Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. bpa Jana Obłąka w Olsztynie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 11:08, 6 sie 2023 autorstwa Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie (dyskusja | edycje) (Godziny otwarcia)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Muzeum Archidiecezji Warmińskiej - placówka muzealna otwarta w czerwcu 2018 r. Mieści się przy ul. św. Barbary 2 niedaleko Bazyliki św. Jakuba.

Dyrekcja

  • Dyrektor Muzeum Archidiecezji Warmińskiej

Ks. kan. dr Zbigniew Czernik tel: 89 652 12 44

  • Kustosz Muzeum Archidiecezji Warmińskiej

Ks. dr Adam Ornatek

Godziny otwarcia

W sezonie letnim od wtorku do soboty w godz. 10.00 – 18.00, a w niedzielę w godz. 11.00 – 18.00.

W sezonie zimowym od wtorku do piątku w godz. 10.00 – 16.00, a w sobotę i niedzielę w godzinach 11.00 – 16.00.

W poniedziałki muzeum jest nieczynne.

Koszt biletu wstępu to 10 złotych bilet normalny i 7 złote bilet ulgowy.

Działalność

Muzeum otwarto w dwóch XIX w. kamienicach scalonych łącznikiem. Mieściło się tam wcześniej m.in. pielgrzymkowe biuro podróży oraz mieszkania dla księży i zakonnic. Remont w tych budynkach rozpoczął się w 2016 r. Wartość inwestycji to ok. 10 mln zł, większość dopłaciła Unia Europejska.

Patronem Muzeum jest bp Jan Obłąk, w latach 1982–1988 metropolita olsztyński, znany m.in. z popularyzacji wiedzy o przeszłości Warmii, za co w 1982 roku otrzymał godność honorowego członka Polskiego Towarzystwa Historycznego.

W Muzeum prezentowane są eksponaty i zabytki z zakresu malarstwa, rzeźby, złotnictwa, będące własnością parafii, Archiwum Archidiecezji Warmińskiej czy Biblioteki Hosianum.

W placówce znajduje się ok. 500 eksponatów.

Eksponaty

  • Jednym z najcenniejszych jest relikwiarz św. Andrzeja wykonany ze szczerego złota, ale też drewna hebanowego, ozdobiony kameami i gemmami. W XVII wieku podarował go Księstwu Warmińskiemu książę Jan Olbracht. 

  • Drugi cenny eksponat to rękopis „Monachomachii, czyli wojny mnichów” Ignacego Krasickiego. Można zauważyć, że biskup warmiński miał całkiem współczesny charakter pisma. W zbiorach muzeum jest też jego pierścień.
  • Na wystawie odnotowano też historię najnowszą warmińskiego kościoła — symbolizuje ją wystawa dokumentująca wizytę Jana Pawła II w Olsztynie w 1991 roku. Ma muzeum też swą Galerię Jednego Obrazu. Teraz można w niej oglądać pracę „Nawiedzenie” Marii Erdman-Przełomiec. Warto też zobaczyć wystawę olsztyńskich pejzaży i projektów sgraffiti na staromiejskie kamienice Andrzeja Samulowskiego. 


Multimedia

Zobacz też

Źródła

  1. http://kultura.wm.pl/518887,Olsztyn-ma-nowe-muzeum.html
  2. http://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/7,48726,22650181,koscielne-muzeum-nabiera-szokujacych-ksztaltow.html
  3. http://archwarmia.pl/instytucje/muzeum-archidiecezji-warminskiej/