Olsztyn Lakers

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 20:14, 22 lut 2015 autorstwa LPF (dyskusja | edycje) (Bibliografia)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Olsztyn Lakers

Źródło: www.olsztynlakers.pl
Źródło: www.olsztynlakers.pl
Pełna nazwa klubu Stowarzyszenie kultury fizycznej Klub Futbolu Amerykańskiego Olsztyn Lakers
Data założenia 15 maja 2010 r. w Olsztynie
Sekcje futbol amerykański
Adres Olsztyn, al. Przyjaciół 29/4, 10-147 Olsztyn

Olsztyn Lakers – pierwszy w historii klub futbolu amerykańskiego na Warmii i Mazurach, który promuje tę dyscyplinę w regionie.

Historia

Stowarzyszenie kultury fizycznej Klub Futbolu Amerykańskiego Olsztyn Lakers powstał 15 maja 2010 r. z inicjatywy grupy absolwentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Głównym inicjatorem krzewienia tej nowej w Polsce dyscypliny był Bartosz Bania. Oprócz niego w skład pierwszego zarządu weszli: Robert Bondar i Przemysław Borzymowski. Głównym celem stała się popularyzacja sportu, który został przeniesiony z USA. Trzeba było w sposób atrakcyjny zaprezentować nową grę, zapoznać wszystkich z regułami. Akcje marketingowe przyniosły nadzwyczajny efekt. Do zespołu zgłaszało się wielu młodych ludzi, dołączyli też studenci i dorośli - aktywni zawodowo. Treningi odbywały się na stadionie UWM w Kortowie.

Debiut w lidze

W 2011 r. Jeziorowcy zadebiutowali w amatorskiej lidze tzw. PLFA 8. Zespół na dorobku nie potrafił nawiązać równorzędnej walki z dużo bardziej doświadczonymi rywalami. 24 września 2011 r. Olsztyn po raz pierwszy był gospodarzem meczu futbolu amerykańskiego. Lakersi wznieśli się na wyżyny i imponując niesamowitą ambicją doznali minimalnej porażki ze zdecydowanym faworytem z Bydgoszczy 40:42. Mecz w Kortowie ujawnił duże możliwości, a przede wszystkim był okazją do promocji futbolu amerykańskiego. Na trybunach zjawiło się prawie 400 widzów, a spotkanie miało piękną oprawę. W 2012 r. Olsztyn Lakers zagrał już w II lidze tzw. PLFA 2. W Grupie Północnej stawka uczestników była bardzo mocna. Olsztynianie więc przegrywali, ale nie zniechęcali się, traktując kolejne spotkania jako cenne doświadczenie. Wykorzystywali je w następnych sezonach. W 2014 r. z sześciu spotkań wygrali dwa, stając się pełnowartościowym uczestnikiem rozgrywek ligowych.

Promocja dyscypliny

Obecnie zawodnicy systematycznie trenują na obiektach Olsztyńskiej Szkoły Wyższej i w klubie fitness Sylwetka. W tym roku powstała także sekcja juniorska, która włączyła się do rywalizacji ligowej. W grupie młodzieżowej w treningach mogą uczestniczyć chłopcy od 14 do 17 roku życia. Lakersi prowadzą bardzo ożywianą działalność, która ma na celu popularyzację futbolu amerykańskiego. Uczestniczą w wielu akcjach medialnych, organizują pokazowe mecze, by zachęcić młodzież do uprawiania tego sportu.

Bibliografia