Agnieszka Drabińska

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Agnieszka (Agnes) Drabińska

Agnieszka (Agnes) Drabińska.Reprodukcja w zbiorach Krzysztofa Kozłowskiego.Źródło: www.kkozlowski.pl
Agnieszka (Agnes) Drabińska.
Reprodukcja w zbiorach Krzysztofa Kozłowskiego.
Źródło: www.kkozlowski.pl
Data i miejsce urodzenia 2 lutego 1922 r.
Wójtowo
Data i miejsce śmierci 23 stycznia 1945 r.
Wójtowo
Przyczyna śmierci śmierć męczeńska
Miejsce spoczynku Wójtowo

Agnieszka (Agnes) Drabińska (ur. 2 lutego 1922 r. w Wójtowie, zm. 23 stycznia 1945 r.) – włączona w poczet warmińskich męczenników, którzy zginęli śmiercią męczeńską podczas II wojny światowej.

Życiorys

Agnieszka (Agnes) Drabińska urodziła się w Wójtowie, w parafii Klebark Wielki. Na pewno wpływ na jej duchowość miał ks. Jan Paweł Chmielewski.

Po zakończeniu nauki w szkole podstawowej pozostała w domu i pomagała rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa. Wiele obowiązków spadło na nią po śmierci jej ojca oraz powołaniu brata Franciszka do służby wojskowej.

Na jej bogate życie duchowe i religijność miało znaczny wpływ wychowanie przez rodziców, którzy przekazali jej mocną i żywą wiarę oraz przywiązanie do przykazań Bożych jako fundamentu codziennego życia. Wspominając ją, jeden z kolegów stwierdził, iż Agnieszka nie wyróżniała się spośród innych, uczęszczała na msze św., była życzliwa, dobra i uczynna. Zawsze widział ją przy wiejskiej kaplicy podczas nabożeństw majowych.

Śmierć męczeńska

Zanim do wioski przybyła Armia Czerwona, ludzie wiedzieli, jak bezwzględnie zachowują się Rosjanie na zdobytych terenach, szczególnie wobec dziewcząt i kobiet. Lęk wzmógł się, gdy żołnierze radzieccy po wkroczeniu do Wójtowa zastrzelili kilku starców. Agnieszka wraz z matką udała się wówczas do najbliższej sąsiadki Józefiny Brosch. Gdy się wydawało, że wojsko opuściło wioskę, Agnieszka pobiegła do domu po ciepłą odzież. Chciała też nakarmić zwierzęta w oborze. Kiedy była w domu, pojawili się żołnierze radzieccy, którzy usiłowali ją zgwałcić. Agnieszka próbowała uciec, broniła się.

Matka znalazła nieżywą córkę przed domem – miała przebitą sztyletem klatkę piersiową. Agnieszkę (bez trumny, owiniętą w prześcieradło) pochowano w Wójtowie, w ogrodzie rodziny Jagalskich. Jej grób zachował się do dziś. Mieszkańcy Wójtowa uważają ją za męczennicę w obronie czystości i kobiecej godności.

Bibliografia

Na podstawie artykułu zamieszczonego w "Gościu Niedzielnym. Posłańcu Warmińskim": Pochowana w prześcieradle, "GN", nr 5/2012, 5 lutego 2012.