Szlak Napoleoński Barkweda - Konradowo

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szlak Napoleona

Dane szlaku
Państwo Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Początek Barkweda
Koniec Konradowo
Kolor znakowania niebieski Niebieski.gif
Długość 39 km
Typ szlak pieszy
Administrator Stowarzyszenie Dom Warmiński

Szlak pieszy – piesza trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.

Nazwa szlaku

Szlak Napoleona

Trasa

Barkweda – Gutkowo – Mątki – Jonkowo – Łomy – Pupki – Gołogóra – Skolity – Dąbrówka - Konradowo

Opis

Tablica informacyjna ze szlakiem napoleońskim, Barkweda
Kapliczka w Gutkowie
Drewniana chałupa w Jonkowie

Szlak prowadzi trasą przemarszu wojsk napoleońskich podczas wojny z Rosją i Prusami w lutym 1807 roku. W każdej miejscowości etapowej znajdujące się tam tablice informacyjne przybliżają turyście kolejne posunięcia wrogich sobie armii. Barkweda to pierwszy punkt tego szlaku, osada położona 4 km od Brąswałdu, w szerokiej doliny rzeki Łyny. We wsi znajduje się zabytkowy młyn, pozostałości parku dworskiego, dawny cmentarz, zabytkowe aleje przydrożne. W dniach 2–4 lutego 1807 r. w Barkwedzie i okolicy rozegrała się bitwa wojsk napoleońskich z wojskami rosyjskimi i pruskimi, o przeprawę na rzece Łynie. Okazały dąb, rosnący przy cmentarzu i kaplicy, został nazwany przez ludność miejscową „dębem Napoleona”. Według tradycji cesarz Napoleon miał pod drzewem swój punkt dowodzenia, a nawet miał nocować w obszernej dziupli. Jako pomnik przyrody przetrwał do 1922 r.
Gutkowo - wieś leżąca obecnie w granicach admistracyjnych Olsztyna przy drodze prowadzącej na Morąg. Otoczone jest jeziorami Krzywe, Tyrsko (Żbik) i Redykajny. Znajduje się tu kościół p.w. św. Wawrzyńca z XIV wieku i trzy kapliczki przydrożne. W lutym 1807 roku, kiedy w okolicach wsi została rozgrywała się bitwa między wojskami francuskimi i rosyjskimi, Napoleon Bonaparte obserwował ją z wieży kościelnej.
Kolejny punkt szlaku to wieś Mątki została założona przez Kapitułę Warmińską w 1348 r. Tutaj 1 lutego 1887 roku urodził się ks. Jan Hanowski, kanonik honorowy Kapituły Warmińskiej. Dalej szlak biegnie do Jonkowa. Znajduje się tu kościół p.w. św. Jana Chrzciciela, cmentarz z zabytkowymi nagrobkami, kilka kapliczek. Kolejny punkt to malowniczo położona nad Jez. Łomy wieś Łomy z zachowaną, typową zabudową warmińską. Znajduje się tu wiele ciekawych obiektów architektury z końca XIX i poczatków XX w., zbudowanych najczęściej z czerwonej cegły. Należą do nich: budynek dawnej szkoły, świetlicy, zabytkowa remiza strażacka oraz elementy sakralne, kapliczki przydrożne (cztery) pochodzące z XVIII, XIX, XX w.), niektóre budynki mieszkalne.
Rezerwat przyrody Kamienna Góra − utworzony został w 1995 roku Kudypy dla zachowania drzewostanu bukowego ze stanowiskami licznych gatunków rzadkich i chronionych. Najwyższe wzniesienie na terenie rezerwatu to Kamienna Góra 179 m n.p.m. Dalej sokolity z zabytkowym kościołem pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Jest to długa budowla jednonawowa z pseudogotyckim chórem i [transept|transeptem (1907). Szlak kończy się w Konradowie, gdzie znajduje się kapliczka z dzwonkiem.

Bibliografia

1. Darmochwał T., Rumiński M. J., 1996. Warmia Mazury, przewodnik. Agencja TD, Białystok 2. Daniela Lewicka, Ryszard Tomkiewicz, 1994. „Gmina Dywity. Teraźniejszość i przeszłość”, Wyd. OBN w Olsztynie, Olsztyn 3. Robert Syrwid, Kościoły parafialne gminy Jonkowo. Wyd. Littera, Olsztyn 2005 4. www.szlaki.mazury.pl