Gładysz paprociowaty

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 11:45, 1 paź 2014 autorstwa Ewa (dyskusja) (Rozmieszczenie i ekologia)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gładysz paprociowaty

Homalia trichomanoides
{{{L}}}
Systematyka
Królestwo rośliny
Podkrólestwo rośliny naczyniowe
Gromada mchy
Klasa prątniki
Rząd rokietowce
Rodzina miecherowate
Rodzaj gladysz
Gatunek gładysz paprociowaty
gładyszek tępolistny


Gładysz paprociowaty ( Homalia trichomanoides (Hedw.) Schimp. ) – gatunek rośliny należący do rodziny miecherowatych (') rzędu rokietowców(')

Morfologia

Mech tworzy zbite, przypłaszczone darnie o barwie jasnozielonej zmieniającej się następnie w żółtozieloną. Łodyga główna płożąca się. Gametofit stanowi łodyga główna, od której odchodzą łodygi II rzędu, nieregularnie rozgałęzione, długości 2–4 cm i szerokości 2–3 mm (wraz z liśćmi). Na szczycie łodyżki są tępe. W przekroju poprzecznym brak wiązki środkowej. Liście łodyg II i III rzędu językowate, niesymetryczne, na szczycie stępione lub zaokrąglone. Charakterystyczne jest nieregularne piłkowanie brzegu liścia przy jego szczycie. Żebro najczęściej jest pojedyncze (rzadko spotyka się rośliny z żebrem podwójnym lub bez żebra) i sięga do połowy liścia. Sporofit zbudowany z sety długości 1 cm długości i jest żółtoczerwona. Zakończona jest wydłużoną jajowatą puszką o długości 1,5 mm koloru brunatnego z wieczkiem o krzywym dzióbku, przykryta czapkowatym czepkiem. Perystom podwójny.


Rozmieszczenie i ekologia

Mech występuje pospolicie w całej Europie z wyjątkiem obszarów najbardziej wysuniętych na południe i na północ. Ponadto występuje na Kaukazie, Syberii, we wschodnich Chinach i w Japonii. W Polsce dość pospolity na całym niżu. W górach rośnie do wysokości 600 m. Mech występuje na korzeniach i dolnych częściach pni drzew liściastych takich jak dąb szypułkowy, grab, buk oraz na bezwapiennych skałach. br/>

Wartość użytkowa

Gładysz paprociowaty objęty jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 lipca 2004 w sprawie gatunków dziko występujących roślin objętych ochroną.

Linki zewnętrzne

http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82adysz_paprociowaty

http://www.powiat.kolobrzeg.pl/5/a/mszaki/mchy/slides/gladysz_pap.html