Henryk Goralski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 19:56, 18 mar 2015 autorstwa Marcin Kapłon (dyskusja | edycje) (Zastępowanie tekstu - "Kategoria: Ochrona zdrowia" na "Kategoria: Lekarze i pielęgniarki")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Henryk Goralski

Data i miejsce urodzenia 7 kwietnia 1922 r.
Fulda
Data i miejsce śmierci 11 marca 1980 r.
Warszawa
Zawód lekarz

Henryk Goralski (ur. 7 kwietnia 1922 r. w Fuldzie w Niemczech, zm. 11 marca 1980 r. w Warszawie) – lekarz neurolog, inicjator założenia kilku placówek neurologicznych w dzisiejszym województwie warmińsko-mazurskim.

Życiorys

Urodził się w Fuldzie, gdzie jego ojciec Kornel pracował jako inż. mierniczy.

Szkoła i wykształcenie

W czerwcu 1939 r. wstąpił jako podchorąży do Centrum Wyszkolenia Sanitarnego i brał udział w kampanii wrześniowej. W okresie okupacji działał w konspiracyjnym harcerstwie i jednocześnie uczył się w Szkole doc. Janusza Zaorskiego, która praktycznie była Wydziałem Lekarskim Tajnego Uniwersytetu Warszawskiego. Po wojnie kontynuował studia na Wydziale Lekarskim UW, a potem na AM w Warszawie. Dyplom lekarza otrzymał 30 czerwca 1950 r.

Praca

Nakazem pracy dnia 1 listopada 1950 r. rozpoczął pracę na oddziale neurologicznym Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie, gdzie w 1954 r. objął funkcję ordynatora. Odbył staż w Klinice Neurologicznej Cornell University w Nowym Jorku. Był członkiem Komisji ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia.

Był inicjatorem założenia oddziałów neurologicznych w Iławie, Ostródzie, w Szpitalu Miejskim w Olsztynie oraz poradni neurologicznych przy wymienionych placówkach.

Działalność społeczna, kulturalna i naukowa

Był przewodniczącym Olsztyńskiego Oddziału PTN, członkiem zarządu PTL i Polskiego Towarzystwa Historii Medycyny. Działał w TWP i był założycielem Automobilklubu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Przez trzy kadencje pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego PTN.

Bibliografia

Bednarski Z., "Rocznik Medyczny", tom V, vol. I, s. 54-55, Olsztyn 1997.