Szwarcenowo

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szwarcenowo

[[Plik:
Cmentarz w Szwarcenowie, źródło: www.gminabiskupiec.pl, 12.09.2013.
|240px|Cmentarz w Szwarcenowie]]
Cmentarz w Szwarcenowie
Rodzaj miejscowości wieś
Państwo  Polska
Województwo warmińsko - mazurskie
Powiat nowomiejski
Gmina Biskupiec (Biskupiec Pomorski)
Sołectwo Szwarcenowo
Liczba ludności (Pole-obowiązkowe) Pole-obowiązkowe
Strefa numeracyjna (+48) 56
Tablice rejestracyjne NNM
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Szwarcenowo
Szwarcenowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Szwarcenowo
Szwarcenowo
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Szwarcenowo (niem.Schwarzenau ) – wieś sołecka w Polsce w województwie warmińsko – mazurskim w powiecie nowomiejskim w gminie Biskupiec (Biskupiec Pomorski). W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie przynależała do województwa toruńskiego.



Charakterystyka fizjograficzna

Najwyższym wzniesieniem we wsi Szwarcenowo jest potocznie nazywane wzniesienie "Szwedy" mające wysokość 112m.n.p.m. Znajduje się ono we wschodniej części wsi. Wieś położona nad jeziorem Trupel.Miejscowość położona jest na terenie gminy Biskupiec, której powierzchnię zajmują przede wszystkim lasy i jeziora.W całości lasy stanowią 26 % powierzchni gminy a jeziora 3,28%. Zasadniczymi elementami morfologicznymi tego obszaru są:wysoczyzna morenowa (średnia wysokość 90-110 m n.p.m.),wzgórza i pagórki morenowe,sandry, rynny jeziorne i doliny rzeczne.Powierzchnia wysoczyzny charakteryzuje się występowaniem licznych drobnych zagłębień wytopiskowych. Znajdziemy tutaj tzw. oczka polodowcowe, mokradła i torfowiska a w okolicach miejscowości Łąkorz wyspy otoczone sandrem. Na terenie gminy występują również tzw. ozy (w okolicach Mierzyna, na zachód od Sumina oraz na północ od Tymawy Wielkiej) i kemy (w rejonie Sumina, Łąkorka, Wonny i Szwarcenowa). Na terenie gminy napotkamy także na zastoiska.Największe z nich to zastoisko biskupieckie – o płaskim, rozległym i podmokłym dnie. Natomiast najwyższym punktem położonym na terenie gminy jest Góra Szwedzka – o wysokości 121,3 m n.p.m. Najniżej położony punkt zaś o wysokości ok. 62 m n.p.m. znajduje się w dolinie Osy u ujścia jej do Jeziora Płowęż. W obrębie gminy znajdują się także rezerwaty przyrody: ornitofaunistyczny „Jezioro Karaś”, torfowiskowy „Kociołek”, „Łabędź”, „Uroczysko Piotrowice” oraz częściowo Brodnicki Park Krajobrazowy. Na obszarze gminy występują zasadniczo trzy typy gleb. Są to:gleby brunatne, gleby bielicowe, gleby mułowo-torfowo-murszaste. Ponadto odnajdziemy tutaj czarne ziemie i gleby szare oraz mady glejowe i wody powierzchniowe.

Dzieje miejscowości

Pierwsze informacje o wsi pojawiają się w 1320 r. i podają, że wieś graniczyła z miejscowości Wonna. Nie znana jest dokładna data lokacji ani etymologia nazwy miejscowości. Nazwa Szwarcenowo ustaliła się w XVII w. W początkowym okresie funkcjonowania miejscowość administracyjnie przynależała do komturstwa dzierzgońskiego. W 1437 r. należała do zakonu krzyżackiego (wójtostwo bratiańskie) a w 1467 do Wilkanowskiego, który otrzymał ją w zamian za zrzeczenie się dóbr niborskich. W 1472 r. Kazimierz Jagielończyk podarował majątek Ludwikowi Mortęskiemu. W 1557 r. zaś Zygmunt Agust przekazał wieś Janowi Działyńskiemu. Wiadomo również, że w XIV w. erygowano tutaj parafię. Przed wojną istniał tutaj bank, wiatrak, piekarnia, kuźnia, zakład szewski, mleczarnia, świetlica i poczta. W 1885 r. było tutaj 90 domów, 165 dymów. We wsi mieszkały 832 osoby w tym 689 katolików, 138 ewangelików i 5 Żydów. W tym czasie funkcjonowała szkoła z jedną klasą ewangelicką i dwiema katolickimi . Na terenie miejscowości działały dwa wiatraki i młyn. Od 1861 r. rozpoczęło działalność bractwo trzeźwości. W okresie II wojny światowej na terenie wsi żołnierze Armii Czerwonej zabili 5 osób. Po wojnie w 1945r.Szwarcenowo weszło w skład powiatu nowomiejskiego. Z instytucji ostały się z w nim jedynie wiatrak i kuźnia do 1950 r., świetlica i mleczarnia do 1970 r. Nie zachowała się informacja o kształcie zabudowy wiejskiej.


Gospodarka

W Szwarcenowie działa firma P.P.U.H. Ziemar oraz funkcjonują gospodarstwa agroturystyczne.


Kultura

We wsi mieści się również Szkoła Podstawowa.


Zabytki:

Na terenie miejscowości znajdują się następujące zabytki: kościół z I poł XVIII w., cmentarz parafialny, rzymskokatolicki, z II poł. XIX w., cmentarz przykościelny, rzymskokatolicki, z II poł. XIX w.,cmentarz ewangelicki, z II poł. XIX w., dwie drewniane chaty z I poł. XIX w., przedwojenna szkoła podstawowa, zabudowa gospodarcza na tyłach plebani.

Kościół w Szwarcenowie, źródło: www.gminabiskupiec.pl, 12.09.2013


Bibliografia:

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. Bronisława Chlebowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, t. XII, Warszawa 1892, 960 ss.



Zobacz też

Kinlis (dyskusja) 12:38, 11 wrz 2013 (CEST)