Folwark w Warnikajmach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj

Folwark w Warnikajmach jest jednym z najbardziej interesujących folwarków na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, z racji nawiązań do architektury średniowiecznych zamków krzyżackich zwany małym Malborkiem.

Warnikajmy

Brama prowadząca na teren folwarku
Brama prowadząca na teren folwarku
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat kętrzyński
Gmina Warnikajmy
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Warnikajmy
Warnikajmy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Warnikajmy
Warnikajmy
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Historia

Wieś Warnikajmy istniała już XIV w. Zabudowania istniejącego do dziś folwarku zostały wzniesione w latach 1913-1920. W okresie tym majątek ziemski, do którego należał folwark, znajdował się w reku rodziny Braun. Juliusz von Braun pełnił wówczas funkcję starosty powiatu w Gierdawach (Gerdauen). Jego bratanek Wernher von Braun, to późniejszy twórca rakiety V-2.

Wśród budynków folwarcznych funkcjonowały stajnie, obory, spichlerze, mleczarnia, wozownia, kuźnia, chłodnia (w baszcie); wszystkie nawiązujące architektonicznie do charakteru średniowiecznych założeń obronnych.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej majątek upaństwowiono i przekształcono w Państwowe Gospodarstwo Rolne. Obecnie zabudowania folwarczne pozostają w rękach prywatnych, część historycznych budynków rozebrano. W pobliżu folwarku istnieje dawny, wiejski cmentarz ewangelicki.