Stowarzyszenie Twórców Warmii i Mazur
Stowarzyszenie Twórców Warmii i Mazur – zarejestrowane zostało 29 września 2009 roku. Działa na polu edukacji kulturalnej ukierunkowanej na poznawanie i utrwalanie tożsamości lokalnej i regionalnej, oraz odnowy i popularyzacja regionalnej tożsamości Warmii i Mazur, jej dziedzictwa i krajobrazu kulturowego.
Spis treści
Historia
Stowarzyszenie Twórców Warmii i Mazur zarejestrowane zostało 29 września 2009 roku. Przed zarejestrowaniem osoby stanowiące grupę inicjatywną działały w stowarzyszenia nierejestrowym założonym 2007 roku. Działalności przed rejestrowa polegała na m.in. współorganizacji imprez typu pokazy i prezentacje rzemieślnicze, organizacja konkursów i imprez wystawienniczo-handlowych. Najbardziej znaczącą impreza w jakiej stowarzyszenie nierejestrowe uczestniczyło były dwie edycje Wrót Warmii organizowane w Bałdach.
Po zarejestrowaniu stowarzyszenie zostało współorganizatorem I Warmińskiego Jarmarku Świątecznego który odbył się w Olsztynie w dniach 17-20 grudnia W ramach w/w Jarmarku stowarzyszenie odpowiadało za organizację stoisk handlowych, pokazów twórców-rzemiosło i prace artystyczne.
W styczniu 2010 roku stowarzyszenie zawarło porozumienie z gminą Purda na mocy którego stało się prawnym współorganizatorem imprezy „Kiermas Warmiński”, gdzie odpowiadało za obsługę administracyjną, organizację pokazów rzemiosła, sztuki, występów artystycznych.
W 2011 stowarzyszenie prowadziło prace mające na celu uruchomienie innych imprez cyklicznych oraz inicjatyw w kierunku edukacji kulturalnej ukierunkowanej na poznawanie i utrwalanie tożsamości lokalnej i regionalnej, oraz odnowy i popularyzacja regionalnej tożsamości Warmii i Mazur, jej dziedzictwa i krajobrazu kulturowego. W ramach tych działań są działania skierowane do dzieci- działania edukacyjne związane z kulturą i historią dawnych i współczesnych mieszkańców Warmii i Mazur(forma zabaw, konkursów, questów, ścieżek dydaktycznych). EduQuest czyli gra edukacyjna stworzona wg wzorców tzw Questingu stał się głównym obszarem działania stowarzyszenia.
W maju 2011 roku Stowarzyszenie uzyskało wsparcie zadania publicznego pod nazwą „Propagowanie turystyki aktywnej w tym pieszej, rowerowej i wodnej”. Tym samym gmina Olsztyn dofinansowała projekt skierowany do mieszkańców Olsztyna Zaplanowane działania to z jednej strony swoista zabawa-aktywna forma spędzenia wolnego czasu, z drugiej zaś nauka. Projekt „Quest- aktywna forma turystyki” pozwolił na zbudowanie szlaku turystyczno-kulturowego, obejmującego najciekawsze miejsca i obiekty zabytkowe na olsztyńskiej Starówce.
Idea budowy tego rodzaju szlaków to poznawanie dziedzictwa kulturowego dzięki zagadkom i łamigłówkom, przez co staje się niezwykle atrakcyjna dla dzieci i młodzieży.
Turysta dostaje mapkę i opis questu (z ang. poszukiwanie) czyli napisane prozą lub wierszem zadanie do zrealizowania. Wędruje zgodnie z instrukcjami rozwiązując zagadki i łamigłówki, i tym sposobem dociera do miejsca, do których chce go zaprowadzić organizator. Warto zauważyć, że Quest wymaga aktywności w przestrzeni gry – biegania, spacerowania i odkrywania kolejnych wskazówek i ma głębszy cel – głównie bawi, ale również edukuje i integruje uczestników.
W przyszłości nadal zamierzamy rozwijać działania , które zostały zainaugurowane w latach
wcześniejszych. Główny nacisk kładziemy na kierunek związany z rozwojem gier edukacyjnych-upowszechnianie idei wykorzystania do celów edukacyjnych, promocji miejsc i wydarzeń, a także jako sposób na uatrakcyjnienie pobytu w danym miejscu.Założone cele osiągnąć zamierzamy zarówno poprzez szkolenia mające na celu naukę budowy questów (dla organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, oraz osób indywidualnych) jak i uruchamianie pokazowych questów zbudowanych na bazie dzieł miejscowych twórców ludowych (poeci, artyści), zabytków architektonicznych, wydarzeń i postaci historycznych
Statut
...
Cele
W ramach tych działań są działania skierowane do dzieci- działania edukacyjne związane z kulturą i historią dawnych i współczesnych mieszkańców Warmii i Mazur(forma zabaw, konkursów, questów, ścieżek dydaktycznych). Quest czyli gra edukacyjna stworzona wg wzorców tzw Questingu stał się głównym obszarem działania stowarzyszenia.
Od sierpnia 2011 do lipca 2013 Stowarzyszenie Twórców Warmii i Mazur realizuje projekt Wolontariatu Seniorów Grundtviga pt. "Senior Volunteering for Cultural Exchange". Projekt jest skierowany do osób w wieku 50+. Obejmuje dwa czterotygodniowe wyjazdy trójek wolontariuszy z Polski do naszego estońskiego partnera - Centrum Wolontariatu VIVAK w Viljandi, oraz przyjęcie tożsamej liczby wolontariuszy z Estonii.Podobny projekt z partnerem litewskim realizujemy od 2012 roku
Zarząd
Lewandowska Izabela - Członek Rady Nadzorczej
Długokęcka Krystyna - Członek Rady Nadzorczej
Becla Krzysztof Andrzej - Członek Rady Nadzorczej
Biedrawa Bogusław Ryszard - Prezes
Maculewicz Ewa - Wiceprezes
Formy działalności
...
Źródła
...