Szkoła Podstawowa nr 22 im. Marii Dąbrowskiej w Olsztynie
Szkoła Podstawowa nr 22 im. Marii Dąbrowskiej w Olsztynie | |
| |
Data założenia: | 1978 r. |
Poziom szkoły: | podstawowy |
Podtyp szkoły: | szkoła podstawowa |
Adres: | ul. Żołnierska 26, 10-561 Olsztyn |
Patron: | Maria Dąbrowska |
Szkoła Podstawowa nr 22 im. Marii Dąbrowskiej w Olsztynie – placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim z oddziałami przedszkolnymi. Obecnie funkcję dyrektora pełni Józef Zalewski.
Spis treści
Historia
Szkoła zrodziła się wraz z budową nowego osiedla mieszkaniowego "Kormoran" w Olsztynie. Decyzję o jej budowie podjęto w 1975 r. i ujęto w planie rozbudowy sieci szkół na terenie Olsztyna. Pierwsze posiedzenie rady pedagogicznej obyło się 14 czerwca 1978 r., a jej pierwszym organizatorem i dyrektorem została Katarzyna Mocarska. Rozpoczęcie roku szkolnego 1978/1979 odbyło się już w murach nowej szkoły przy ul. Żołnierskiej 49, która liczyła na początku tylko 14 sal lekcyjnych, a do których przyjęto około 1000 uczniów. Wobec tego podjęto pracę zmianową. Rok później, we wrześniu 1979 r. oddano do użytku salę gimnastyczną oraz świetlicę. Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły było nadanie jej sztandaru oraz imienia Marii Dąbrowskiej. Stało się podczas uroczystości mających miejsce 19 maja 1983 r. w 18 rocznicę śmierci pisarki.
1 września 1999 r. placówka rozpoczęła działalność w nowych warunkach: nowa lokalizacja, wzrost liczby oddziałów z 21 do 51, a nauczycieli z 60 do 115. Wiązało się to z decyzją władz miasta o połączeniu w jedną, trzech funkcjonujących w bliskiej od siebie odległości przy ulicy Żołnierskiej szkół podstawowych nr 22, 24, 26. Szkoła otrzymała jako siedzibę budynek likwidowanej SP 26 i rozpoczęła funkcjonowanie jako SP 22 im. M. Dąbrowskiej. W czerwcu 2001 r. podjęto decyzję o umieszczeniu uczniów w jednym budynku przy ulicy Żołnierskiej 26. Obecnie szkoła liczy 39 oddziałów, pracuje w niej 74 nauczycieli.
Działalność
W szkole istnieje baza zapewniająca bardzo dobre warunki do nauki i pracy. Placówka posiada pracownię komputerową, Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej, gabinet logopedyczny i gabinet terapii pedagogicznej, 2 sale gimnastyczne i salę do gimnastyki korekcyjnej, 2 boiska sportowe. W procesie edukacyjnym nauczyciele wykorzystują wideotekę, dostępną poprzez szkolną pracownię wideo, emitującą filmy do każdej sali lekcyjnej szkoły.
Cele i zadania
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.
