Andrzej Sobiech

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 12:13, 7 lut 2015 autorstwa Arom (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Andrzej Sobiech

Andrzej SobiechŹródło: www.kurier-ilawski.pl
Andrzej Sobiech
Źródło: www.kurier-ilawski.pl
Imię i nazwisko Andrzej Sobiech
Data i miejsce urodzenia 30 lipca 1958 roku w Wólce
Dyscyplina działacz piłkarski
Największy sukces prezes Jezioraka Iława

Andrzej Sobiech (ur. 30 lipca 1958 r. w Wólce) – długoletni działacz piłkarski w klubie Jeziorak Iława oraz Warmińsko-Mazurskim Związku Piłki Nożnej.

Działalność

W piłce nożnej zaistniał przede wszystkim jako działacz. Jako wiceprezes klubu był jedną z osób, które towarzyszyły największym sukcesom Jezioraka Iława. W latach 90. klub walczył nawet o awans do piłkarskiej ekstraklasy. Długo występował w II lidze, jednak sprowadzanie drogich w utrzymaniu zawodników doprowadziło do upadku Jezioraka.

Jako prezes kilka razy wyciągał klub z tarapatów (był jednocześnie jednym ze sponsorów), ale nieuregulowane zobowiązania finansowe spowodowały, że Jeziorak został w roku 2014 skreślony z ewidencji Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej oraz wykluczony z rozgrywek seniorskich i młodzieżowych. W momencie katastrofy Sobiech myślał już o przyszłości i rozwijał koncepcję obudowy futbolu w Iławie. Z grupą podobnych zapaleńców stworzył drużynę przy Iławskim Towarzystwie Sportowym, która rozpoczęła rywalizację o wejście do klasy B. Jednym ze szkoleniowców jest jego syn Grzegorz Sobiech, w przeszłości czołowy bramkarz województwa i kilku mocnych zespołów ligowych.

Podczas działalności w Jezioraku Andrzej Sobiech zasiadał również we władzach Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej.

Bibliografia

Archiwum W-M ZPN