Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sokolicy
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sokolicy | |
| |
budynek szkoły http://spsokolica.edupage.org/?, 22.12.2013.
| |
Data założenia: | ...Wymagane... |
Poziom szkoły: | podstawowy |
Podtyp szkoły: | ...Wymagane... |
Profil: | ...Wymagane... |
Adres: | 11-200 Bartoszyce Sokolica 10 |
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sokolicy
Spis treści
Historia
Historia Szkoły Podstawowej w Sokolicy sięga okresu II wojny światowej. Pierwsze zajęcia szkolne odbywały się w budynku należącym do organisty a znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła pod wezwaniem św. Anny (obecnie budynek mieszkalny). W 1939 roku rozpoczęto budowę pawilonu szkolnego, którą zakończono w 1940 roku. Sokolicę nazywano wówczas mianem Falknowa (od niemieckiej nazwy Falknau). Do ówczesnej szkoły uczęszczało najpierw ok. 110, a następnie 125 uczniów. Pracowano na trzy zmiany, dzieci siedziały w ławach 4 i 6 - osobowych ze względu na brak sprzętu.
W czasie wojny w nowym budynku szkolnym mieścił się ośrodek zdrowia prowadzony przez niemieckie siostry zakonne. Na piętrze jeden z pokoi oddany był do wyłącznej dyspozycji członków hitlerowskiej NSDAP. W czasie zbliżania się frontu budynek szkoły służył za kwaterę Niemcom oraz wojskom radzieckim. Po wyzwoleniu szkoła uległa całkowitej dewastacji.
Po wojnie, w 1946 roku nauczycielka - repatriantka z Wilna, Danuta Wołejko zajęła się organizowaniem szkoły w Falknowie (dzisiejszej Sokolicy). Szkoła liczyła wówczas 65 uczniów. Nauczano na dwie zmiany w trudnych warunkach: brakowało podstawowego sprzętu szkolnego.
W 1964 roku podjęto uchwałę o budowie 5-izbowego pawilonu szkoły w czynie społecznym. W budowie pomagali uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. 24 lutego 1968 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowego pawilonu szkolnego.
W maju 1994 rozpoczęła się kolejna rozbudowa szkoły. 1 czerwca 1995 roku - oddano do użytku nowe skrzydło szkoły. W nowej części znalazły się 2 izby lekcyjne, biblioteka, pokój nauczycielski, kancelaria dyrektora, sekretariat, sala zajęć ruchowych, szatnia, stołówka, kuchnia. 8 maja 2008 roku Szkoła Podstawowa w Sokolicy otrzymała zaszczytne imię Jana Pawła II.
Cele i zadania
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty z 1991 roku.
Kadra pedagogiczna
Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2013/14:
- Jolanta Albin przyroda
- Bożena Ciężka matematyka
- Jolanta Jachimowicz klasa I, w-f
- Edyta Jurewicz-Bach oddz. przedszkolny
- Danuta Kaliszuk klasa II
- Anna Kopytko klasa III
- Anna Korejwo j. polski, historia
- Monika Lubowiecka j.angielski, infor.
- Elżbieta Nosek rel.,plast.,muz.,wdż
- Urszula Petrykowska j. polski klasa IV - dyrektor szkoły
- Remigiusz Zaniecki religia klasa II
Osiągnięcia
Jednym z osiągnięć szkoły jest organiacja zespółu ludowego taneczno-wokalnego „Sokoliki”. Powstał on w 2010 roku w ramach realizacji projektu unijnego „Równy Start”, realizowanego w Gminie Bartoszyce w szkołach podstawowych. Inicjatorką i założycielką zespołu jest Edyta Jurewicz-Bach, wychowawca obecnej klasy III, której uczniowie reprezentują zespół.
W skład zespołu wchodzi 12 dzieci, są to: Natalia Jęcek, Patrycja Kuzia, Katarzyna Monkiewicz,Amelia Nowicka,Urszula Subotowicz, Julia Taranowicz, Szymon Brodzik, Maciej Działa, Aleksander Gaweł, Patryk Majcher, Jakub Śniadach, Krzysztof Wawrykiewicz.
Głównym zadaniem powstania zespołu było wspieranie aktywności tanecznej, myślenia i rozmawiania o polskiej kulturze ludowej z perspektywy piosenki, tańca i zabawy. Natomiast najważniejszym celem, zwrócenie uwagi dzieci na szczególny aspekt rodzimej kultury, jakim są tańce narodowe wyrosłe z tańców ludowych.
Występy zespołu „Sokoliki”, są niezwykle widowiskowe dzięki pięknym i barwnym strojom krakowskim. Jest to część kultury narodowej. Zespół prezentuje następujące tańce i pieśni: -Polonez, -Krakowiak, -Kujawiak, -Trojak, -Polka, -Grożony, -Różyczka, -Hej, od Sokolików jadę, -Czerwone Jagody, -Ojcze Święty.
Ciekawostki
Święto Szkoły obchodzone było 14 paździenika 2013 roku razem z dniem Komisji Edukacji Narodowej.
Bibliografia
http://spsokolica.edupage.org/?, 22.12.2013.
--Maria.radziszewska (dyskusja) 11:32, 22 gru 2013 (CET)