Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Godkowie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Godkowie

sztandar szkoły http://spgodkowo.edupage.org/about/?, 21.12.2013.
sztandar szkoły http://spgodkowo.edupage.org/about/?, 21.12.2013.
Data założenia: listopad 1946 roku
Poziom szkoły: podstawowy
Podtyp szkoły: ...Wymagane...
Profil: ...Wymagane...
Adres: 14 - 407 Godkowo Godkowo 1


Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Godkowie

Historia

...

    Szkoła Podstawowa w Godkowie powstała w listopadzie 1946 roku. Pierwszym jej nauczycielem i organizatorem był pan Czesław Żyłka, który nie szczędząc swojego wysiłku i trudu, odnajdywał w domach stare ławki i tablice, by dzieci mogły rozpocząć naukę. Pomocą służyli mu tutejsi mieszkańcy. Pierwszym nauczycielem mianowanym przez Inspektora Oświaty był pan Stanisław Bartoszewicz, który sam uczył 4 klasy, w których łączna liczba uczniów wynosiła 52, klasy były łączone. 

1 września 1950 roku kierownictwo szkoły przejął pan Stanisław Kiejzik. Szkoła stała się siedmioklasową, nauka odbywała się w 4 klasach łącznych. Zaczął się czas normalnej nauki dla uczniów, przeplatany okolicznościowymi uroczystościami i zabawami szkolnymi. W 1955 roku powołano pierwszy Komitet Rodzicielski, którego przewodniczącym został pan Jan Bąbel. W 1956 roku powstała piąta klasa, którą zorganizowano w budynku prywatnym. 1 stycznia 1957 roku do szkoły wprowadzono religię. Na zajęcia uczęszczały te dzieci, które złożyły indywidualną deklarację. 1 lipca 1958 roku rozpoczęto budowę nowej szkoły podstawowej, a 10 czerwca 1959 roku o godz. 2100 zaświeciły pierwsze żarówki elektryczne, we wsi Godkowo. 2 października 1960 roku odbyła się uroczystość otwarcia nowej szkoły. Warunki pracy i nauki w nowym budynku szkolnym znacznie poprawiły się. Izby lekcyjne były przestronne i jasne. Lekcje wychowania fizycznego odbywały się w minisali gimnastycznej, była też świetlica. Działały liczne organizacje i koła zainteresowań. W 1967 roku wprowadzono szkołę ośmioklasową, a od grudnia tego roku uczniowie mieli możliwość dożywiania się w stołówce szkolnej. W roku szkolnym 1972/73 zajęcia rozłożone były w 3 okresach, a nie w 4 jak do tej pory. Pierwszy raz pojawiła się pięciostopniowa skala ocen z zachowania. Rok szkolny 1973/74 rozpoczął się wielkimi zmianami. W Godkowie powstała pierwsza w powiecie pasłęckim Zbiorcza Szkoła Gminna. Likwidacji uległy szkoły: w Lesiskach, Naftach i częściowo w Ząbrowcu. Nauka w szkole została rozłożona na dwa semestry. 7 marca 1974 roku reaktywowano radiowęzeł. W 1984 roku Dyrektor Zbiorczej Szkoły Gminnej, pan Stanisław Kiejzik, po 34 latach pracy odchodzi na zasłużoną emeryturę. Funkcję Inspektora Oświaty w Godkowie przyjmuje pan Waldemar Szczygielski, a funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Godkowie powierzono panu Janowi Szczęsnemu. W tym też roku uległa likwidacji filia naszej szkoły w Ząbrowcu, pozostał tam jedynie „oddział przedszkolny”. 10 listopada 1989 roku pod dyrekcją pana Henryka Knospe szkoła otrzymała imię „Bohaterów Westerplatte” i jednocześnie został jej nadany sztandar. Rok później została odsłonięta i poświęcona przez księdza Ewarysta Grizera tablica pamiątkowa.












W 1992 roku dyrektorem naszej placówki został pan Zdzisław Białobrzewski. Pracę na tym stanowisku rozpoczął od działań zmierzających do zmiany wizerunku szkoły i jej rozbudowy. Dzięki owocnej współpracy pana Dyrektora z ówczesnymi władzami, w 1993 roku rozpoczęto budowę sali gimnastycznej, którą oddano do użytku 13 czerwca 1995 roku. W tym samym roku rozpoczęto budowę łącznika pomiędzy szkołą a nową salą. Jednocześnie prowadzono budowę chodnika do szkoły, a także parkingu dla samochodów i zajezdni dla autobusu szkolnego. 16 listopada 1996 roku obchodzono uroczyście 50-lecie istnienia naszej szkoły. Również tego dnia oddano do użytku łącznik z dwiema salami lekcyjnymi, szatnią i pomieszczeniem socjalnym dla pracowników obsługi. Od 1997 roku szkoła aktywnie uczestniczy w turniejach wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego, gdzie po zwycięstwie w województwie w 1998 roku zostaliśmy uhonorowani organizacją na terenie szkoły finału wojewódzkiego w 1999 roku, dzięki czemu udało nam się pozyskać przy współudziale władz gminnych i wojewódzkich miasteczko ruchu drogowego, co jak na razie jest ewenementem w skali województwa.

