Szkoła Podstawowa im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Żabinach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj

Poniżej przedstawiona jest wizualizacja szablonu


Szkoła Podstawowa im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Żabinach

...Wymagane...
...Wymagane...
Data założenia: ...Wymagane...
Poziom szkoły: podstawowy
Podtyp szkoły: ...Wymagane...
Profil: ...Wymagane...
Adres: 13-220 Rybno Żabiny 26
Patron: ...opcjonalny...


Szkoła Podstawowa im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Żabinach

Historia

Historia Szkoły Podstawowej w Żabinach sięga czasów zaborów, gdyż prawdopodobnie istniała szkoła niemiecka. W chwili napadu Niemców na Polskę 1.09.1939 roku w szkole tej uczyło troje nauczycieli. Kierownikiem szkoły był Pol. W czasie okupacji niemieckiej w budynku szkoły funkcjonowała szkoła niemiecka, którą prowadziła Niemka Falkowska.Po II wojnie światowej w Żabinach uruchomiono Publiczną Szkołę Powszechną. Kierownikiem szkoły był Lesniewski. 1 września 1947 roku czwartym kierownikiem w okresie powojennym został Jan Przybysz. 10 stycznia 1948 roku w budynku szkoły otwarto Punkt Biblioteczny. Na zakończenie roku szkolnego 1947/48 stan uczniów wynosił 138, a szkoła liczyła 6 klas. 12 grudnia 1948 roku 13 uczniów zwiedzało we Wrocławiu Wystawę Ziem Odzyskanych. 20 września 1957 roku kierownictwo szkoły objął Jan Zawadzki po Zygmuncie Majewskim. Ponadto w szkole uczyli: Kazimiera Zawadzka, Krystyna Domińska i Tadeusz Darkowski. Obowiązki woźnego pełnił Józef Koziński. 23 września 1957 roku został otwarty pokój nauczycielski. 15 pażdziernika 1957 roku w budynku szkolnym uruchomiono szkołę dla pracujących z programem klasy VII. Zapisało się 32 uczniów. W lipcu 1958 roku odbył się remont kapitalny szkoły. Posadzono też ok. 200 szt. świerków wokół boiska szkoły. Od roku 1960 do 31 sierpnia 1964 roku kierownikiem szkoły był Tadeusz Darkowski. W gronie nauczycieli pracowali: Roman Wiśniewski, Zenon Szałkowski, Janina Chodkiewicz, Irena Kubińska, Maria Bernad, Zdzisław Janowski, Roman Puchala. 01 września 1964 roku kierownikiem szkoły został Stanisław Odachowski. W 1966 roku do szkoły zakupiono pierwszy telewizor marki ”Szafir”. 06 czerwca 1970 roku w szkole odbyły się uroczyste obchody Dnia Dziecka i Sportu Szkolnego. Młodzież ubrana w stroje sportowe przedefilowała przez wieś, a następnie odbyły się zawody sportowe, przeplatane konkurencjami humorystycznymi, np. picie przez smoczek, zjadanie ciastka bez pomagania sobie ręką.



27 września 1979r. na spotkanie z uczniami przybyła Joanna Papuzińska, dokonała też wpisu pamiątkowego do kroniki szkoły.
 


Od 01 września 1994r. dyrektorem szkoły, w wyniku przeprowadzonego konkursu, została pani Ewa Kopańska.




W 1996r nasza szkoła stała się jednostką organizacyjną samorządu terytorialnego, czyli została przejęta przez Urząd Gminy w Rybnie.


Od roku szkolnego 1998/1999 zaczęto wprowadzać reformę oświaty, co spowodowało przekształcenie naszej szkoły z ośmioklasowej na sześcioklasową. W czerwcu 1999r opuścili szkołę jako absolwenci ostatni uczniowie klasy VIII i pierwsi absolwenci klasy VI. Od 01.09.2000r. szkoła składała się z 6 klas szkoły podstawowej i oddziału przedszkolnego (wówczas podporządkowany U.G. w Rybnie).



W 2000r. zlikwidowano sanitariaty zewnętrzne i wybudowano toalety w środku budynku, przenosząc jednocześnie pokój nauczycielski w inne miejsce (w tym celu zmniejszono jedną z sal lekcyjnych).


