Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grodzicznie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 21:59, 14 gru 2013 autorstwa Kinlis (dyskusja) (Historia parafii)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła

Kościół parafialny, źródło: Diecezja toruńska, 14.12.2013.
Kościół parafialny, źródło: Diecezja toruńska, 14.12.2013.
Siedziba Grodziczno
Adres Grodziczno 9a, 13-324 Grodziczno
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja toruńska
Kościół Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła


Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Grodzicznie rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie należącym do diecezji toruńskiej. Erygowana . Mieści się przy ul.

Historia parafii

Parafia została założona przez Krzyżaków. Konsekracji [[Kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Grodzicznie świątyni dokonał biskup chełmiński Jan Kropidło w 1400 r. W czasie wojen krzyżacko - polskich w XV w. kościół uległ poważnym zniszczeniom. Odbudowano go ponownie w 1500 r. Po 1466 r. Grodziczno stanowiło własność szlachecką.

W 1739 r. całość świątyni odnowiono i wyposażono w stylu barokowym. Na przełomie XIX i XX w. zbudowano organy, ambonę konfesjonały, chrzcielnicę, stacje Drogi Krzyżowej i witraże, a drewnianą podłogę zamieniono na płyty cementowe. W latach 1994 - 2001 dokonano kapitalnego remontu świątyni: wieży i dachów, ścian i przypór, fundamentów, posadzki, ławek i organów.

Parafia przeżywała Misje Ewangelizacyjne w dniach 18 - 25 października 1998 r. poprzedzone 5 kursami Filipa dla ponad 300 osób. W czasie misji powstała wspólnota Domowego Kościoła i młodzieżowa grupa modlitewna. Po odnowieniu Misji Ewangelizacyjnych rodziny nawiedził wędrujący różaniec z przygotowanymi rozważaniami o Siedmiu Sakramentach. W roku Jubileuszu rodziny parafialne gościły obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Każdego roku parafianie uczestniczą w pielgrzymkach do Lip, Nowego Miasta Lubawskiego i Częstochowy oraz innych sanktuariów w Polsce. Dwukrotnie został zorganizowany Parafialny Kongres Rodzin. 22 września 1996 r. odbyła się uroczystość symbolicznego pogrzebu księdza wikarego Franciszka Ostrowskiego, zmarłego w Dachau oraz 62 ofiar II wojny światowej. W latach 1994 - 2001 przeprowadzono kapitalny remont kościoła parafialnego. Wyremontowano ściany i tynki wewnętrzne świątyni, kładąc nową instalację elektryczną i nagłaśniającą. Położono nową posadzkę marmurową z ogrzewaniem posadzkowym. Zbudowano nowe ławki z modrzewia. Wybudowano także plebanię i grotę jako ołtarz polowy na większe uroczystości.

Kler parafialny


Filie parafii

Kaplica w Domu Pomocy Społecznej w Grodzicznie.

Ruchy i stowarzyszenia działające na terenie diecezji

Akcja Katolicka

Dziecięce Koło Misyjne

Katolicki Uniwersytet Ludowy

Koło Ministrantów

Kościół Domowy

Młodzieżowa Orkiestra Dęta

Parafialny Klub Sportowy

Parafialny Zespół Caritas

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich

Straż Honorowa Najśw. Serca Pana Jezusa

Wspólnota Modlitewna Świętego Piotra i Pawła (Nowa Ewangelizacja)

Żywy Różaniec

Zobacz też

http://www.diecezja-torun.pl

Bibliografia

Korecki Andrzej, Z dziejów gminy Grodziczno, Pelplin 2003, ss. 354.