Bielistka siwa
Bielistka siwa (Leucobryum glaucum Hedw.) – gatunek mchu należący do rodziny widłozębowatych (Dicranaceae). Inaczej zwana modrzaczkiem.
Spis treści
Morfologia
Bielistka siwa tworzy poduszkowate darnie – w stanie suchym sinozielone, w wilgotnym jasnozielone – o zwartej, różnej wielkości (do 20 cm i więcej). Gametofit jest krótki, dorastający od 1 do 12,5 cm długości, widlasto rozgałęziony i gęsto ulistniony. Listki są wzniesione, lancetowate, o długości ok. 3–9 mm.
Sporofit ma ok. 8–18 mm długości i jest czerwonawy. Puszka zarodniowa jest silnie zagięta, długości od 1,5 do 2 mm. Wieczko jest długości 1,5–2 mm, czerwone lub czerwonobrązowe, z ciemnoczerwonym perystomem.
Rozmieszczenie i ekologia
Bielistka siwa jest rośliną pospolitą w prawie całym kraju – występuje w podmokłych lasach, głównie iglastych, na wilgotnych łąkach, skałach oraz wrzosowiskach (liczba jej stanowisk zmniejsza się w kierunku wschodnim). Jest to gatunek wyróżniający rozpowszechnionego na znacznej powierzchni kraju zespołu leśnego określanego jako subatlantycki bór sosnowy świeży (Leucobryo-Pinetum).
Bielistka siwa występuje m.in. w runie boru świeżego w Nadleśnictwie Nowe Ramuki.
Wartość użytkowa
Bielistka siwa objęta jest częściową ochroną na terenie Polski na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin.
Ciekawostki
Drzewostan zespołu Leucobryo-Pinetum tworzy sosna zwyczajna z domieszką brzozy brodawkowatej, dębu bezszypułkowego i świerka. W podszycie dominują jałowce, kruszyna i jarzębina, w runie – borówka czarna, borówka brusznica, wrzos oraz śmiałek pogięty. Bujna jest także warstwa mszysta utworzona między innymi przez rokiet, płonnik i bielistkę w miejscach bardziej wilgotnych.
Miejsca bardziej suche i prześwietlone opanowują porosty. Zespół ten występuje niemal w całej Polsce z wyjątkiem części północno-wschodniej kraju, gdzie zastępuje go wikariant geograficzny – bór sosnowy świeży subkontynentalny, czyli bór goryszowy (Peucedano-Pinetum) przeważający na obszarze Warmii i Mazur. Wyróżnia go udział gatunków umiarkowanie kserofilnych w runie, takich jak: pomocnik baldzaszkowaty (Chimaphilia umbellata), konwalia majowa (Convallaria majalis), gorysz pagórkowy (Peucedanum oreoselinum), kokoryczka wonna (Polygonatum odoratum), sasanka otwarta (Pulsatilla patens), wężymord niski (Scorzonera humilis), nawłoć pospolita (Solidago virgaurea). Jego charakterystyczną cechą jest ponadto brak bielistki siwej w warstwie mszystej.
Zobacz też
pl.wikipedia.org, bielistka siwa [20.04.2014]
pl.wikipedia.org, suboceaniczny bór sosnowy świeży [20.04.2014]
pl.wikipedia.org, kontynentalny bór sosnowy świeży [20.04.2014]
Bibliografia
isap.sejm.gov.pl, rozporządzenie w sprawie ochrony gatunkowej roślin [20.05.2014]
Stebel Adam, Bielistka siwa, [w:] Monitoring gatunków roślin. Przewodnik metodyczny, t. 3, s. 52-62.
siedliska.gios.gov.pl [20.04.2014]
Wójciak Hanna, Porosty, mszaki, paprotniki. Flora Polski, Warszawa 2003.
Zbiorowiska roślinne Polski. Lasy i zarośla, red. naukowa Władysław Matuszkiewicz, Piotr Sikorski i.in., Warszawa 2012.