Antonowo

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Antonowo

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat giżycki
Gmina Giżycko
Liczba ludności (2010) 469[1]
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Antonowo
Antonowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Antonowo
Antonowo
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Antonowo (niem. Antonowen, od 1938 r. Antonsdorf) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Giżycko. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego.

W 2010 r. Antonowo liczyło 469 mieszkańców (łącznie z wsiami i osadami Pierkunowo, Poganty i Róg Pierkunowski). Obecnie funkcję sołtysa wsi sprawuje Krzysztof Amielawski[2].

Kapsel. Browar Regina

Położenie

Wieś położona jest w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, 2 km na północny zachód od Giżycka i 2 km na wschód od jeziora Kisajno. Miejscowość przylega do przedmieść Giżycka.

W pobliżu Antonowa znajduje się torfowiskowy rezerwat Perkuny obejmujący ok. 3 ha.

Dzieje miejscowości

Wieś powstała na początku XIX w. na terenach należących pierwotnie do Giżycka. Jako oddzielna jednostka administracyjna przetrwała około stu lat, po czym na początku XX w. ponownie została włączona do obszaru miejskiego Giżycka. Do 1945 r. Antonowo należało do parafii ewangelickiej w Giżycku.

Po II wojnie światowej Antonowo zostało podniesione do rangi sołectwa, w skład którego wchodziła również wieś Pierkunowo. Na terenie sołectwa działało Państwowe Gospodarstwo Rolne Pierkunowo. Na początku lat 70. we wsi funkcjonowała świetlica, punkt biblioteczny, remiza strażacka, sklep wielobranżowy, kąpielisko, zakłady murarski i stolarski, a także kółko rolnicze oraz spółka wodnomelioracyjna. W 1970 r. we wsi było 49 budynków mieszkalnych. Naliczono 28 gospodarstw rolnych. Wieś zamieszkiwało 444 mieszkańców.

Od 1995 r. w Antonowie działał Browar Regina, który na początku XXI w. był prekursorem w produkcji piwa pszenicznego w Polsce. Zakład zaprzestał działalności w 2007 r. Browar aktualnie jest wystawiony na sprzedaż, zaś licencję na produkcję piwa Regina wykupił Browar Kormoran z Olsztyna. Obecnie we wsi działa świetlica.

Gospodarka

Przypisy

  1. Łącznie: Antonowo, Pierkunowo, Poganty, Róg Pierkunowski
  2. bip.warmia.mazury.pl [05.03.2014]
  3. gorny.biz.pl [28.03.2014].
  4. regina.com.pl [07.04.2014].

Bibliografia

Giżycko. Z dziejów miasta i okolic, red. Andrzej Wakar, Olsztyn 1983.
Bank Danych Lokalnych GUS [05.03.2014]
Rejestr grup producentów rolnych zarejestrowanych w województwie warmińsko-mazurskim, sporol.warmia.mazury.pl [09.08.2014]
pl.wikipedia.org, Browar Regina [05.03.2014]