Traszka grzebieniasta

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Traszka grzebieniasta

Triturus cristatus`
Laurenti, 1768
Triturus cristatus Laurenti, 1768
Ropucha zielona. Opis.
Ropucha zielona. Opis.
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy ogoniaste
Rodzina salamandrowate
Rodzaj Triturus

Traszki

Płazy ogoniaste, z których w Polsce występują tylko 4 gatunki, a na Warmii i Mazurach - 2: traszka zwyczajna i traszka grzebieniasta. Prowadzą wodno-lądowy tryb życia. Trudno je zaobserwować, bo to zwierzęta dość skryte. Zobaczyć je można jedynie w okresie godowym. Są mięsożerne. Żyją głównie w śródleśnych zbiornikach, niewielkich jeziorkach. Wszystkie traszki w Polsce są objęte ścisłą ochroną!

Traszka grzebieniasta

Samiec traszki grzebieniastej w okresie godowym(zdj.R.Theuer/wikipedia.pl)

Ma masywne i walcowate ciało. Długość (wraz z ogonem, który z reguły równa się długości ciała) dochodzi do 17 dm. Jej skóra (w odróżnieniu od jej kuzynki) jest chropowata i pokryta charakterystycznymi guzkami. Ciało traszki grzebieniastej ma kolor ciemny, prawie czarny po stronie grzbietowej i pomarańczowy aż do podgardla po stronie brzusznej z ciemnymi plamami.

W okresie godowym u samca wykształca się strzępkowata płetwa (od karku aż po ogon) tworząca tzw. grzebień. Traszka ta wybudza się ze snu zimowego na przełomie marca i kwietnia – łatwo ją wówczas zauważyć w niewielkich zbiornikach wodnych: sadzawkach bądź w dołach po wydobyciu torfu.

Podobnie jak u traszki zwyczajnej samica składa pojedyncze jaja na liściach roślin wodnych. Na ląd wychodzą na przełomie lipca i sierpnia – prowadzą wówczas nocny tryb życia w wilgotnych zaroślach, norach lub pod drzewami.

Na Warmii i Mazurach występuje m.in. w Welskim Parku Krajobrazowym, Parku Krajobrazowym Wzgórz Dylewskich oraz w Lasach Mazurskich.

Bibliografia