W roku 2002 wybudowano przy szkole salę gimnastyczną o wymiarach 12m na 24m, wraz z zapleczem socjalnym-łazienki szatnie, kotłownia olejowa. Nowy obiekt w znaczącym stopniu poprawił warunki dydaktyczne placówki i to nie tylko w zakresie nauczania wychowania fizycznego. Wykonawcą inwestycji była Firma „”Budomontaż” z Działdowa, której właściciel, Zdzisław Hasiak, jest absolwentem naszej szkoły. W wyniku dobrej współpracy firma ta wykonała też przebudowę klatki schodowej w starej części szkoły co usprawniło komunikację w budynku ( nie trzeba było wychodzić na zewnątrz, aby zejść na parter). Ponadto uzyskano miejsce na stworzenie pracowni komputerowej, która została sfinansowana ze składek rodziców, mieszkańców Żabin, Tuczek, Gralewa ST. Prus, Rapat i dzięki środkom zasponsorowanym przez firmę Pana Zdzisława Hasiaka.

W 2003r. wymieniono kilkudziesięcioletnie okna drewniane (zamontowane na początku istnienia szkoły) na plastikowe w całym obiekcie, a rok później założono a starej części szkoły centralne ogrzewanie.

W latach 2007-2008 zakupiono nowe meble (w klasach były jeszcze te z lat 50-tych i 60-tych), położono nowy dach, nowe tynki, wylano posadzki, położono panele podłogowe, wymieniono instalację elektryczną oraz ogrodzono siatką cały teren szkoły. Godny zauważenia jest też fakt, iż przy okazji wymiany instalacji elektrycznej zamontowano w szkole elektroniczny dzwonek- dyżurni nauczyciele nie muszą już pamiętać, aby zadzwonić na przerwę- żegnajcie stare czasy. Był to pierwszy od lat 60-tych kompleksowy remont szkoły. Nasza placówka nareszcie ma warunki odpowiednie do nowych wymagań edukacyjnych i higienicznych, zapewnia bezpieczny pobyt dzieci w szkole.


Cele i zadania

...

Kadra pedagogiczna

Kadrę pedagogiczną w roku szkolnym 2013/14 stanowią: dyrektor szkoły – Ewa Kopańska oraz nauczyciele specjaliści m.in.:

  • Ewa Kopańska - historia i informatyka
  • Renata Jędrzejak - nauczycielka oddziału przedszkolnego
  • Grażyna Potorska - kształcenie zintegrowane
  • Iwona Sokołowska - kształcenie zintegrowane
  • Małgorzata Laskowska - kształcenie zintegrowane
  • Bogumiła Grosz - język polski, muzyka, plastyka, wychowania do życia w rodzinie
  • Jolanta Brzezińska - nauczyciel bibliotekarz i nauczycielka przyrody, techniki, muzyki, plastyki
  • ks Marian Zbrojski - katecheta
  • Magdalena Czarnomska - pedagog szkolny i wychowawca świetlicy szkolnej



Osiągnięcia

Ucznowie szkoły odnoszą sukcesy w konkursach szkolnych, konkursach przedmioyowych (m.in. polonistycznych, matematycznych), artystycznych, sportowych i konkursach o Ruchu Drogowym.

Absolwenci

...

Ciekawostki

Szkoła wypracowała swoje tradycje m.in.:

  • Pasowanie na ucznia
  • Choinka noworoczna – impreza dla środowiska lokalnego
  • Walentynki
  • Organizowanie Dnia Babci i Dziadka, Dnia Matki, Dnia Dziecka i Sportu Szkolnego
  • Dzień Papieski
  • Pierwszy dzień wiosny – dzień samorządności uczniowskiej
  • Zakończenie I etapu edukacji przez klasę III
  • Pożegnanie absolwentów
  • Nadanie tytułu Najbardziej Kulturalnego Ucznia Klasy i Szkoły.
  • Nadanie tytułu Sportowca Roku.



Bibliografia

  1. http://spzabiny.edupage.org, 5.12.2013.
  2. http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=M02678, 5.12.2013.