Kadra pedagogiczna
Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:
- wychowanie przedszkolne – Jaworska Hanna, Sujecka Krystyna
- edukacja wczesnoszkolna – Florczuk Grażyna, Gołota Teresa, Jaworska Wiesława, Kowalska Grażyna, Markowicz Monika, Marszewska Joanna, Michno Jolanta, Paczkowska Teresa, Ruch Magdalena, Włodarczyk Iwona, Wojtkiewicz Maria, Zając Małgorzata, Zapolska Alina
- język polski – Ambrozińska–Kozłowska Jolanta, Dmoch Lidia, Kasperowicz Tatiana, Napiórkowska Małgorzata, Rychlik Violetta, Szwed Agnieszka, Zacharewicz Elżbieta
- język angielski – Mikulak Izabela, Moczulska Ewa, Polechońska Katarzyna, Rurys Kinga, Szymaniak Kinga, Werecka Elwira
- język ukraiński – Pietnoczka Sylwia
- matematyka – Dobrzyńska Małgorzata, Paszkowska Mariola, Ruszczyk Adam, Stypik Zbigniew
- zajęcia komputerowe – Narodowski Andrzej, Soszczeko Grażyna, Stypik Zbigniew
- przyroda – Baczewska–Jeż Bogusława, Daniluk Wiesława, Wołosz Barbara
- historia – Olga Zalewska
- religia – Adamczyk Małgorzata, Dobrowolska Joanna, Kożuszko Jolanta, Ożańska Maria (religia greckokatolicka), Skomska Urszula
- wychowanie do życia w rodzinie – Dobrowolska Joanna, Kożuszko Jolanta, Soszczeko Grażyna
- plastyka – Kucka Joanna
- muzyka – Kucka Joanna
- zajęcia techniczne – Narodowski Andrzej, Soszczeko Grażyna
- wychowanie fizyczne – Hucało Bożena, Komorowska Małgorzata, Mierzejewska Marlena, Pawłowski Grzegorz, Przekop Kazimierz, Swakowski Tomasz, Zalewska Józef
- biblioteka – Kołakowska Lidia, Kowalska Zuzanna, Szwed Agnieszka
- świetlica szkolna – Czubińska Barbara, Napiórkowska Małgorzata, Owoc–Amlicka Agnieszka, Płaczek Małgorzata, Pypno Eulalia, Trojan Mariola
- pedagog szkolny – Uścinowicz Joanna
- psycholog – Ramutkowska–Celej Bożena
- logopedia – Kotlińska–Szulc Lidia
Osiągnięcia
Szkoła posiada bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych. Uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania uczestnicząc w dodatkowych zajęciach kół. Dzięki udziałowi w nich, wielu uczniów szkoły odnosi znaczące sukcesy w konkursach przedmiotowych i sportowych na terenie miasta i województwa.
Placówka posiada różne certyfikaty, m.in.:
- Certyfikat Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty "Szkoła Promująca Zdrowie" (2010)
- Certyfikat Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty "Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją" (2006)
Ciekawostki
Przy szkole funkcjonuje Międzyszkolny Zespół Nauczania Języka Ukraińskiego i Religii. Zajęcia w nim odbywają się w sześciu oddziałach, w godzinach popołudniowych. Języka ukraińskiego i religii greckokatolickiej uczy 2 nauczycieli, którzy są członkami rady pedagogicznej placówki.
Od kilku lat organizowana jest w placówce Rejonowa i Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu. Placówka od lat przystępuje też do ogólnopolskiego programu "Szkoła bez przemocy".
Placówka realizuje we współpracy z MZPiTU w Olsztynie autorskie programy profilaktyczne, w ramach których działa klub rowerowy i klub ekologiczno-turystyczny, propagujące i rozwijające turystykę rowerową i pieszą. W ramach tej współpracy uczniowie rozwijają także swoje zainteresowania artystyczne i czytelnicze.
Szkoła ściśle współpracuje ze społecznością lokalną osiedla "Kormoran". Przykładem takich działań są:
- "Festyn Szkolny" organizowany od 1998 r., odbywający się w czerwcu.
- Zorganizowanie wspólnie z Radą Osiedla w listopadzie 2001 r. Szkolno-Osiedlowego Klubu Sportowego. Nauczyciele wychowania fizycznego społecznie organizują w ramach tego klubu dodatkowe zajęcia sportowe dla młodzieży. m.in. miał tu miejsce turniej tenisa stołowego "Kormoran Cup 2001".
Szkoła podejmuje cykliczną współpracę międzynarodową w następujących projektach:
- 2012-2014 Our European Activities
- 2010-2011 All Together We Are Like One
- 2009-2010 Comenius: współpraca ze szkołami z Francji, Grecji, Litwy i Szwecji
- 2008-2009 Szkoły Francji i Litwy
- 2005-2008 Socrates Comenius
Szkoła posiada swój hymn, nawiązujący do patronki placówki – Marii Dąbrowskiej:
"Znalazłam ją w wielkiej powieści,
Którą znał mój ojciec i dziad,
Ona mówi o życiu, o śmierci,
Jak gorzki jest jej smak.
Wielu czytało jej dzieła,
Wielu jej twórczość zna.
Każdy utwór to sól, bochen chleba,
Uśmiech szczęścia, goryczy łza.
Z każdego słowa bije realizm,
To smutna prawda o człowieku.
O życiu, jakie ono było,
W początkach dwudziestego wieku.
Wielu czytało jej dzieła…"
= Bibliografia
SP 22 Olsztyn[21.11.2014]
szkolnictwo.pl[21.11.2014]