Andrzej Skrobacki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Andrzej Skrobacki

Data i miejsce urodzenia 28 stycznia 1928 r.
Gniewkowo
Data i miejsce śmierci 2 lutego 1992 r.
Olsztyn
Miejsce spoczynku Cmentarz komunalny w Olsztynie
Zawód lekarz

Andrzej Skrobacki (ur. 28 stycznia 1928 r. w Gniewkowie, zm. 2 lutego 1992 r. w Olsztynie) – doktor nauk medycznych, specjalista analityki lekarskiej, założyciel olsztyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historii Medycyny i Farmacji.

Życiorys

Syn Kazimierza i Anny z d. Zwierzyńskiej. Po śmierci ojca, w wieku 3 lat przeniósł się wraz z bratem i matką do Poznania.

Szkoła i wykształcenie

W grudniu 1939 r. został wysiedlony wraz z rodziną do Iwanisk, gdzie ukończył 3 klasy gimnazjum na tajnych kompletach. Świadectwo dojrzałości uzyskał w Poznaniu w roku 1946. Studiował na Wydziale Lekarskim AM w Poznaniu, gdzie w 1952 r. uzyskał absolutorium. W tym samym roku odbył kurs przysposobienia oficerów w Łodzi. Tamże otrzymał dyplom lekarza 17 grudnia 1952 r.

Stopień dr n. med. otrzymał na podstawie pracy pt. Polacy na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Królewcu.

Praca

Po promocji oficerskiej otrzymał przydział do jednostki WOP w Gliwicach, skąd przeniesiony został do Przemyśla, a następnie do Olsztyna na stanowisko asystenta Laboratorium Analitycznego w Szpitalu MSW.

W 1958 r. uzyskał specjalizację II st. z analityki lekarskiej. W latach 1963–1982 był kierownikiem Laboratorium Analitycznego Polikliniki KWMO oraz Przychodni Skórno-Wenerologicznej w Olsztynie. Od 1974 r. pracował w Wojewódzkim Zespole Pomocy Doraźnej w Olsztynie.

W 1982 r. przeszedł na emeryturę.

Działalność kulturalna i społeczna

Był wiceprzewodniczącym Olsztyńskiego Oddziału PTL, członkiem Towarzystwa Naukowego Ośrodka Badań Naukowych, Polskiego Towarzystwa Historycznego, założycielem olsztyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historii Medycyny i Farmacji.

W 1980 r. wydał Album lekarzy-pionierów Okręgu Mazurskiego 1945–1946. Współuczestniczył w organizowaniu OW-MIL w Olsztynie. Współredagował Biuletyn Lekarski.

Odznaczenia

Odznaczony Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny", Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim OOP.

Bibliografia

Bednarski Z., "Rocznik Medyczny", tom V, volumen I, s. 150, Olsztyn 1997.