Start Elbląg

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 12:00, 6 kwi 2018 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Wikimedia Commons

Start Elbląg - klub piłki ręcznej kobiet założony w 1953.

Zarząd

  • Prezes Zarządu - Stanisław Tomczyński
  • Wiceprezes Zarządu - Mariusz Iwankowski
  • Asystentka - Katarzyna Szklarczuk

Kadra szkoleniowa

  • Trener - Andrzej Niewrzawa
  • II trener - Justyna Stelina
  • Trener odnowy - Krzysztof Garczarczyk

Hala

Hala Sportowo-Widowiskowa MOSiR
Aleja Grunwaldzka 135
82 - 300 Elbląg
Pojemność: 2422 widzów

Powstanie żeńskiej drużyny

Pierwsza żeńska drużyna piłkarek ręcznych powstała w roku 1953, a jej zawodniczki rekrutowały się przede wszystkim z uczennic Technikum Ekonomicznego. Nic więc dziwnego, że zespół występował pod nazwą SKS TE Elbląg. Początki były amatorskie, a głównym sponsorem uczestnictwa drużyny w rozgrywkach na szczeblu województwa gdańskiego była szkoła i jej Komitet Rodzicielski. Społecznym trenerem zespołu był Mieczysław Pleśniak, a że pracował jako nauczyciel w Technikum Budowy Maszyn przy ówczesnej ul. Długiej (dzisiaj Komeńskiego), to dziewczyny trenowały korzystając z sali sportowej TBM i przyszkolnego boiska. Później dogadano się z wojskiem, które udostępniło swoje hale sportowe w koszarach przy ulicy Grottgera i Armii Czerwonej (obecnie Królewieckiej).

W roku 1958 miasto było zafascynowane planowaną budową hali sportowo – widowiskowej według projektu Wacława Zaleskiego z Biura Studiów Budownictwa Przemysłowego z Warszawy. Obiekt miał już wybraną lokalizację na wolnym wówczas placu przy ul. Grunwaldzkiej (dzisiaj mieści się tam dworzec PKS, perony dla autobusów i parkingi). Hala o kubaturze 11,5 tys. metrów sześciennych miała pomieścić widownię na 1700 miejsc, a jej podstawowym atrybutem miało być boisko do piłki ręcznej. Na planach się skończyło, bo nie można było znaleźć wykonawcy tej inwestycji, jak tłumaczono zawiedzionym elblążanom w ówczesnej prasie.

Od roku 1959 kobieca drużyna piłki ręcznej weszła w skład Międzyszkolnego Klubu Sportowego Elbląg, a to sprawiło, że były pieniądze na działalność i zespół zaczął odnosić sportowe sukcesy na szczeblu okręgu, a później także i kraju. Powody do satysfakcji miał Kazimierz Musiał, dyrektor Technikum Ekonomicznego, którego uczennice stanowiły trzon drużyny juniorek. W roku 1961, w III Mistrzostwach Szkolnego Związku Sportowego prowadzonych pod hasłem „Od MKS do reprezentacji Polski na olimpiadę w Tokio”, juniorki MKS Elbląg zajęły IV miejsce w kraju. Od roku 1963 prowadzenie drużyn żeńskich przejął Lech Walczak. W IV Spartakiadzie Województwa Gdańskiego w piłce ręcznej wystartowało 714 drużyn. Młodziczki MKS Elbląg zajęły czwarte miejsce, a juniorki wygrały rywalizację w województwie.

W czerwcu 1965 roku, w Elblągu rozegrano półfinały Mistrzostw Polski Szkół. Piłkarki ręczne Technikum Ekonomicznego wygrały ten turniej, a w finale mistrzostw w Olsztynie wywalczyły srebrne medale i wicemistrzostwo kraju. To dobrze rokowało dla przyszłości kobiecej piłki ręcznej w Elblągu. Późniejsze wydarzenia sportowe potwierdziły te przewidywania. Od sukcesów w latach sześćdziesiątych drużyn młodziczek zaczęła się droga elbląskiego kobiecego szczypiorniaka do ekstraklasy.

Multimedia

Źródła

  1. http://eksstart.pl
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Start_Elbl%C4%85g