Powiat bartoszycki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj


Powiat bartoszycki
Województwo warmińsko-mazurskie
Siedziba władz powiatu Bartoszyce
Starosta Wojciech Prokocki
Powierzchnia 1308,54 km²
Ludność (1999)
 • liczba
 • gęstość

61 687
47,14 osób/km²
Tablica rejestracyjna NBA
gminy miejskie 2
miejsko-wiejskie 2
wiejskie 2
Adres starostwa
powiatowego
ul. Grota Roweckiego 1
11-200 Bartoszyce Bartoszyce
Strona internetowa powiatu

Obecny starosta

Starostą powiatu jest obecnie Wojciech Prokocki. Urodził się w 1967 roku w Bartoszycach, jest żonaty. Ukończył studia wyższe na kierunku teologia dla świeckich w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie. Zanim został starostą był nauczycielem w LO im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach. Do samorządu trafił w 1998 jako radny miasta Bartoszyce, którą to funkcję pełnił do 2002 roku. Od 2006 do 2010 roku pracował w zarządzie powiatu starostwa bartoszyckiego, obecnie starosta powiatu bartoszyckiego.

Data powstania jako jednostki administracyjnej

...

Miasta i gminy na terenie starostwa

...

Liczba mieszkańców

...

Obszar w km2 (w tym procentowo powierzchnia: lasów, jezior i upraw rolnych)

...

Granice na mapie z zaznaczonymi gminami, należącymi do starostwa

...

Historia jako jednostki administracyjnej

...

Obszary chronione i pomniki przyrody

Powiat bartoszycki charakteryzuje się dużymi walorami przyrodniczymi i kulturowymi. Niebagatelną rolę odgrywa w tym względzie wiele zabytków architektury i pomników przyrody. Przede wszystkim jest to region o urozmaiconym krajobrazie. Wiąże się to z położeniem na Równinie Sępopolskiej i Wzniesieniach Górowskich. Fizjograficznie powiat stanowi część Niziny Staropruskiej (o charakterze równinnym), a na jego terenie znajdują się także Wzniesienia Górowskie (teren pagórkowaty) i Pojezierze Olsztyńskie (obszar najbardziej urozmaicony pod względem ukształtowania terenu). Największą rzeką jest Łyna, druga co do wielkości rzeka to Guber. Największym jeziorem jest jezioro Kinkajmskie.

Doliny rzek tworzą Obszary Chronionego Krajobrazu („Dolina Dolnej Łyny”, „Dolina Rzeki Guber”). Na terenie powiatu spotykamy charakterystyczne głazy narzutowe o znacznych rozmiarach – szczególnie duży leży w Bisztynku (Diabelski Kamień). Bogata jest fauna i flora. We wsi Żukowo występuje największe w Polsce skupisko bocianów, a na terenie powiatu znajduje się Europejskie Centrum Bociana Białego. Na terenie powiatu spotykamy też ostoje bobrów. W powiecie bartoszyckim występują też pomniki przyrody w postaci okazałych gatunków drzew szlachetnych takich jak: dęb, lipa, modrzew, jesion i wiąz.

Gospodarka

...

Kultura

...

Szkolnictwo

...

Sport

...

Ciekawostki

...