Szczepkowo-Giewarty

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 14:18, 19 sie 2014 autorstwa Arom (dyskusja | edycje) (Arom przeniósł stronę Szczepkowo - Giewarty na Szczepkowo-Giewarty, bez pozostawienia przekierowania pod starym tytułem)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szczepkowo - Giewarty

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko - mazurskie
Powiat nidzicki
Gmina Janowo
Sołectwo Szczepkowo - Giewarty
Liczba ludności (Pole-obowiązkowe) Pole-obowiązkowe
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NNI
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Szczepkowo - Giewarty
Szczepkowo - Giewarty
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Szczepkowo - Giewarty
Szczepkowo - Giewarty
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Szczepkowo - Giewarty (1414 Sczepkowo, Golambyewo, Sczepkowo, Szczepkowo-Rakowo, Gyevarthovo) – wieś sołecka w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Janowo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie przynależała do województwa olsztyńskiego.


Charakterystyka fizjograficzna

Wieś znajduje się nieopodal Jeziora Zawadzkiego.Miejscowość położona jest na terenie gminy Janowo, która znajduje się w zasięgu trzech mezoregionów fizyczno - geograficznych: Równina Kurpiowska,Równina Mazurska, Wysoczyzna Ciechanowska. Rzeźba terenu Wysoczyzny jest falista, miejscami pagórkowata, z wysokościami rzędu 150-200 m npm. Część wschodnia natomiast równiną sandrową (Równina Kurpiowska) o rzędnych 140-150 m npm. Miejscami występują tutaj pagórki czołowomorenowe o wysokości względnej do 30 m. Na terenie gminy odnajdziemy osady polodowcowych piasków, żwirów oraz lokalnie glin zwałowych. Ponadto gdzieniegdzie znajdują się płytkie osady – torfy oraz mioceńskie piaski mułkowate. Znaczącą formą morfologiczną jest dolina rzeki Orzyc, o szerokości przeważnie od 200 m do 700 m.

Dzieje miejscowości

Pierwotnie wieś Szczepkowo znajdowała się na obszarze osady nad rzeką Orzyc, która z czasem podzieliła się na: Szczepkowo – Borowe, Szczepkowo – Pawełki, Szczepkowo – Zalesie, Szczepkowo – Giewarty, Szczepkowo – Kukiełki, Szczepkowo – Soldany, Szczepkowo - Skrody i Szczepkowo – Iwany. Wieś miała charakter szlachecki. Pierwsze informacje o wsi pochodzą z 1414 r. kiedy została obrabowana przez Krzyżaków. Nie znana jest dokładna data lokacji wsi. Nie wiadomo jaka jest etymologia nazwy miejscowości. W 1443 r. Piotr z Szczepkowa - Giewarty sprzedał całą część ojcowizny w Szczepkowie - Giewarty Janowi, Stanisławowi i Torze - braciom z Szczepkowa. W 1449 r. Świętosław ze Szczepkowa sprzedał Mikołajowi ze Smolan 10 włówk w Szczepkowie - Giewarty. W 1578 r. należała do parafii Janowiec Kościelny powiat mławski. Pod koniec XIX w. istniało tu 12 domów. W tym okresie mieszkało tutaj 90 osób. Wieś obejmowała 223 mórg. Nie zachowała się informacja o kształcie zabudowy wiejskiej.


Ludzie związani z miejscowością:

W kadencji 2011 - 2015 sołtysem wsi jest Maria Sobania.



Bibliografia:

Wijaczka Jacek, Dzieje wsi do końca XVIII wieku, [w:] Historia Nidzicy i okolic, pod red. Waldemara Rezmera, Nidzica 2012, s. 165 - 202.



Kinlis (dyskusja) 11:24, 8 wrz 2013 (CEST)