Rezerwat Jezioro Zdedy

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 11:59, 24 lut 2015 autorstwa MartaF (dyskusja | edycje) (Rośliny)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Jezioro Zdedy

Rodzaj rezerwatu faunistyczny
Państwo  Polska
Data utworzenia 2003
Powierzchnia 181,64 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat przyrody Jezioro Zdedy
Rezerwat przyrody Jezioro Zdedy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat przyrody Jezioro Zdedy
Rezerwat przyrody Jezioro Zdedy
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat przyrody Jezioro Zdedy – rezerwat przyrody utworzony w 2003 r. (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. Nr 72, poz. 1070) w celu zachowania miejsca zlotowiskowego żurawia oraz walorów krajobrazowych i przyrodniczych Jeziora Zdedy z dominującą roślinnością szuwarową, przylegającymi do niego lasami i terenami nieleśnymi z licznymi zabagnieniami, a także siedliskami rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt. Zajmuje powierzchnię 181,64 ha i jest położony w powiecie piskim na terenie gminy Orzysz.

O rezerwacie

Zwierzęta

W zarastającej zatoce jeziora znajduje się mieszana kolonia rybitw czarnych i białoskrzydłych. Oba gatunki ptaków odżywiają się przede wszystkim owadami chwytanymi w locie. Znacznie rzadziej pokarmem są dla nich kręgowce wodne, w tym małe ryby pobierane z tafli jeziora. W żadnym wypadku nie wolno podpływać zbyt blisko kolonii ptaków, zwłaszcza w okresie lęgowym.

Rośliny

Występują tu gatunki roślin charakterystyczne dla tego typu obszarów, takie jak: grzybień biały, grążel żółty, rdestnica pływająca, osoka aloesowata, pływacz zwyczajny, rogatka sztywna, jaskier krążkolistny, rdestnica połyskująca. Dno jeziora porastają gatunki ramienic.

Zobacz też

Rejestr rezerwatów przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie [10.12.2014]
Rezerwat przyrody Jezioro Zdedy, pl.wikipedia.org [10.12.2014]
tour.mazurskiemorze.pl [10.12.2014]
Jask.jpg
Jaskier krążkolistny (Ranunculus circinatus)