Katolicka Szkoła Polska w Nowej Kaletce

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katolicka Szkoła Polska w Nowej Kaletce

Budynek byłej szkoły polskiej w Nowej Kaletce
Budynek byłej szkoły polskiej w Nowej Kaletce
Data założenia: 1929
Poziom szkoły: podstawowy
Adres: Nowa Kaletka
Patron: ...opcjonalny...


Katolicka Szkoła Polska w Nowej Kaletce – prywatna szkoła z polskim językiem wykładowym w Prusach Wschodnich. Powstała w 1929 roku i działała do 1939 r. Pierwszym kierownikiem szkoły był nauczyciel Edward Turowski .

Historia

...

Cele i zadania

Szkoła działała na podstawie Ordynacji dotyczącej uregulowania szkolnictwa dla mniejszości polskiej w państwie pruskim, która weszła w życie 21 lutego 1929r.

Kadra pedagogiczna

W polskiej szkole w Nowej Kaletce uczyli:

  • Edward Turowski
  • Tomasz Setny
  • Józef Groth
  • Paweł Trzciński
  • Ryszard Knosała
  • Seweryn Piątek


Osiągnięcia

...

Absolwenci

...

Ciekawostki

Tablica pamiątkowa na domu nr 26 w Nowej Kaletce ma napis: „W tym domu w latach 1929 – 1939 mieściła się polska szkoła. Pomimo terroru i prześladowań, nie szczędząc swych sił uczyli w niej ugruntowując polskość: Edward Turowski, Tomasz Setny, Seweryn Piątek, Ryszard Knosała, Paweł Trzciński, Józef Groth”. Obecnie jest to (Szkoła Podstawowa im. Józefa Grotha).


W Nowej Kaletce zachowało się przedwojenne przedszkole oraz pierwsza polska szkoła. Została ona wybudowana w podobnym stylu do wszystkich pruskich szkół, powstałych częściowo za odszkodowania od Francuzów. Murowany obiekt przetrwał w prawie nienaruszonym stanie wielki pożar w 1930 r. Niemcy wykorzystali te zdarzenie i zamknęli na pewien czas szkołę pod pretekstem urządzenia schroniska ofiarom pożaru. Obecnie budynek byłej szkoły polskiej stanowi siedzibę Towarzystwa Przyjaciół Gimu oraz świetlicę dla dzieci i młodzieży.


Bibliografia

Filipkowski Tadeusz, Oświata na Warmii i Mazurach w latach 1945-1960, Warszawa 1978.

Koziełło-Poklewski Bohdan, Wrzesiński W., Szkolnictwo polskie na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach 1919-1939, Olsztyn 1980.