Nadleśnictwo Susz

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 11:19, 23 lip 2014 autorstwa KarolinaB (dyskusja) (Obiekty edukacyjne)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nadleśnictwo Susz

Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Nadleśnictwo Susz
Nadleśnictwo Susz
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Nadleśnictwo Susz
Nadleśnictwo Susz
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Przedmiot działalności prowadzenie gospodarstwa leśnego w zakresie hodowli, ochrony, ścinki i wyróbki drewna
Adres ul. Piastowska 36B

14-240 Susz

E-mail susz@olsztyn.lasy.gov.pl
Telefon (55) 24 27 200
Strona internetowa http://www.susz.olsztyn.lasy.gov.pl/

Nadleśnictwo Susz – jest jednym z 33 nadleśnictw podlegających w strukturze organizacyjnej Lasów Państwowych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Zajmuje powierzchnię 23114,65 ha, w tym powierzchnia leśna stanowi 21052,15 ha. Funkcję nadleśniczego w Nadleśnictwie Susz sprawuje pan Jacek Karczewski. W strukturze nadleśnictwa Susz wyodrębniono: biuro nadleśnictwa, szkółkę leśna Białe Błota oraz 16 leśnictw: Bornice, Bukownica, Dębina, Jawty, Jeziorno, Kamieniec, Kisielice, Królewskie, Lipowo, Michałowo, Mortąg, Rożek, Susz, Szwalewo, Uroczysko, Zieleń.

Położenie

Nadleśnictwo Susz obejmuje swoim obszarem południowo-zachodnie tereny województwa warmińsko-mazurskiego (powiat iławski)oraz południowo-wschodnie tereny województwa pomorskiego (powiaty kwidzyński i sztumski).

Nadleśnictwo Susz utworzono w 1972 r. W jego skład weszły Nadleśnictwa: Jeziorno, Stary Dzierzgoń i Susz. Duża część obszarów administrowanych obecnie przez Nadleśnictwo pokryta była na przestrzeni dziejów lasami i znajdowała się we władaniu państwa oraz dużych właścicieli, dzięki czemu nie zamieniono przeznaczenia tych terenów na użytki rolne.

Zasoby leśne

Duża część obszaru Nadleśnictwa Susz to tereny równinne i lekko sfalowane, szczególnie w okolicach licznych jezior i cieków wodnych. Dominującym typem siedliskowym w Nadleśnictwie jest las świeży i las mieszany świeży. Siedliska lasowe zajmują łącznie 75,2%. Udział siedlisk borowych wynosi 16,9%, a ols – 7,9%. Dominującym w drzewostanie gatunkiem jest sosna, występuje ona na 61,2% powierzchni leśnej zalesionej. Relatywnie wysoki jest też udział buków 16%.

Nadleśnictwo Susz słynie, zarówno w kraju jak i za granicą, z plantacji nasiennych sosny taborskiej (cenionej za wyjątkowej jakości drewno), brzozy brodawkowatej, lipy drobnolistnej i świerka pospolitego.

Obiekty edukacyjne

W Nadleśnictwie Susz zaprojektowano dwie ścieżki edukacyjne:

  • Ścieżka edukacyjna „Jasne" – wyznaczono w niej dwa szlaki: krótszy o długości 3 km i dłuższy o długości 4,5km, wzdłuż ścieżki rozmieszczono 24 tablice edukacyjne, zawierające informacje na temat procesów zachodzących w lesie oraz prac wykonywanych przez leśników (rys. 1.),

Rys. 1. Przebieg ścieżki edukacyjnej „Jasne”

Ścieżka Jasne1.jpeg

Źródło: http://www.susz.olsztyn.lasy.gov.pl/obiekty-edukacyjne#.U8-KkeNFJUg

  • Ścieżka edukacyjna „Jezioro Suskie" – ma ok. 1 km. długości, wzdłuż ścieżki ustawiono 12 tablic edukacyjnych informujących m.in. o roli lasów w Polsce, zagrożeniach związanych z działalnością człowieka, ochronie przyrody i łowiectwie.


Źródła

http://www.susz.olsztyn.lasy.gov.pl/