Łęciny

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Łęciny

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Olsztynek
Liczba ludności (2010) 32
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Łęciny
Łęciny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Łęciny
Łęciny
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Łęciny (niem. Langstein) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Olsztynek. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. W 2010 roku była zamieszkana przez 32 osoby. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Jadwiga Przybyszewska[1].

Położenie

Miejscowość jest położona na Pojezierzu Olsztyńskim, nad Młynówką, w odległości 2 km na wschód od Elgnówka. W odległości 5 km od Łęcin zlokalizowany jest Rezerwat Bagno Nadrowskie. Wieś jest oddalona o 1,5 km od Jeziora Białego.

Dzieje miejscowości

Wieś została założona w 1553 roku. W XVII stuleciu Łęciny doświadczyły skutków wojen szwedzkich, które boleśnie spustoszyły Prusy. W XVIII wieku miejscowość padła ofiarą epidemii dżumy (1709-1711). Przemarsz wojsk francuskich w 1806 roku odczuli mieszkańcy Olsztynka i okolic - Łęciny nie były również w tym przypadku wyjątkiem. Dopiero w połowie XIX stulecia można mówić o względnym spokoju i warunkach stabilizacji umożliwiającej rozwój lokalnych ośrodków. Wszystko jednak wskazuje, że Łęciny pozostawały na uboczu gwałtownych przemian cywilizacyjnych, a mieszkańcy wsi prowadzili tradycyjną rolniczą egzystencję. Spokój zburzył dopiero wybuch I wojny światowej, która wpłynęła na życie wszystkich mieszkańców Prus. W 1939 roku miejscowość była zamieszkana przez 52 osoby. Po zakończeniu II wojny światowej do wsi zaczęli przybywać polscy osadnicy. Łęciny zostały utrwalone na kartach powieści Erwina Kruka, którego członkowie rodziny mieszkali we wsi. W 2005 roku miejscowość liczyła 22 mieszkańców. Dzieci dojeżdżają do szkoły w pobliskim Elgnówku. W Łęcinach nie ma sklepu ani świetlicy wiejskiej.

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej w Olsztynku.

Zabytki

  • w centrum wsi zlokalizowany jest stary klon, mający podobno liczyć 300 lat
  • dawny cmentarz ewangelicki założony pod koniec XIX wieku, zlokalizowany przy polnej drodze, w odległości 300 m na wschód za wsią

Bibliografia

Kuźniewski Bogumił, Olsztynek: miasto i gmina, Olsztynek 2007.
Bank Danych Lokalnych GUS [18.12.2013]
Portal Informacyjny Olsztynka [18.12.2013]

Przypisy