Pierwiosnek lekarski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pierwiosnek lekarski

Primula veris
L.
Pierwiosnek lekarski – pokrój, źródło: wikimedia.org
Pierwiosnek lekarski – pokrój, źródło: wikimedia.org
Systematyka
Królestwo rośliny
Gromada rośliny naczyniowe
Klasa okrytonasienne
Rząd wrzosowce
Rodzina pierwiosnkowate
Rodzaj pierwiosnek
Gatunek pierwiosnek
Synonimy

Pierwiosnek lekarski (Primula veris (L.) Rich.) – gatunek rośliny należący do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae).

Morfologia

Bylina krótkoowłosiona lub naga, czasem pokryta czerwonawymi gruczołkami. Liście wyrastają z kłącza, zebrane są w przyziemną różyczkę. Są jajowate do podługowato jajowatych, w młodości zwinięte na brzegach, pomarszczone, nieregularnie karbowane, o szczycie tępym lub zaokrąglonym, u nasady zwężone w oskrzydlony ogonek. Ze środka różyczki wyrasta łodyga kwiatostanowa wysokości 10-20 cm, gęsto owłosiona, zakończona baldaszkiem.

Kwiaty średnicy 1-2 cm, pachnące, mają kielich trwały, rurkowaty, nieco rozdęty, odstający od rurki korony, kanciasty, 5-ząbkowy, bladozielony lub żółtawozielony. Korona jest dzwonkowata, złocistożółta z pomarańczowymi plamami w gardzieli. Pręciki, w liczbie 5, są przyrośnięte do rurki korony. Roślina kwitnie od marca do maja. Owocem jest jajowata, jednokomorowa torebka otoczona trwałym kielichem.

Rozmieszczenie i ekologia

Pierwiosnek lekarski jest gatunkiem europejsko-zachodnioazjatyckim, występującym na obszarach o klimacie oceanicznym. W środkowej Europie rośnie na niżu i wyżynach, rzadziej w niższych położeniach górskich. W odróżnieniu od pierwiosnka wyniosłego Primula elatior jest gatunkiem łąkowym, wkraczającym do lasów liściastych podlegających wpływom antropogenicznym.W Polsce częsty na niżu i w niższych położeniach górskich.

Na Warmii i Mazurach odnotowany w rezerwacie Nowinka.

Wartość użytkowa

Roślina objęta w Polsce częściową ochroną gatunkową.

Roślina lecznicza. Zawiera saponiny (z wyjątkiem korony kwiatowej), olejek eteryczny, garbniki, karoten, glikozydy - primawerynę i primulawerynę. Liście zawierają dużo witaminy C. Odwar z kwiatów stosowano w lecznictwie ludowym jako środek przeciw schorzeniom układu moczowego i przeciw reumatyzmowi. Herbata z kwiatów jest zalecana w bezsenności i migrenie, odwar z kłącza i korzeni lub kwiatów w schorzeniach górnych dróg oddechowych i płuc.

Roślina ozdobna uprawiana w ogródkach, często jako mieszaniec z innymi gatunkami. Jest to gatunek bardzo zmienny.

Ciekawostki

W kwiatach występuje heterostylia, która utrudnia samozapylenie. Pręciki i słupek dojrzewają równocześnie, kwiaty zapylane są przez motyle (entomogamia).

Bibliografia

Cincura Frantisek, Ferakova Viera, Majovsky Jozef, Somsak Ladislav, Zaborsky Jan, Pospolite rośliny środkowej Europy, Warszawa 1990.
pl.wikipedia.org, pierwiosnek lekarski [27.06.2014]
pl.wikipedia.org, Lista gatunków roślin objętych ochroną częściową w Polsce [27.06.2014]

[[Kategoria: Tolkmicko (gmina miejsko-wiejska)