Płucnica islandzka

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 14:50, 22 mar 2014 autorstwa Darkub (dyskusja) (Utworzono nową stronę "{{Roślina infobox |Nazwa rośliny = Płucnica islandzka |Nazwa łacińska = Cetraria islandica |L = (L.) Ach. |Pusta linia = <br/> |grafika = plucnica.jpg |podpis...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Płucnica islandzka

Cetraria islandica
(L.) Ach.
Płucnica islandzka
Płucnica islandzka
Systematyka
Królestwo grzyby
Podkrólestwo {{{Podkrólestwo}}}
Gromada grzyby workowe
Klasa miseczniaki (Lecanoromycetes)
Rząd tarczownicowce
Rodzina tarczownicowate
Rodzaj płucnica
Gatunek płucnica islandzka
Synonimy



Płucnica islandzka (Cetraria islandica (L.) Ach.) – gatunek zlichenizowanego grzyba workowego (porostu) z rodziny tarczownicowatych (Parmeliaceae), rzędu tarczownicowców (Parmeliales).


Plecha

Plecha otwornicy półkulistej jest skorupiasta, zwykle gruba, pomarszczona, jasnoszara lub biaława, rzadko ciemniejsza, na obwodzie ze srebrzystobiałym brzeżkiem, bez izydiów (wyrostki), z soraliami. Soralia drobne, koliste, zwykle wypukłe, białawe, u okazów rosnących w cieniu czasem zielonkawe. Plecha (soralia) barwi się od C (C+) na kolor czerwony (P-, K-). Podobnym do otwornicy półkulistej gatunkiem jest pospolity w całym kraju rozsypek srebrzysty (Phlyctis argena). Porost ten tworzy plechę cieńszą, z nieregularnymi, zlewającymi się soraliami. Jego plecha bawi się od K (K+) na kolor czerwony, nie barwi się natomiast od C (C-).


Rozmieszczenie i ekologia

Gatunek ten występuje na korze starych drzew liściastych, zwłaszcza na bukach, dębach, lipach i grabach, w dobrze zachowanych ekosystemach leśnych, rzadko na drzewach przydrożnych, wyjątkowo na skałach.


Wartość użytkowa

Gatunek ginący, jeszcze do niedawna dość częsty i licznie rosnący, teraz rzadki w całym kraju. Bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia powietrza. Umieszczony na "Czerwonej Liście" jako porost zagrożonych wymarciem (EN).


Ciekawostki

Otwornica półkulista jest porostem wykorzystywanym w ocenie ciągłości ekologicznej ekosystemów leśnych. W Polsce ma status wskaźnika niżowych lasów puszczańskich (reliktu puszczańskiego).

Na Warmii i Mazurach gatunek ten występuje jedynie w największych kompleksach leśnych regionu, częściej na północnym-wschodzie - w Puszczy Boreckiej i Rominckiej.


Bibliografia

K. Czyżewska, S. Cieśliński: Porosty – wskaźniki niżowych lasów puszczańskich w Polsce. Monographiae Botanicae 91: 223–239, 2003.

S. Cieśliński, K. Czyżewska, J. Fabiszewski: Czerwona lista porostów w Polsce. Red list of the lichens in Poland. W: Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Red list of plants and fungi in Poland, Z. Mirek, K. Zarzycki, W. Wojewoda, Z Szeląg (eds.). W. Szafer Inst. of Botany, PASc, Kraków, 71–89, 2006.

W. Fałtynowicz: Porosty w lasach. Przewodnik terenowy dla leśników i taksatorów. Centrum Informacyjne Lasów Państwowych: Warszawa, 2012.

Linki zewnętrzne

http://species.wikimedia.org/wiki/Pertusaria_hemisphaerica