczytno - Rudka - Małdaniec - Lipowiec - Radostowo - Klon''
 
<br/>
 
<br/>
 
== Opis ==
 
== Opis ==
[[Plik:Sorkwity.jpg|200px|left|thumb|Pałac w Sorkwitach]]
+
[[Plik:szczytno zamek.jpg|200px|left|thumb|Ruiny zamku w Szczytnie]]
Początek szlaku w [[Sorkwity|Sorkwitach]]. Jest to duża wieś na Poj. Mrągowskim nad rzeka Krutynią jez. Gielądzkim i Lampackim. Początek szlaku spływu kajakowego. We wsi zabytkowy kościół ewangelicki z XVII wieku z interesującym wnętrzem i pałac w stylu neogotyku angielskiego. Mijamy kolejne jeziora i rezerwaty przyrody: [[rezerwat ornitologiczny „Piłaki”]], [[rezerwat przyrody „Czaplisko-Ławny Lasek”]]. Ostatni punkt na trasie to rezerwat przyrody [[rezerwat przyrody Królewska Sosna|Królewska Sosna]]. Utworzony został w 1959 roku dla ochrony drzewostanu [[Puszcza Piska|Puszczy Piskiej]]. Chroni 200-letni mieszany starodrzew oraz trzy jeziorka Kruczki z reliktową florą torfowisk wysokich. Jest tu pomnikowa, obumarła już sosna, od której pochodzi nazwa rezerwatu. Jest także niemal 400-letni [["Dąb nad Mukrem"]] im. K. Małłka o wysokości 30 m i obwodzie pnia ponad 5 m.
+
Szlak biegnie terenem równinnym, będącym dawniej pograniczem polsko-wschodniopruskim. Na trasie spotyka się unikatowe pomniki przyrody np. grupę okazałych jałowców czy stare dęby. Rozpoczyna się w [[Szczytno|Szczytnie]] położonym na pograniczu Poj. Olsztyńskiego i Równiny Mazurskiej. Miasto ma niewiele obiektów zabytkowych. Na zapleczu Urzędu Miasta stoją zabezpieczone ruiny zamku krzyżackiego, obiekt potocznie zwany zamkiem powstał w 1933 roku i mieści urzędy oraz [[Muzeum Mazurskie w Szczytnie|Muzeum Mazurskie]] z rozbudowanym działem etnograficznym. Z wieży tego budynku rozległy widok na okolicę. Do zwiedzenia również barokowy kościół ewangelicko-augsburski z 1718 roku.
 
<br/>
 
<br/>
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==

Wersja z 22:09, 9 sty 2014

Szlak Mazursko-Kurpiowski

Dane szlaku
Państwo Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Początek Szczytno
Koniec Klon
Numer WM-2036-n
Kolor znakowania żółty Zolty.gif
Długość 41 km km
Typ szlak pieszy
Administrator Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK


Nazwa

Szlak Mazursko-Kurpiowski

Trasa

Szczytno - Rudka - Małdaniec - Lipowiec - Radostowo - Klon

Opis

Ruiny zamku w Szczytnie

Szlak biegnie terenem równinnym, będącym dawniej pograniczem polsko-wschodniopruskim. Na trasie spotyka się unikatowe pomniki przyrody np. grupę okazałych jałowców czy stare dęby. Rozpoczyna się w Szczytnie położonym na pograniczu Poj. Olsztyńskiego i Równiny Mazurskiej. Miasto ma niewiele obiektów zabytkowych. Na zapleczu Urzędu Miasta stoją zabezpieczone ruiny zamku krzyżackiego, obiekt potocznie zwany zamkiem powstał w 1933 roku i mieści urzędy oraz Muzeum Mazurskie z rozbudowanym działem etnograficznym. Z wieży tego budynku rozległy widok na okolicę. Do zwiedzenia również barokowy kościół ewangelicko-augsburski z 1718 roku.

Bibliografia

1. Darmochwał T., Rumiński M. J.,Warmia Mazury, Warszawa 2006; 2. Kujawski W.,Krutynia. Szlak wodny, Olsztyn 2006; 3. www.jezioro.com.pl; 4. www.szlaki.mazury.pl;