Cecylia Grabosch

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 17:10, 29 cze 2015 autorstwa LidiaK (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cecylia Grabosch

Cecylia GraboschReprodukcja zdjęcia z wystawy o warmińskich męczennikach – Krzysztof Kozłowski
Cecylia Grabosch
Reprodukcja zdjęcia z wystawy o warmińskich męczennikach – Krzysztof Kozłowski
Data i miejsce urodzenia 10 stycznia 1915 r.
Ruś
Data i miejsce śmierci 4 lutego 1945 r.
Wójtowo
Przyczyna śmierci śmierć męczeńska
Miejsce spoczynku Wójtowo

Cecylia Grabosch z domu Materna (ur. 10 stycznia 1915 r. w Rusi, zm. 4 lutego 1945 r. w Wójtowie) – włączona w poczet warmińskich męczenników, którzy zginęli śmiercią męczeńską podczas II wojny światowej.

Życiorys

Kiedy Cecylia była dzieckiem, jej rodzice zakupili w Uniszewie gospodarstwo rolne położone w pobliżu lasu, nieco oddalone od wsi. Po ukończeniu szkoły podstawowej pozostała przy rodzicach, pomagając im w codziennej pracy na roli. W czerwcu 1938 r. wyszła za mąż za Augusta Graboscha z Wójtowa. Małżonkowie osiedlili się w tej wsi; zamieszkali u gospodarza, u którego pracowali.

Cecylii szybko zaaklimatyzowała się w nowym miejscu, a mieszkańcy Wójtowa polubili ją i szanowali, gdyż odznaczała się otwartością oraz mocną i żywą wiarą, którą zawdzięczała rodzinnemu domowi. Urodziła dwoje dzieci: w 1939 r. syna Eryka i w 1942 r. córkę Ewę.

Śmierć męczeńska

W styczniu 1945 r. Wójtowo zostało przejęte przez wojska radzieckie. 4 lutego czerwonoarmiści urządzili w jednym z domów libację. Chodzili po domach i zmuszali kobiety i dziewczęta do przyłączenia się do zabawy. Wtargnęli również do domu Cecylii. Zastali ją z dzieckiem na rękach. Kazali jej pozostawić dzieci i iść z nimi. Stanowczo odmówiła, obawiając się gwałtu i nie chcąc pozostawić bez opieki dzieci. Później zaczęła śpiewać Serdeczna Matko.... Wówczas jeden z żołnierzy wyciągnął broń i strzelił Cecylii w skroń. Kiedy sąsiedzi weszli do jej domu, ujrzeli ciało Cecylii, a na jej głowie ślady od dwóch kul.

Jej ciało przez trzy tygodnie leżało w mieszkaniu. Dopiero 25 lutego 1945 r. została pochowana w ogrodzie rodziny Jagielskich. Wraz z nią złożono ciało 15-letniego Alfreda Giendryckiego zabitego również przez sowietów. Był to czas, kiedy żołnierze radzieccy zabraniali pochówków. Mogiłę kopano więc w pośpiechu.

Erykiem i Ewą zaopiekowała się Maria Palmowska, siostra zamordowanej Cecylii. W budynku, w którym mieszkała rodzina Grabosch, nikt już nie zamieszkał. Po wielu latach został on przeznaczony do rozbiórki. Jak mówią mieszkańcy Wójtowa, w czasie prac rozbiórkowych znaleziono kilka kul.
Mimo upływu czasu, wśród dawnych i obecnych mieszkańców Wójtowa do chwili obecnej trwa pamięć o zabitej matce i osieroconych dzieciach. Ludzie proszą Cecylię Grabosch o wstawiennictwo w swych sprawach u Boga. Modlą się również o łaskę jej beatyfikacji.

Bibliografia

B. Schwark, Ihr Name lebt. Ermländische Priester in Leben, Leid und Tod, Osnabrück 1958.
Zeugen für Christus. Das deutsche Martyrologium des 20. Jahrhunderts, t. 1–2, (red.) H. Moll, Paderborn 1999.
A. Kopiczko, Duchowieństwo katolickie diecezji warmińskiej w latach 1821–1945, cz. 1, Studium prozopograficzne, Olsztyn 2004.
Męczennicy Kościoła warmińskiego XX wieku, (red.) J. Guzowski, Olsztyn 2004.
Dzieci widziały śmierć matki, "Gość Niedzielny. Posłaniec Warmiński", nr 8/2012, 26 lutego 2012.