Wiktor Bina

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wiktor Bina

Wiktor BinaŹródło: www.bydgoszcz.gazeta.pl
Wiktor Bina
Źródło: www.bydgoszcz.gazeta.pl
Data i miejsce urodzenia 20 listopada 1886 r.
Trzcianka
Data i miejsce śmierci 31 października 1939 r.
Dolina Śmierci, Fordon k. Bydgoszczy
Miejsce spoczynku Cmentarz Bohaterów w Bydgoszczy

Wiktor Bina (ur. 20 listopada 1886 r. w Trzciance, zm. 31 października 1939 r. w Dolinie Śmierci, Fordon k. Bydgoszczy) – nauczyciel.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Absolwent szkoły ludowej i seminarium nauczycielskiego w Pile. Egzamin dojrzałości zdał w 1907 r., zaś egzamin pedagogiczny umożliwiający nauczanie w szkołach powszechnych w 1912 r.

Praca

Początkowo pracował jako nauczyciel tymczasowy w wiejskiej szkole w Kwieciszewie, powiat mogileński, a następnie w szkole wydziałowej w Mogilnie. Przed I wojną światową pełnił funkcję kierownika szkoły ludowej w Kamienniku, powiat czarnkowski. Po zakończeniu I wojny światowej pracował w polskiej oświacie. Był kierownikiem dwuklasowej szkoły powszechnej w Dębem, powiat czarnkowski (1919-1929), a następnie nauczycielem w Prywatnej Katolickiej Szkole Powszechnej z językiem polskim w Worytach na Warmii (1929-1933). Od 1934 r. pracował w siedmioklasowej Publicznej Szkoły Powszechnej z niemieckim językiem nauczania w Bydgoszczy.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Działalność społeczno-oświatowa Wiktora Bina został wysoko oceniony przez władze oświatowe i mieszkańców. Szczególnie doceniono jego nowatorskie metody nauczania, organizację wycieczek uczniowskich po okolicy, stworzenie i działanie rady rodzicielskiej.

Został oskarżony przez jednego z inspektorów niemieckich o upublicznianie wydawnictw zakazanych. Na podstawie znalezionego w uczniowskim tornistrze modlitewnika "Bóg i Ojczyzna" został pozbawiony przez władze niemieckie prawa nauczania oraz wydalony z Prus Wschodnich. W 1939 r. został aresztowany przez Selbstschutz i więziony w bloku V, a następnie rozstrzelany wraz z bratem w Dolinie Śmierci pod Fordonem (Bydgoszcz).

Bibliografia

Filipkowski Tadeusz, W obronie polskiego trwania. Nauczyciele polscy na Warmii, Mazurach o Powiślu w latach międzywojennych, Olsztyn 1989, 6-8.

Zobacz też

cantoria.home.pl [22.12.2013]
mikolaj.bydgoszcz.pl [22.12.2013]