Towarzystwo Upiększania Miasta Olsztyna
Organizacja społeczna na rzecz estetyzacji miasta powołana w 2009 r.
Spis treści
Historia
Z inicjatywy kilkunastu społeczników we współpracy z Urzędem Miasta, pod wodzą naczelnika Andrzeja Bobrowicza w 2009 roku reaktywowano Towarzystwo Upiększania Miasta Olsztyna. 31 października z wieży Nowego Ratusza o godz. 12:00 niewidomy trębacz Daniel Rupiński odegrał, a tym samym przywrócił miastu hejnał "O Warmio moja miła".
Cele
- działania społecznie na rzecz poprawy estetyki miasta,
- udział w tworzeniu koncepcji zagospodarowania przestrzeni miejskiej i krajobrazu,
- akcje i konkursy estetyzacyjne nawiązujące np. do konkursów organizowanych w przeszłości przez Towarzystwo Miłośników Olsztyna "Olsztyn Miastem Kwiatów i Zieleni".
Olsztyn aktywnie nawiązuje do XIX wiecznych i międzywojennych tradycji miasta ogrodu, także w swoim logo i haśle promocyjnym. Miasto posiada 15 jezior oraz największy w Europie las znajdujący się w całości w swoich granicach administracyjnych.
Reaktywowane Towarzystwo Upiększania Miasta Olsztyna będzie zrzeszać wszystkich chętnych i działać we współpracy z Urzędem Miasta. Członkowie TUMO będą działać społecznie na rzecz poprawy estetyki miasta, brać czynny udział w tworzeniu nowych koncepcji zagospodarowania przestrzeni miejskiej oraz uczestniczyć w publicznym dyskursie na temat jakości i estetyki miejskich inwestycji. W planach towarzystwa są m.in. „olsztyńskie desanty estetyczne” – organizowane przez wolontariuszy akcje porządkowania zaniedbanych terenów w mieście, a także konkurs na „Czyste podwórko – estetyczne osiedle”. Działalność stowarzyszenia będzie się opierać na dobrej woli, inicjatywie i współpracy ludzi oraz środowisk tworzących i wspierających TUMO.[1]
Zobacz też
- Towarzystwo Upiększania Miasta w Olsztynie - XIX-wieczna organizacja niemiecka
Multimedia
Przypisy
Bibliografia
- Informacje nadesłane przez Andrzeja Cieślaka
- https://wrota.warmia.mazury.pl/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=3891