   W roku szkolnym 1997/98 dawny budynek szkoły zostaje poddany gruntownemu remontowi, tak, aby jego wygląd nie raził na tle nowo oddanych do użytku obiektów. Eternitowy dach został zastąpiony nową blachą, a elewacja szkoły przybrała nowe barwy. 

Rok 1999 jest rokiem zmian organizacyjnych na szczeblu gminy. Wraz z reformą Oświaty w kraju wchodzą również zmiany i u nas. Nasze obiekty przyjmują uczniów nowopowstałego gimnazjum, które z 2 klas na początku rozrosło się do 6 klas w 2001 roku. Jest trochę ciasno, bo do dwóch szkół razem uczęszcza przeszło 240 uczniów, ale współpraca miedzy obiema szkołami układa się zgodnie i bez zakłóceń. Szkoła w tym czasie tj. w styczniu 1999 roku zyskuje nową pracownię komputerową złożoną z 10 komputerów w ramach projektu ministerialnego „Pracownia internetowa w każdej gminie”. W roku 2002 szkoła ponownie przechodzi reorganizację strukturalną. Władze gminne debatują nad rozmieszczeniem na terenie gminy wszystkich szkół. Udało nam się zachować autonomię, ale ze swoich murów pożegnaliśmy gimnazjum, które otrzymało nową siedzibę po Szkole Podstawowej w Dobrym, których to uczniów przyjęliśmy w swoje szeregi. W tym też czasie, ważył się los sztandaru i imienia szkoły jednakże udało się nam obronić ten tak ważny dorobek całej społeczności szkolnej. 10 Listopada 2004 roku w podniosłej atmosferze obchodzono 15-lecie nadania imienia „ Bohaterów Westerplatte” i wręczenia sztandaru szkole. Dwa lata później 10 listopada 2006 roku uroczyście obchodziliśmy 60-lecie powstania Szkoły Podstawowej w Godkowie.

        Dnia 26 kwietnia 2007 roku w Szkole Podstawowej w Godkowie z udziałem Wójta gminy Godkowo Janusza Grzywalskiego, Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu Stanisława Lechety i Dyrektora Szkoły Podstawowej w Godkowie Zdzisława Białobrzewskiego podpisano porozumienie w sprawie utworzenia Szkolnego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego gminy Godkowo. Po podpisaniu porozumienia nastąpiło przecięcie wstęgi wieńczącej kulminację uroczystości. Następnie proboszcz parafii Osiek ksiądz Andrzej Gazda dokonał poświęcenia bazy sprzętowej.



Cele i zadania

...

Kadra pedagogiczna

...

                Dyrektor:                               mgr inż. Zdzisław Białobrzewski   



                                            Kształcenie zintegrowane:   mgr Maria Borowa
                                                                                            mgr Mariola Buń
                                                                                            mgr Regina Czaus
                                                                                                                mgr Dorota Misiułajtis 
                                                                                            mgr Małgorzata Urbańska


                                            Język polski:                          lic. Iwona Małejko
                                                
                                            Język angielski:                     mgr Alicja Makarewicz
                                               
                                            Historia:                                 mgr Regina Czaus


                                            Matematyka:                         mgr inż. Agnieszka Białobrzewska
                                                                                            mgr inż. Zdzisław Białobrzewski
                                               
                                            Przyroda:                               mgr inż. Agnieszka Białobrzewska


                                            Informatyka:                          mgr Małgorzata Urbańska


                                            Technika:                                mgr Jan Szczęsny                                       
                                            Wychowanie kom.



                                            Plastyka:                                 mgr Maria Borowa
                                            Muzyka:                                    


                                            Wychowanie fizyczne:            mgr Michał Dutkiewicz


                                            Wychowanie do życia
                                            w rodzinie:                              mgr Małgorzata Urbańska


                                            Religia:                                    ks. Andrzej Gazda 
                                                                                             ks. Roman Storoniak
                                                                                             ks. Mariusz Antonowicz                                  
                                      


                                            Biblioteka:                              lic. Iwona Małejko 

                                            Logopeda:                               mgr Dorota Misiułajtis 



Osiągnięcia

...

Absolwenci

Szkoła prowadzi rejestr absolwentów. Pierwszy rejestr obejmuje roczniki 1951/52. W tym roku szkolnym szkołę ukończyło 9 uczniów.


Ciekawostki

...16 listopada 1996 roku obchodzono uroczystość 50-lecia istnienia Szkoły Podstawowej w Godkowie, zaś 10 listopada 2006 roku świętowano jej 60-lecie.


Bibliografia

Radziszewska Maria Jolanta, Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945-1956), Kraków 2011, s. 42.

http://spgodkowo.edupage.org/about/?, 19.11.2013.

http://www.spgod.elblag.com.pl/, 19.11.2013.

http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=PB5817, 19.11.2013.