Andrzej Stanisław von Hatten: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
m (Jarekc przeniósł stronę Andrzej stanisław von hatten na Andrzej Stanisław Von Hatten, bez pozostawienia przekierowania pod starym tytułem)
Linia 3: Linia 3:
 
  |imię i nazwisko org  =
 
  |imię i nazwisko org  =
 
  |pseudonim            =
 
  |pseudonim            =
  |grafika              = Pole-obowiązkowe-zdjęcie
+
  |grafika              = [[File:Hatten.jpg|thumb| Andrzej Stanisław von Hatten, źródło:''Poczet biskupów warmińskich'', pod red. Stanisława Achremczyka, Olsztyn 2008, 510 ss.]]
  |opis grafiki        = Pole-obowiązkowe
+
  |opis grafiki        = Andrzej Stanisław von Hatten
 
  |podpis              =
 
  |podpis              =
 
  |data urodzenia      = 1763 r.
 
  |data urodzenia      = 1763 r.
Linia 42: Linia 42:
 
Jako młody duchowny miał okazję wygłosić kazanie po łacinie w obecności Piusa VI. Papieżowi się tak spodobało, że kazał je dla siebie wydrukować .  Hatten przyjaźnił się ponadto z Franciszkiem Jerzmanowskim – synem burgrabiego łęczyckiego i posła na sejm czteroletni. Biskup przed śmiercią otrzymał Order Czerwonego Orła .
 
Jako młody duchowny miał okazję wygłosić kazanie po łacinie w obecności Piusa VI. Papieżowi się tak spodobało, że kazał je dla siebie wydrukować .  Hatten przyjaźnił się ponadto z Franciszkiem Jerzmanowskim – synem burgrabiego łęczyckiego i posła na sejm czteroletni. Biskup przed śmiercią otrzymał Order Czerwonego Orła .
 
   
 
   
3 stycznia 1841 został zamordowany przez szaleńca .  Zabójcą okazał się mieszkaniec Fromborka – czeladnik krawiecki Rudolf Kühnapfel, którego skazano na publiczne łamanie kołem . Biskup został pochowany w katedrze fromborskiej w kaplicy Szembeka. W księdze metrykalnej parafii Wapnik w rubryce chrztu dopisano datę jego śmierci .
+
3 stycznia 1841 został zamordowany przez szaleńca.  Zabójcą okazał się mieszkaniec Fromborka – czeladnik krawiecki Rudolf Kühnapfel, którego skazano na publiczne łamanie kołem. Biskup został pochowany w katedrze fromborskiej w kaplicy Szembeka. W księdze metrykalnej parafii Wapnik w rubryce chrztu dopisano datę jego śmierci.
<br/>
+
== Bibliografia biograficzna ==
+
  
 
<br/>
 
<br/>
 +
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
J. Obłąk, A. Kopiczko, Historia Diecezji i  Archidiecezji Warmińskiej, Olsztyn 2010.
 
Poczet biskupów warmińskich, pod red. S. Achremczyk, Olsztyn.
 
<br/>
 
 
{{Przypisy}}
 
  
 +
Obłąk Jan, Kopiczko Andrzej,''Historia Diecezji i  Archidiecezji Warmińskiej'', Olsztyn 2010, 261 ss.
  
 +
''Poczet biskupów warmińskich'', pod red. Stanisława Achremczyka, Olsztyn 2008, 510 ss.
 
<br/>
 
<br/>
  
== Zobacz też ==
 
  
  
 
[[Kategoria: Osoba]]
 
[[Kategoria: Osoba]]
 
[[Użytkownik:Kinlis|Kinlis]] ([[Dyskusja użytkownika:Kinlis|dyskusja]]) 11:01, 4 wrz 2013 (CEST)
 
[[Użytkownik:Kinlis|Kinlis]] ([[Dyskusja użytkownika:Kinlis|dyskusja]]) 11:01, 4 wrz 2013 (CEST)

Wersja z 09:28, 28 wrz 2013

Andrzej Stanisław von Hatten

[[Plik:
Andrzej Stanisław von Hatten, źródło:Poczet biskupów warmińskich, pod red. Stanisława Achremczyka, Olsztyn 2008, 510 ss.
|240px|Andrzej Stanisław von Hatten]]
Andrzej Stanisław von Hatten
Data i miejsce urodzenia 1763 r.
Lemity
Data i miejsce śmierci 3 stycznia 1841 r.
Pole-obowiązkowe
Przyczyna śmierci zabójstwo
Miejsce spoczynku Katedra we Fromborku
Zawód biskup warmiński

Andrzej Stanisław von Hatten (ur.1763 r. w Lemitach k. Ornety, zm. 3 stycznia 1841 r.) – biskup warmiński w latach 1838 - 1841.


