Parafia greckokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim
Parafia Greckokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego | |
| |
Siedziba | Górowo Iławeckie |
Adres | ul. Ripeckiego 19/1, 11-220 Górowo Iławeckie |
Data powołania | 1957 |
Wyznanie | katolickie |
Kościół | obrządku bizantyjsko-ukraińskiego |
Archieparchia | przemysko-warszawska |
Dekanat | olsztyński |
Cerkiew | Cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim |
Wspomnienie liturgiczne | 27 wrzesień |
Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim – greckokatolicka parafia leżąca w dekanacie olsztyńskim, należącym do Archieparchii przemysko-warszawskiej. Erygowana w 1957 r. Mieści się przy ul. Ripeckiego 19/1 w Górowie Iławeckim.
Historia parafii
Pierwszą Liturgię w obrządku greckokatolickim odprawił ks. Jan Bułat na święto Zwiastowania (Błahowiszczennia) 7 kwietnia 1957 r. w kościele rzymskokatolickim w Górowie Iławeckim. Przez kolejnych 25 lat - do końca maja 1982 r. - nasza wspólnota korzystała z gościny parafii rzymskokatolickiej.
O ile ks. kanonik Jan Bułat mieszkał w Kandytach i dojeżdżał do Górowa (10 km), to mianowany 13 czerwca 1973 r. nowy duszpasterz ks. Julian Gbur zamieszkał w Górowie. Miało to znaczący wpływ na ożywienie życia religijnego wśród parafian. Nauczaniem katechezy objął młodzież licealną. W Górowie w miejscowym liceum od 1968 r. istniała jedna klasa dla młodzieży ukraińskiej. Próby budowy domu parafialnego zostały storpedowane przez urzędników państwowych.
9 grudnia 1981 r. parafia weszła w posiadanie popadającego w ruinę poewangelickiego kościoła. Dzięki wielkiej przedsiębiorczości ks. J. Gbura, wysiłkom i ofiarności parafian, kościół doprowadzono do stanu użyteczności.
W Zielone Święta 6 czerwca 1982 r. Wikariusz Generalny o. Josafat Romanyk z Warszawy poświęcił świątynię i odprawił pierwszą Służbę Bożą. Życie parafialne zaczęło się koncentrować wokół własnej świątyni, która wymagała wielkich nakładów finansowych. Po 25-ciu latach parafianie doczekali się własnej cerkwi. Prace adaptacyjne gotyckiego kościoła pochodzącego z 1367 r. dla potrzeb liturgicznych naszego Kościoła były prowadzone według projektu inż. Bogdana Boberskiego z Warszawy. Ikonostas i podokienne ikony na ścianach wykonał prof. Jerzy Nowosielski z Krakowa.
5 lipca 1984 r. naszą parafię wizytował Sekretarz Kongregacji Kościołów Wschodnich ks. bp Myrosław Marusyn. Wielkie wrażenie zrobiły na nim zarówno prace malarskie Jerzego Nowosielskiego jak też żarliwa wiara parafian.
W latach 1987-88 posesja, na której znajduje się cerkiew została ogrodzona murem z kamienia ciosanego i przęsłami z metalowych prętów.
16 marca 1987 r, cerkiew nawiedziła kopia ikony Matki Boskiej Częstochowskiej.
W latach 1978-1988 przy parafii działał chór cerkiewny pod kierownictwem Romana Senyszyna. W cerkwi, przed wiernymi naszej parafii występowały różne zespoły muzyczne, chóry: męski chór „Żurawli", chór seminarzystów z Lublina, kameralny chór Jarosława Polańskiego, chóry z Ukrainy, Niemiec i Rosji oraz teatry: im. Zankowećkoji ze Lwowa, teatr „Węgajty". Parafia uczestniczyła we wszystkich przedsięwzięciach organizowanych przez struktury naszego Kościoła w Polsce, np.: pielgrzymki do Częstochowy w latach 80-tych, Milenijne uroczystości 1000-lecia Chrztu Rusi-Ukrainy (na zewnętrznych ścianach cerkwi wmurowana zostały pamiątkowa tablica i milenijne ikony). Milenijne uroczystości z okazji 2000 roku, 400-lecie Unii Brzeskiej (na te okazję w cerkwi wmurowano pamiątkową tablicę), pielgrzymki do Chrzanowa.
Cerkiew nawiedzali biskupi warmińscy: bp Zięba i abp Piszcz. W sierpniu 1989 r. przybył do nas ks. Prymas Glemp. Latem 1996 r. parafię nawiedziła statua Matki Boskiej Fatimskiej.
14 kwietnia ks. Julian Gbur nabył mieszkanie dla wikarego. 23 marca 1997 r. ks. Jan Łajkosz powołał pierwszą Rade Parafialną, co miało wpływ na większe zaangażowanie parafian w organizowanie wszelkich przedsięwzięć w parafii. 11 maja 1997 r. parafia włączyła się w obchody 50-lecia akcji „Wisła" organizowane przez całą społeczność ukraińską w Polsce. Na tę pamiątkę w cerkwi ustawiono dębowy krzyż ukoronowany cierniem i odsłonięto tablicę pamiątkową.
Od 1997 r. - na przemian z parafią rzymskokatolicką - w cerkwi odprawiana jest Liturgia św. w intencji mieszkańców miasta przy okazji organizowanych corocznie „Dni Górowa". Uczestniczą w niej przedstawiciele władz miasta, zaproszeni goście i mieszkańcy.
