Wiesław Mądrzejowski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 16:00, 18 wrz 2013 autorstwa Tom (dyskusja) (Utworzono nową stronę "'''Inspektor Policji dr Wiesław Mądrzejowski''' (ur. 29 września 1951 r. w Kielcach) Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie (18 V 2004 – 31 III 2005...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Inspektor Policji dr Wiesław Mądrzejowski (ur. 29 września 1951 r. w Kielcach)

Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie (18 V 2004 – 31 III 2005)



Życiorys


Szkoła i wykształcenie

Wiesław Mądrzejowski urodził się 29 września 1951 r. w Kielcach. W 1955 r. zamieszkał w Bydgoszczy, gdzie spędził dzieciństwo i lata szkolne. Ukończył tam Technikum Mechaniczno-Elektryczne uzyskując dyplom technika-energetyka. W latach 1970-71 zyskał pierwsze doświadczenia zawodowe pracując jako konstruktor w BZEM „Belma” w Bydgoszczy. Zajęcie to zdecydował się on jednak wkrótce porzucić podejmując w 1971 r. studia na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu, który ukończył w 1975 r.


Praca

Wiesław Mądrzejowski po uzyskaniu stopnia magistra prawa ubiegał się o zatrudnienie w Wyższej Szkole Oficerskiej MSW w Szczytnie. Złożona przez niego oferta zyskała okceptację władz uczelni i z dniem 1 września 1975 r. podjął on tam pracę na stanowisku starszego asystenta Cyklu IV – Prawa Karnego. 16 czerwca 1977 r. złożył egzamin na oficera MO i został awansowany na pierwszy stopień oficerski podporucznika MO – z dniem 7 października 1977 r.

W. Mądrzyński wkrótce po uzyskaniu stopnia oficerskiego r. zdecydował się opuścić szkołę w Szczytnie i podjąć nowe wyzwania zawodowe. 30 listopada 1977 został przeniesiony na własną prośbę do KW MO w Toruniu, do wydziału kontrwywiadowczego. Po czterech latach powrócił do pracy dydaktycznej w Szczytnie, gdzie ponownie zatrudniono go na stanowisku wykładowcy Cyklu IV. Z tym obszarem działalności zawodowej związany był do 1996 r., przy czym w latach 1985-1990 zajmował stanowisko st. inspektora ochrony funkcjonariuszy.

W 1996 r. W Mądrzejowski ponownie zdecydował się na korektę swojej ścieżki zawodowej, zgłaszając akces do służby w Biurze do Walki z Przestępczością Zorganizowaną KGP. Po raz drugi zamienił on zatem sferę teorii na praktykę. Ponieważ w WSPol zajmował się problematyką zorganizowanej przestępczości gospodarczej jego oferta została przyjęta. 1 lipca 1996 r. podjął pracę w tej jednostce na stanowisku specjalisty. Równocześnie podejmował on cały czas działania zmierzające do podwyższania swoich kwalifikacji. Przygotował on rozprawę doktorską, „Karnoprawna ochrona działalności ubezpieczeniowej. Wybrane aspekty”, którą obronił 29 marca 1999 r. przed Radą Naukową Instytutu Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskując stopień naukowy dr nauk prawnych. Przeszedł też szereg specjalistycznych szkoleń, w tym m.in. staż dydaktyczny w Police Training School w Preston w Anglii, kurs dla starszych oficerów Policji w Munster w RFN, kurs specjalistyczny nt. zwalczania zorganizowanej przestępczości przeciwko środowisku w Rzymie, studium FBI w Waszyngtonie w zakresie organizacji zwalczania przestępczości zorganizowanej, kurs dla kadry kierowniczej Policji w Huston w Texasie.

Doświadczenie zawodowe W. Mądrzejowskiego oraz zdobyte kwalifikacje były podstawowymi przesłankami do kolejnego awansowania go w strukturze Biura. 1 maja 1998 r. mianowano go na stanowisko zastępcy naczelnika Wydziału II – operacyjno-śledczego, a 1 sierpnia tego roku na stanowisko naczelnika tego Wydziału. Po utworzeniu Centralnego Biura Śledczego, które powstało z połączenia Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną z Biurem do Walki z Przestępczością Narkotykową, objął 15 kwietnia 2000 r. funkcję naczelnika Wydziału VIII CBŚ – analiz i kontaktów międzynarodowych. 4 kwietnia 2001 r. został zastępcą dyrektora Centralnego Biura Śledczego, nadzorującym problematykę przestępczości ekonomicznej. Funkcje tę pełnił do 17 maja 2004 r., przy czym od 8 listopada 2003 r. do 17 lutego 2004 r. miał powierzone obowiązki dyrektora CBŚ.

18 maja 2004 r. W. Mądrzejowski, po raz trzeci stał się pracownikiem Uczelni w Szczytnie, tym razem w randze komendanta-rektora WSPol. Powierzenie mu tej funkcji wynikało z jego doświadczenia zawodowego popartego znajomością środowiska akademickiego oraz konieczności wypracowania nowej koncepcji funkcjonowania Uczelni, której status zakwestionował jego poprzednik. To najbardziej pilne zadanie zostało przez niego zrealizowane. Dokonał m.in. reorganizacji WSPol, w wyniku której z dniem 1 grudnia 2004 r. przywrócono instytuty jako jednostki podstawowe uczelni. Podstawową jego zasługą były jednak skuteczne zabiegi o wprowadzenie do nowelizowanej wówczas ustawy o szkolnictwie wyższym, zapisów wiążących Wyższą Szkołę Policji ze Szczytnem. Było to niezbędną gwarancją nie tylko dla stabilnego umiejscowienia WSPol w systemie szkolnictwa wyższego, ale stworzenia perspektyw rozwoju.

19 marca 2005 r. W. Mądrzejowski zwrócił się o zwolnienie go z zajmowanego stanowiska, jak i ze służby w Policji. Obydwie jego prośby zostały spełnione z dniem 31 marca 2005 r. W nowej sytuacji zawodowej zajął się głównie pracą dydaktyczno-naukową, którą uprawia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie oraz w Wyższej Szkole Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie. Od 2004 r. nieprzerwanie prowadzi też wykłady na Studiach Podyplomowych na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.



Działalność naukowa

Z inicjatywy W. Mądrzejowskiego i przy jego wydatnym udziale w 2010 r. zorganizowano w WSPol uroczystości zainspirowane 10-tą rocznicą utworzenia CBŚ. Ich materialnym efektem stała się praca Centralne Biuro Śledcze. Dziesięć lat doświadczeń (2000-2010), pod red. A. Misiuka, Szczytno 2010 r.



Bibliografia

  • Centralne Biuro Śledcze. Dziesięć lat doświadczeń (2000-2010), pod red. A. Misiuka, Szczytno 2010;
  • Kamasa D. , Kronika Policji, [w:] Przegląd Policyjny, roczniki z lat 2004-2009;
  • Siemak Z., Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie (10 X 1990 - ), [w:] 50-lecie oficerskiego szkolnictwa policyjnego w Szczytnie (1954-2004), red. nauk. M. Goettel, A. Misiuk, Szczytno 2004;Tom (dyskusja) 17:00, 18 wrz 2013 (CEST)