Parafia pw. św. Jana Ewangelisty w Żegotach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 11:57, 13 lis 2014 autorstwa Iwona (dyskusja | edycje) (Historia parafii)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. sw. Jana Ewangelisty w Żegotach

Kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Żegotach, fot. Mieczysław Kalski
Kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Żegotach, fot. Mieczysław Kalski
Siedziba Żegoty
Adres Żegoty 39, 11-108 Żegoty
Data powołania I połowa XIV w.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Jeziorany
Kościół Kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Żegotach
[LINK Parafia pw. św. Jana Ewangelisty w Żegotach]


Parafia pw. św. Jana Ewangelisty w Żegotach — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Jeziorany należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Żegotach. Od 1981 r. proboszczem parafii jest ks. kan. mgr Mieczysław Szczęsnowicz.

Historia parafii

Miejscowość została założona miedzy 1333, a 1342 rokiem przez Henryka Lutra, wójta warmińskiego, który ufundował także kościół parafialny. Lokację tę zatwierdził 29 czerwca 1358 roku biskup Jan Stryprock

Proboszcz Żegot ks. Günter występuje w oficjalnych dokumentach datowanych na 7 maja 1375 r. Kościół poświęcono św. Janowi w oleju. Po pożarze mieszkańcy odbudowali kościół, który konsekrował
27 sierpnia 1606 r. bp Szymon Rudnicki na cześć Matki Boskiej, wszystkich Świętych i św. Jana w oleju.
Na początku XX w. ze względu na zły stan świątyni wierni postanowili wybudować nowy dom Boży. W latach 1909–1910 wzniesiono do dziś istniejący kościół, który 4 czerwca 1912 r. konsekrował bp Augustyn Bludau. W wieży kościoła wisi dzwon z 1610 r., który prawdopodobnie pochodzi ze starej świątyni. Inne dwa dzwony podczas II wojny światowej zostały zdjęte i przetopione na armaty.


Mężczyźni ochotnicy


Parafia nie jest liczna, ma około tysiąca wiernych, którzy oprócz Żegot zamieszkują Tolniki Wielkie, Klutajny i Maków. Oprócz tego proboszcz ks. Mieczysław Szczęsnowicz obsługuje parafię pw. Świętego Michała Archanioła w Blankach, która liczy 38 rodzin. – Z wyjątkiem 2 róż Żywego Różańca nie ma w parafii innych wspólnot. Pani organistka Sylwia Kuzia prowadzi chórek dziecięcy, który ma uświetnić oficjalne obchody rocznicy konsekracji kościoła – mówi proboszcz.
W Żegotach znajduje się szkoła podstawowa. W życie parafii aktywnie włączają się mężczyźni z Ochotniczej Straży Pożarnej. – Oni uczestniczą w uroczystościach głównych kościelnych. Trzymają wartę przy grobie Pana Jezusa. W czasie Bożego Ciała prowadzą procesję, niosą baldachim – wymienia ks. Mieczysław.


Przy kościele znajdują się groby przedwojennych proboszczów, między innymi ks. Paula Schwartza znajdującego się w gronie warmińskich męczenników, których proces beatyfikacyjny trwa. Jest również rodzinny grób Herholzów. – Byli to bardzo bogaci ludzie. Mieszkali na kolonii. Byli bardzo pobożni. Podczas II wojny światowej pracowali u nich polscy jeńcy wzięci do niewoli. Byli dobrze traktowani, dbali o nich – mówi ks. Mieczysław, który dokładnie zna historie okolicy. Wyciąga materiały zawierające między innymi stare, przedwojenne zdjęcia. – Tu Pierwsza Komunia, ministranci, szkoła tańca. Tu Msza św. prymicyjna ks. Huberta. Wtedy w Żegotach były cztery hotele. Zupełnie inny świat – mówi ks. Szczęsnowicz.


Zapraszamy na Msze św.


W niedziele:9.00, 11.00 (Blanki),
12.30
W dni powszednie: 18.00
(zimą – 17.00)

Zdaniem proboszcza


 – Mieszkańcy parafii przybyli
do Żegot
po II wojnie światowej
z wielu miejsc. Najwięcej z Kurpiów i centralnej Polski. Dziś jest już niewielu rolników. W latach 80. było ich dużo. Każdy uprawiał ziemię, była zlewnia, do której przynoszono mleko. W ciągu
30 lat struktura społeczna się zmieniła. Zlikwidowano dwa pegeery, które zatrudniały okoliczną ludność. Większość obecnie stanowią emeryci i renciści. Młodzi wyjechali za pracą do miast. Liczni wyemigrowali do Europy Zachodniej. Ci zapewne już tu nie wrócą. Kiedy objąłem parafię, kościół był w opłakanym stanie. Dzięki ofiarności parafian i byłych mieszkańców Żegot, którzy po wojnie wyemigrowali na Zachód, wyremontowaliśmy pokrycie dachu, organy, wymieniliśmy instalację elektryczną, pomalowaliśmy wnętrze, wykonaliśmy remont generalny zakrystii i bocznego wejścia. Ale to nie koniec. Przed tegorocznymi uroczystościami parafianie przeżywali misje święte. Także jesteśmy już duchowo przygotowani do jubileuszu. Przy parafii prężnie działa rada parafialna, w skład której wchodzą sołtysi poszczególnych wiosek, rady sołeckie oraz radni gminni z terenu parafii.


Ks. Mieczysław Szczęsnowicz


Urodzony w 1939 r. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1967 r. Jako wikary pracował w Bisztynku, Białej Piskiej, Kętrzynie, Rucianem-Nidzie, Elblągu i Ryjewie. Od 1981 r. proboszcz tutejszej parafii.

«« | « | 1 | 2 |

Proboszcz parafii Mieczysław Szczęsnowicz obejmuje opieką duszpasterską również parafię pw. św. Michała Archanioła w Blankach.

NAZWA, fot. Mieczysław Kalski

NAZWA, fot. IMNAZW, źródło: [LINK Wikimedia Commons] [11.11.2014]


Kler parafialny

Proboszczowie:


Filie parafii


Domy zgromadzeń zakonnych na terenie parafii

...

Grupy działające na terenie parafii

  • Chór parafialny
  • Grupa Modlitewna
  • Zespół Charytatywny
  • Koło Żywego Różańca
  • Służba Liturgiczna


Zobacz też

Archidiecezja Warmińska
Kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Żegotach

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (do 1945 roku), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2003
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945-1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006

Zupełnie nowy świat. Posłaniec Warmiński [14.11.2014]
[LINK nazwak Wikipedia] [6.10.2014]