W dniach 17-18 lutego 1998 r. wizytację kanoniczną przeprowadził ks. abp Jan Martyniak. Dokonał przeglądu dokumentacji parafialnej i spotkał się z Radą Parafialną, wójtem i burmistrzem Górowa, uczniami szkół w Kandytach, Toprzynach, Górowie Iławeckim, jak też z młodzieżą i Radą Pedagogiczną Zespołu Szkół z ukraińskim językiem nauczania w Górowie Iławeckim.
Z okazji Roku Jubileuszowego w Żywkowie - miejscowości rozsławionej przez bociany (tu znajduje się największe skupisko bociana białego w Europie) - mieszkańcy tej miejscowości, nasi parafianie wybudowali kaplicę. 28 kwietnia 2001 r. poświęcenia jej dokonał ks. abp Jan Martyniak. Rok Jubileuszowy był okazja do pogłębienia życia religijnego i umocnienia więzi w rodzinach naszych parafian. Służyć temu miały przeprowadzone misje i nawiedzenie każdej rodziny z naszej parafii przez ikonę Przenajświętszej Trójcy, którą poświęcił ks. abp Jan Martyniak w Chrzanowie.
W 2002 r. przeprowadzono remont dachu świątyni a następnie rozpoczęły się prace konserwatorskie przy XVII-wiecznych drewnianych stropach, które są kontynuowane. 26 czerwca 2003 r. parafia kupiła od Starostwa budynek przedwojennej plebani znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie cerkwi. Przeprowadzono kapitalny remont budynku, w którym obecnie mieszka proboszcz, wikary, znajduje się kancelaria, gościnny apartament i sala z zapleczem kuchennym dla potrzeb parafian.
W celu umocnienia w wierze kapłani zbierają swoich wiernych na majowe i czerwcowe nabożeństwa nie tylko w cerkwi w Górowie Iławeckim, lecz też w miejscowościach zamieszkałych w większości przez naszych parafian: Pareżki (w 1997 r. postawiono tam krzyż na pamiątkę akcji „Wisła"), Augamy, Sągnity, Żywkowo (w kaplicy). Parafianie bardzo licznie i aktywnie uczestniczą w rekolekcjach wielkopostnych. Grupa osób bierze udział w codziennej Służbie Bożej. W każdy czwartek miesiąca kapłan odwiedza chorych z Najświętszym Sakramentem.
Katechizacja: do lat 80-tych nauczanie religii dzieci przygotowujących się do pierwszej Komunii św. prowadzili duszpasterze. Ksiądz J. Gbur zaangażował do katechizacji Siostry Służebnice, które dojeżdżają do dziś z Bartoszyc. Gdy religia wróciła do szkół, do pracy katechetycznej zatrudniono dwie świeckie nauczycielki, a nauczania religii młodzieży w liceum podjął się proboszcz, a następnie wikary. Na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego dzieci i młodzież korzysta z sakramentu pokuty i uczestniczy w Liturgii św. dzieci biorą udział w „Sareptach" w Cyganku i zjazdach w Kruklankach. Młodzież parafialna bierze udział w „Sareptach" w Komańczy i w Nowicy. Organizowane są zabawy-choinki dla dzieci. Każdego roku dzieci i młodzież przygotowuje „Wertep" (trzy-cztery grupy kolędnicze). Okazjonalnie organizowane są wyjazdy młodzieży gimnazjalnej w rodzinne strony dziadków, połączone z pielgrzymowaniem do świętych miejsc naszego Kościoła w Polsce (jarosławska ikona Myłoserdia Dweri, katedra w Przemyślu, Święta Góra Jawor k. Wysowej). Dzieci i młodzież biorą bardzo aktywny udział w konkursach plastycznych i wiedzy organizowanych przez Komisję Katechetyczną Archidiecezji.
Księgi metrykalne:
Księgi Chrztów: od 1958 r.
Księgi Małżeństw: od 1959 r.
Księgi Zmarłych: od 1957 r.
Kler parafialny
Wykaz proboszczów:
(6 kwietna 1957-12 czerwca 1973) - ks. Jan Buła
(13 czerwca 1973-maj 1994) - ks. Julian Gbur
(czerwiec 1994-15 sierpnia 1994) - ks. Vasile Stoica
(15 sierpnia 1994-1 listopada 1995) - ks. Stanisław Tarpacki
(1 listopada 1995-30 września 1996) - ks. Eugeniusz Popowicz
(1 października 1996) - ks. Jan Łajkosz
Wykaz wikariuszy:
(1987-1989) - ks. Dariusz Wowk
(1989-1990) - ks. Mirosław Trojanowski
(1 lipca 1990-1 lipca 1992) - ks. Bogdan Pańczak
(sierpień 1992-1 lipca 1993) - ks. Artur Masłej
(1 lipca 2001-30 czerwca 2002) - ks. Grzegorz Nazar
(1 lipca 2002-16 czerwca 2003) - ks. Ireneusz Kondrów
(1 lipca 2003-30 czerwca 2005) - ks. Jan Gościński
(2 lipca 2005) - ks. Dariusz Gliniewicz
Filie parafii
...
Zobacz też
...
Bibliografia
...