Bądze

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bądze

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat bartoszycki
Gmina Górowo Iławeckie
Liczba ludności (2010) 36
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Bądze
Bądze
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bądze
Bądze
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Bądze (niem. Bensee) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim, w gminie Górowo Iławeckie. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego. W latach 1946–1961 wieś wchodziła w skład powiatu górowskiego. Miejscowość w 2010 r. liczyła 36 mieszkańców. W skład sołectwa wchodzą wsie: Bądze, Kanie Iławeckie, Piaseczno i Powiersze. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Tomasz Dudkiewicz[1].

Położenie

Wieś położona jest w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze Wzniesień Górowskich, 20 km na zachód od Bartoszyc i 7 km na południowy wschód od Górowa Iławeckiego, na wschód od linii kolejowej Górowo – Lidzbark Warmiński i drogi wojewódzkiej nr 511.

Dzieje miejscowości

Wieś powstała jako majątek szlachecki. Brak jest dokładnych informacji na temat okoliczności i daty jego założenia. Pod koniec XIX w. folwark w Bądzach wchodził w skład majątku ziemskiego w Piasecznie i należał do rodziny von Hatten-Hatyńskich. Do 1945 r. wieś należała do parafii ewangelickiej w Górowie Iławeckim.

Po II wojnie światowej Bądze stały się siedzibą sołectwa. Przy wsi uruchomiono Państwowe Gospodarstwo Rolne Żuławy. W 1978 r. Bądze miały 16 indywidualnych gospodarstw rolnych, które łącznie zajmowały powierzchnię 178 ha. Według spisu powszechnego z 1983 r. wieś składała się z 14 budynków mieszkalnych stojących w rozproszonej zabudowie; było tu wówczas 66 mieszkańców.

Zabytki

  • przykłady budownictwa wiejskiego z pierwszej ćwierci XX w. (zagrody od 1 do 14)

Przypisy

Bibliografia

Bartoszyce. Z dziejów miasta i okolic, red. Andrzej Wakar, Olsztyn 1987.
Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
Zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Górowo Iławeckie, Górowo Iławeckie 2008, gorowoil-ug.bip-wm.pl, [05.03.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [05.03.2014]
verwaltungsgeschichte.de [05.03.2014]