Szkoła Podstawowa nr 18 im. Orła Białego w Olsztynie
Szkoła Podstawowa nr 18 im. Orła Białego w Olsztynie | |
| |
Data założenia: | 1945 r. |
Poziom szkoły: | podstawowy |
Podtyp szkoły: | szkoła podstawowa |
Adres: | ul. Żytnia 71, 10-822 Olsztyn |
Patron: | Orzeł Biały |
Szkoła Podstawowa nr 18 im. Orła Białego w Olsztynie – placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim z oddziałem przedszkolnym. Obecnie funkcję dyrektora pełni Marzenna Życzko.
Spis treści
Historia
Pomysłodawczynią i pierwszą organizatorką szkoły w Dajtkach była Marta Wróblewska. Pierwsze lekcje odbyły się w niej 6 kwietnia 1945 r., zaś jej pierwszym kierownikiem został Augustyn Wesołek. Dajtki, obecne osiedle Olsztyna, były wówczas wsią. Stąd też szkoła do końca 1965r. była placówką wiejską. Od momentu zaś, kiedy 1 stycznia 1966 r. Dajtki stały się dzielnicą Olsztyna, szkoła stała się placówką miejską - otrzymała numer 18 i została Szkołą Podstawową nr 18 w Olsztynie. Jej kierownikiem, a później dyrektorem został Konrad Czapliński.
Do września 1992 r. szkoła mieściła się w budynku przy ul. Żniwnej 5. We wrześniu 1992 r. Szkoła zmieniła swoją siedzibę i przeniosła się do nowego kompleksu szkolnego przy ulicy Żytniej 71. W 1999 r., w części budynku usytuowano nowo powstałe Gimnazjum nr 14.
W 2005 r. odbyły się uroczyste obchody 60–lecia szkoły, połączone z nadaniem jej imienia oraz sztandaru. Przyjęła ona za patrona Orła Białego (Uchwałą Rady Miasta Olsztyn z dnia 30 marca 2005 r.) Znajduje się on na sztandarze szkoły, w logo placówki oraz słowach hymnu.
W 2009 r. oddano do użytku nowoczesny kompleks sztucznych boisk sportowych, w skład którego wchodzą: pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej, boisko do koszykówki, kort do tenisa ziemnego, stoły do tenisa stołowego. Zimą, przy sprzyjającej pogodzie, robione jest dla uczniów lodowisko.
Działalność
Szkoła posiada oddział przedszkolny, do którego uczęszczają dzieci 5 i 6–letnie. Wyposażona jest w świetlicę, salę konferencyjna ze sceną, pracownię komputerową z internetem, a także bibliotekę, w której znajduje się centrum multimedialne. Dysponuje bardzo dobrą bazą sportową: dużą salą gimnastyczną oraz salką gimnastyczną do gimnastyki korekcyjnej, a także salą zabaw, wyposażoną w sprzęt do zabaw i zajęć ruchowych, m.in.: tuby, klocki piankowe, tunele, ścianki wspinaczkowe, materace, maty, pagórki, drabinki, szczudła, piłki, drążki.
Dzieci korzystają z Centrum Rehabilitacji przy ulicy Siewnej – z zerówki oraz dzieci 6–letnie z klasy I i II z basenu oraz z zajęć rehabilitacyjnych Dzieci z zerówki oraz uczniowie z klas I–III – z sali zabaw, wyposażonej w sprzęt do zabaw i zajęć ruchowych.
Szkoła posiada bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych, m.in.: koło przyrodnicze, koło historyczne, koło polonistyczne, koło języka angielskiego i rosyjskiego, chór szkolny, zespół muzyczno–wokalny, koło teatralne, koło hafciarskie, koło komputerowe, koło tańca ludowego, zajęcia artystyczno–plastyczne, koło piłki nożnej. Raz w miesiącu organizuje uczniom wyjścia na koncerty do Filharmonii.
W placówce działa szkolna stołówka, w której realizowane są programy: "Szklana mleka" i "Owoce w szkole".
Cele i zadania
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej. Jej nadrzędnym celem jest działalność w oparciu o przyjętą misję zawartą w słowach: "Wychować dziecko tak, aby jemu było dobrze i innym z nim było dobrze".
