Artur Linke

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Ks. Artur Linke

ks. Artur Linke
ks. Artur Linke
Data i miejsce urodzenia 2 maja 1887 r.
Olsztyn
Data i miejsce śmierci 26 stycznia 1945 r.
Jonkowo
Przyczyna śmierci śmierć męczeńska

Ks. Artur Linke (ur. 2 maja 1887 r., zm. 26 stycznia 1945 r.) – włączony w poczet warmińskich męczenników, którzy zginęli śmiercią męczeńską podczas II wojny światowej.

Życiorys

Sylwetka

Urodził się 2 maja 1887 r. w Olsztynie. Po ukończeniu seminarium w Braniewie, 4 lutego 1912 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Augustyna Bludaua. Mszę św. prymicyjną odprawił w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie. Nie zachowały się żadne informacje dotyczące jego rodzinnego domu i okresu dorastania.
Pierwsza miejscowość, w której pracował kapłan, to Stary Targ. W czasie I wojny światowej ks. Linke pełnił służbę sanitarną w wojsku. Po zakończeniu działań wojennych powrócił do Starego Targu. 20 marca 1919 r. mianowano go pierwszym wikariuszem w Biskupcu. Po 10 latach pracy w Biskupcu został proboszczem w parafii w Jonkowie. Ze wspomnień parafian wynika, iż ks. Artur Linke był dobrym, głęboko wierzącym duszpasterzem. Jego zaangażowanie w życie lokalnej społeczności zaowocowało wielkim szacunkiem, którym cieszył się wśród mieszkańców obu miejscowości. Szczególną opieką otaczał osoby chore oraz robotników sezonowych i jeńców wojennych, którym podczas comiesięcznych Mszy św. – mimo zakazu władz nazistowskich – wygłaszał kazania w języku polskim. Wiele wysiłku i zaangażowania wkładał również w przygotowania dzieci do I Komunii świętej, jak i młodzieży do bierzmowania wzbudzając wśród nich głęboką wiarę. Jako dobry gospodarz dbał również o obiekty sakralne.

Śmierć męczeńska

W styczniu 1945 r., kiedy do Jonkowa zbliżał się front i wojska radzieckie, ks. Artur wraz z gospodynią – mimo grożącego niebezpieczeństwa – postanowił pozostać na plebanii. Po wkroczeniu Sowietów, został wygnany z plebanii i uzyskał schronienie w domu jednego z miejscowych rolników. Tym, którzy postanowili uciec, udzielił błogosławieństwa. 21 stycznia 1945 r. odprawił w kościele w Jonkowie ostatnią przed śmiercią Mszę św. Pięć dni później zginął zastrzelony przez oficera radzieckiego. Na temat ostatnich dni jego życia oraz okoliczności śmierci nie ma zgodnych zeznań. Ciało ks. Artura Linke pochowano w zbiorowej mogile, a następnie pod krzyżem na cmentarzu w Jonkowie, gdzie w latach 60. ubiegłego wieku postawiono nagrobny kamień.

Bibliografia

olsztyn.gosc.pl [15.11.2014]