Złotlinka jaskrawa

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Złotlinka jaskrawa

Vulpicida pinastri
(Scop.) J.-E.Mattsson
Złotlinka jaskrawa
Złotlinka jaskrawa
Systematyka
Królestwo grzyby
Gromada grzyby workowe
Klasa miseczniaki (Lecanoromycetes)
Rząd misecznicowce
Rodzina tarczownicowate
Rodzaj złotlinka
Gatunek złotlinka jaskrawa
Synonimy

Złotlinka jaskrawa (Vulpicida pinastri (Scop.) J.-E.Mattsson) – gatunek zlichenizowanego grzyba workowego (porostu) z rodziny tarczownicowatych (Parmeliaceae), rzędu misecznicowców (Lecanorales).

Plecha

Plecha złotlinki jaskrawej jest listkowata, niewielka (do 1,5 cm średnicy, rzadko większa), żółta lub zielonożółta, na dolnej stronie żółtawa, z nielicznymi chwytnikami oraz charakterystycznymi jaskrawożółtymi soraliami na brzegach karbowanych, wyraźnie odstających od podłoża odcinków. Miąższ plechy jest żółty. Owocniki spotykane są wyjątkowo.

Rozmieszczenie i ekologia

Gatunek ten występuje na korze drzew szpilkowych i liściastych, zwykle u nasady pni drzew (lub na pniach drzew pochylonych) oraz na drewnie. Dość częsty w całym kraju, ale wszędzie występują nielicznie i w postaci drobnych plech.

Wartość użytkowa

Złotlinka jaskrawa jest jednym z niewielu porostów rosnących w Polsce, które mają właściwości trujące. Gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną. Został umieszczony na "Czerwonej Liście" jako bliski zagrożenia (NT).

Ciekawostki

Na Warmii i Mazurach złotlinka jaskrawa jest porostem o nielicznych, rozproszonych stanowiskach. Oprócz kory drzew rosnących w lasach spotkać ją można np. na drewnianych płotach, ogrodzeniach i ambonach, w lasach oraz na ich obrzeżach.

Bibliografia

S. Cieśliński, K. Czyżewska, J. Fabiszewski: Czerwona lista porostów w Polsce. Red list of the lichens in Poland. W: Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Red list of plants and fungi in Poland, Z. Mirek, K. Zarzycki, W. Wojewoda, Z Szeląg (eds.). W. Szafer Inst. of Botany, PASc, Kraków, 71–89, 2006.
W. Fałtynowicz: Porosty w lasach. Przewodnik terenowy dla leśników i taksatorów. Centrum Informacyjne Lasów Państwowych: Warszawa, 2012.

Linki zewnętrzne

en.wikipedia.org, Vulpicida [21.05.2014]