Życiorys


Szkoła i wykształcenie

Studiował teologię w Warszawie u księży misjonarzy a następnie w gimnazjum w Braniewie. W 1781 r. otrzymał w Braniewie niższe święcenia kapłańskie . Od 1783 r. był w Collegium Germincum w Rzymie. Tam też otrzymał tytuł doktora teologii i filozofii. W 1785 r. został diakonem . W 1786 r. otrzymał w bazylice laterańskiej święcenia kapłańskie.


Praca

Powrócił na Warmię gdzie przez 6 lat pracował w kancelarii biskupa Ignacego Krasickiego. W 1790 r. Hatten został koadiutorem kanonika Tomasza Szczepańskiego . W 1792 r. powołano go na dziekana w Pieniężnie. W 1799 r. został kanonikiem warmińskim. W 1800 r. mianowano go na biskupa pomocniczego ze stolicą tytularną w Dianie. W 1801 r. otrzymał sakrę biskupią w katedrze oliwskiej z rąk księcia biskupa Karola von Hohenzollerna. 26 kwietnia 1837 wybrany został przez kapitułę na biskupa warmińskiego. Opublikował wiele listów pasterskich.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Znał języki: niemiecki, polski, włoski, francuski i łaciński. Sympatyzował z Polakami - wprowadził nauczanie języka polskiego w Liceum Hosianum w Braniewie. W walce rządu pruskiego o małżeństwa mieszane zajął stanowisko zdecydowanie kościelne . Hatten udaremnił przeniesienie Liceum Hosianum do królewieckiej Albertyny . Biskup stworzył w 1839 r. specjalny formularz do wizytacji, który złożony był z 200 pytań podzielonych na trzy działy . Był zawsze pogodny i hojny dla ubogich studentów.

Stosunki rodzinne, hobby, czym się zajmował, co lubił,, ciekawostki z życia, pracy i działalności

Pochodził z rodu Hattenów wywodzących się z Nadreni . Jan Hatten przybył na Warmię w XVI w. raz z bratem kardynała Stanisława Hozjusza. Jan poślubił wdowę po bracie Stanisława Hozjusza. Stał się też właścicielem Limit i Wojciechowa . Pozycja Hattenów (Hattyńskich lub Attyńskich) umocniła się w XVII i XVIII w . Tworzyli zamożną i wpływową rodzinę warmińską. Był synem Gottfryda i Marii z Gąsiorowskich. Dziadek biskupa był burgrabią Braniewa i wójtem Warmii. Ojciec był polskim majorem z honorowym tytułem łowczego krajowego . Matka biskupa pochodziła ze starego rodu warmińskiego Helden – Gąsiorowskich . Jako młody duchowny miał okazję wygłosić kazanie po łacinie w obecności Piusa VI. Papieżowi się tak spodobało, że kazał je dla siebie wydrukować . Hatten przyjaźnił się ponadto z Franciszkiem Jerzmanowskim – synem burgrabiego łęczyckiego i posła na sejm czteroletni. Biskup przed śmiercią otrzymał Order Czerwonego Orła .

3 stycznia 1841 został zamordowany przez szaleńca. Zabójcą okazał się mieszkaniec Fromborka – czeladnik krawiecki Rudolf Kühnapfel, którego skazano na publiczne łamanie kołem. Biskup został pochowany w katedrze fromborskiej w kaplicy Szembeka. W księdze metrykalnej parafii Wapnik w rubryce chrztu dopisano datę jego śmierci.Bibliografia

Obłąk Jan, Kopiczko Andrzej,Historia Diecezji i Archidiecezji Warmińskiej, Olsztyn 2010, 261 ss.

Poczet biskupów warmińskich, pod red. Stanisława Achremczyka, Olsztyn 2008, 510 ss.
Kinlis (dyskusja) 11:01, 4 wrz 2013 (CEST)