W oparciu o nadrzędny cel, placówka:
- tworzy system wartości i wzorców osobowych, inspiruje do twórczego i samodzielnego odkrywania własnych możliwości, rozwijanie ich w imię prawdy, dobra i piękna
- rozbudza poczucie patriotyzmu, kultywuje tradycje narodowe, regionalne i szkolne
- rozwija postawy wzajemnego szacunku i partnerstwa w kontaktach pomiędzy nauczycielami i uczniami
- kształtuje poczucie odpowiedzialności za swoje i innych postępowanie, bezpieczeństwo i zdrowie
- przygotowuje dzieci i młodzież do życia w rodzinie i społeczeństwie, uczy twórczego komunikowania się z otoczeniem i konstruktywnego rozwiązywania problemów
- dąży do tego, aby szkoła była miejscem przyjaznym i bezpiecznym
- uświadamia dzieciom i młodzieży życiową użyteczność edukacji szkolnej dla osiągnięcia wszechstronnego rozwoju ich osobowości
- uczy postawy tolerancji i wrażliwości na potrzeby innych
- dba o środowisko, promuje zdrowy styl życia oraz zapobiega wszelkim przejawom patologii
Kadra pedagogiczna
Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2022/2023:
- wychowanie przedszkolne – Małgorzata Biedrzycka
- edukacja wczesnoszkolna – Elżbieta Górska, Wanda Karwowska, Irena Łotach, Urszula Niemiro, Aleksandra Okońska, Bożena Połeć, Irena Zacharewicz, Małgorzata Zarzeczna, Teresa Żarczyńska
- język polski – Irena Dusza, Anna Pochlid, Ewa Szymańska, Paweł Juras
- język angielski – Ewa Lewnadowska, Ariel Kowalikowski, Ewa Szymańska
- matematyka – Agata Piórkowska, Maria Późniak, Małgorzata Grochowksa, Marzenna Życzko
- zajęcia komputerowe – Iwona Tańska, Magdalena Olejnik
- przyroda – Izabela Barna - Jabłońska
- geografia - Anna Horoszko
- historia – Irena Dusza, Karolina Cybruch - Dembicka
- religia – ks. Adam Brończyk, ks. Andrzej Stankiewicz, Grzegorz Ciećwierz
- etyka Aleksandra Barańska
- plastyka – Anna Kaczmarczyk
- muzyka – Joanna Michałowska–Stomma
- zajęcia techniczne – Wojciech Wysocki
- wychowanie fizyczne – Paweł Galik, Anna Kopowska–Bezuszko, Iwona Tańska, Piotr Żurawel, Adrian Podgórski, Paweł Górski, Wojciech Wysocki
- biblioteka – Ewa Wrońska, Aneta Wacikowska
- świetlica szkolna – Irena Górska, Anna Kopowska–Bezuszko, Maria Piłat, Agata Piórkowska, Beata Przybylska
- pedagog szkolny – Anna Koziorowska, Agnieszka Czpalicka
- logopeda – Wanda Karwowska
Osiągnięcia
Uczniowie biorą co roku udział w wielu konkursach, olimpiadach i akcjach szkolnych, międzyszkolnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych, np.: konkurs matematyczny Kangur, konkursy przedmiotowe (w tym organizowane przez Kuratorium Oświaty), zawody sportowe.
Szkoła uzyskała wiele osiągnięć na polu działań ekologicznych, m.in: nagrodę główną za realizację programu Ekozespołów, który ma na celu wprowadzenie trwałych, ekologicznie zrównoważonych nawyków w życiu codziennym; Certyfikat II stopnia Warmińsko–Mazurskiego Kuratora Oświaty "Szkoły Przyjaznej Środowisku" oraz Zielony Certyfikat I stopnia, a także w 2011 r. certyfikat "Zielona Flaga".
Szkoła zakwalifikowała się w roku szkolnym 2012/2013 do programu "Cyfrowa Szkoła", polegającego na rozwijaniu kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno–komunikacyjnych w edukacji. W związku z tym pozyskała 60 laptopów, wyposażyła każdą salę lekcyjną w projektor multimedialny, a wiele klas, w tym we wszystkie pracownie klas IV–VI, w tablice interaktywne.
Ciekawostki
Szkoła szczególnie angażuje się w działania ekologiczne. Ich efektem było otwarcie w 2004 r. w lesie osiedlowym ekologicznej ścieżki edukacyjnej "Dajtki" oraz utworzenie w 2008 r. arboretum leśnego "Dajtki".
Placówka prowadzi imprezy, w które angażuje społeczność lokalną. Są to Festyn Szkolny, organizowany corocznie w maju lub czerwcu oraz spotkanie "Betlejem jest wśród nas", organizowane w grudniu, przed świętami Bożego Narodzenia.
Bibliografia
SP 18 Olsztyn [21.11.2014]
szkolnictwo.pl [21.11.2014]