Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 12:52, 19 mar 2014 autorstwa Darkub (dyskusja) (Utworzono nową stronę "{{Rezerwat przyrody infobox | nazwa_rezerwatu= Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach | zdjęcie= deby napiwodzkie.jpeg | opis_zdjęcia= Rezerwa...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach

{{{Opis_zdjęcia}}}
Rezerwat Dęby Napiwodzkie - tablica informacyjna przed wejściem do rezerwatu
Rodzaj rezerwatu leśny
Państwo  Polska
Powierzchnia 37,11 ha ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach
Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach
Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach


Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach – ogród dendrologiczny znajdujący się w miejscowości Kudypy, w odległości 4 kilometrów od Olsztyna, w rozwidleniu dróg Olsztyn-Ostróda i Olsztyn-Sząbruk. Powstałe na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku arboretum zajmuje obecnie powierzchnię 15,69 ha. Od 1999 roku jako jednostka organizacyjna Nadleśnictwa Kudypy należy do Rady Ogrodów Botanicznych w Polsce a od 2005 roku posiada status ogrodu botanicznego nadany przez Ministerstwo Środowiska

Grąd w rezerwacie Dęby Napiwodzkie


Historia

Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach powstało dzięki inicjatywie leśników zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Leśnym a szczególnie Prezesa Olsztyńskiego Oddziału PTL Zygmunta Trocińskiego. Organizacją stworzenia ogrodu botanicznego zajęli się pracownicy Nadleśnictwa Kudypy z nadleśniczym Janem Skabarą na czele. Skorzystano ponadto z merytorycznej pomocy dendrologa Prof. dr hab. Jerzego Tumiłowicza, kierownika Arboretum w Rogowie oraz pracowników obecnej Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, w tym kierującego Katedrą Prof. dr hab. Czesława Hołdyńskiego.


Kolekcja

Arboretum w Kudypach jest parkiem leśnym o częściowo ukształtowanym przez człowieka terenie. Na obszarze ogrodu występują naturalne oczka wodne, ścieżki, drewniane zadaszenia, kładki i mostki. Kolekcja drzew i krzewów znajdująca się w Kudypach obejmuje obecnie około 1000 gatunków oraz odmian, przeważa roślinność charakterystyczna dla względnie surowego klimatu. Ogród dendrologiczny w Kudypach podzielony został na trzy działy: 1.Arboretum kolekcyjne — Znajdują się tu kolekcje ponad 700 gatunków i odmian drzew oraz krzewów obcego pochodzenia. Okazy dendroflory zostały sprowadzone między innymi z Korei, Japonii, Chin, Rosji, Kanady, USA a także z terenów górskich południowo-wschodniej Europy. Aby uprawa gatunków obcego pochodzenia była możliwa, przekształcono drzewostan porastający dotychczas teren zajmowany przez kolekcję, dopuszczając większą ilość światła słonecznego. W tym dziale najliczniejszą grupę stanowią klony, irgi, suchodrzewy, kaliny, sosny, jałowce, brzozy, jodły i berberysy. 2.Dział flory polskiej — Licząca około 300 gatunków i odmian kolekcja rodzimych drzew oraz krzewów. Jest to również miejsce uprawy polskich roślin zielnych. Znajduje się tu wiele gatunków chronionych, rzadkich i zagrożonych wyginięciem. Dział porośnięty jest przez las z udziałem buka. Rośliny zielne wchodzące w skład znajdującej się tu kolekcji to między innymi: zawilec gajowy, zawilec żółty, kokorycz pełna, kokorycz pusta, żywokost sercowaty, czyściec leśny, barwinek pospolity, podkolan biały. W dziale tym znajdują się ponadto dziko rosnące gatunki porzeczek: porzeczka czarna, porzeczka czerwona, porzeczka alpejska i porzeczka agrest. Zgromadzono tutaj też roślinność występującą na torfowiskach — rośliny wodne np. grzybień biały czy grążel żółty oraz kosaciec syberyjski i kosaciec żółty rosnące na brzegach zbiorników wodnych. W skład polskiej flory reprezentowanej w arboretum wchodzą także: sasanki, len złocisty, goździki, dzwonki, rozchodnik wielki, lebiodka pospolita, melisa lekarska, kolekcja róż oraz rosnący w borach sosnowych zimoziół północny. 3.Las naturalny — Fragment nieprzekształconego lasu, na którego terenie znajdują się drzewa będące pomnikami przyrody.


Działalność dydaktyczna

Kudypskie arboretum oprócz pełnienia funkcji przyrodniczej i rekreacyjnej służy także szeroko pojętej edukacji. Nadleśnictwo w Kudypach dzięki współpracy z najlepszymi placówkami naukowymi w Polsce (m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku) prowadzi rozległą działalność dydaktyczną w zakresie leśnictwa i nie tylko. W arboretum organizowane są liczne wykłady, prelekcje i realizowane programy badawcze.


Ciekawostki



Bibliografia

J. Tumiłowicz, C. Hołdyński, W. Szumarski: Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach k. Olsztyna. W: A. Łukasiewicz, J. Puchalski, Ogrody botaniczna w Polsce: 287-296. ARW Arkadiusz Grzegorczyk i Fundacja "Homo et Planta:. Warszawa, 2002.

D. Kubiak, A. Bobińska: The lichen biota of Warmia and Mazury Forest Arboretum in Kudypy (N Poland). Rocz. AR Pozn. 391, Bot. Stec. 16: 101-107, 2012.

Linki zewnętrzne

http://pl.wikipedia.org/wiki/Arboretum_w_Kudypach

http://www.kudypy.olsztyn.lasy.gov.pl/arboretum1#.UymCwM6UW7M