Walenty Grygianiec

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Walenty Grygianiec

z archiwum Janusza Poryckiego
z archiwum Janusza Poryckiego
Imię i nazwisko Walenty Grygianiec
Data i miejsce urodzenia 25 czerwca 1954r. w Rypiszkach koło Wilna
Dyscyplina kolarstwo
Największy sukces zwycięzca dwóch etapów Wyścigu dookoła Polski

Walenty Grygianiec (ur. 25 czerwca 1954 r. w Rypiszkach koło Wilna) – jeden z najbardziej znanych kolarzy Warmii i Mazur lat 70.

Przebieg kariery sportowej

Jazdę na rowerze rozpoczął od 10 roku życia. Jako 14-letni chłopiec trenował kolarstwo w klubie LZS Biskupiec pod okiem instruktora Aleksandra Wysockiego. W kategorii młodzików w województwie olsztyńskim wygrał prawie wszystkie wyścigi w okresie dwóch lat. W kategorii juniorów został zwycięzcą "Złotego koła" (mistrzostwa Polski LZS juniorów). W latach 1973–1975 odbywał zasadniczą służbę wojskową w CWKS "Legia" Warszawa pod opieką trenera Andrzeja Trochanowskiego.

W latach 1974–1977 został powoływany do szerokiej kadry młodzieżowej (orlików). Trenował pod opieką trenera Janusza Rucińskiego. Był uczestnikiem w prawie wszystkich dużych tourach w Europie. Pięć razy brał udział w wyścigu dookoła Górnej Austrii, jak również Dolnej Austrii, cztery razy dookoła Jugosławii. Wygrał m.in. dziesięcioetapowy wyścig dookoła Rumunii. Wygrał dwa etapy wyścigu dookoła Polski. Cztery razy triumfował w wyścigu Olsztyn – Kaliningrad.

Po odbyciu służby wojskowej powrócił do macierzystego klubu Zjednoczeni Olsztyn, gdzie trenował pod opieką Gintera Schultza, a następnie Zdzisława Trojgi. W roku 1982 pracował jako inspektor sekcji kolarskiej w tym klubie. Udzielał się również w Radzie Wojewódzkiej LZS jako organizator sportu w gminach. Od 1985 r. mieszka na stałe za granicą. Jego syn Michael także uprawia kolarstwo, w roku 2010 reprezentował Olsztyńską Grupę Kolarską.

Jest pracownikiem fabryki części samochodowych w Hagen (Niemcy).

z archiwum Janusza Poryckiego
z archiwum Janusza Poryckiego

Bibliografia

Porycki Janusz, Tour de Pologne nad Łyną, Olsztyn 2006 [12.10.2014]
Tour_de_Pologne 1975, pl.wikipedia.org [12.10.2014]

z archiwum Janusza Poryckiego