Bagnica torfowa

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bagnica torfowa

Scheuchzeria palustris
L
Scheuchzeria palustris – bagnica torfowa. Fot. Christian Fischer. Źródło: pl.wikipedia.org [20.05.2014]
Scheuchzeria palustris – bagnica torfowa. Fot. Christian Fischer. Źródło: pl.wikipedia.org [20.05.2014]
Systematyka
Królestwo rośliny
Podkrólestwo rośliny naczyniowe
Gromada okrytonasienne
Klasa jednoliścienne
Rząd żabieńcowce
Rodzina bagnicowate
Rodzaj bagnica
Gatunek bagnica torfowa
Synonimy

Bagnica torfowa (Scheuchzeria palustris L.) – gatunek rośliny należący do rodziny bagnicowatych (Scheuchzeriaceae).

Bagnica torfowa na torfowisku w Nadleśnictwie Kudypy. Fot. Dariusz Kubiak.

Morfologia

Pionowe łodygi wyrastają z ukośnego kłącza z cienkimi rozłogami. Łodyga jest prosta, wzniesiona, szarozielona. W górnej części wyrasta kilka kwiatów. Liście są wąskie, a kwiaty niepozorne, obupłciowe, żółtawozielone, długości do 3 mm, zebrane w luźne grono złożone z 3–6 kwiatów. Okwiat jest podwójny, okółki kwiatu są trzylistkowe, zielonawe. Pręcików jest sześć, otaczają kilka prawie niezrośniętych słupków. Kwitnie od maja do lipca. Jest rośliną wiatropylną. Owocem jest mieszek o długości 5–7 mm, zawierający 2 nasiona rozsiewane przy udziale zwierząt (zoochoria).

Rozmieszczenie i ekologia

Występuje w umiarkowanej strefie półkuli północnej, na terenie Europy, Ameryki Północnej i Azji. W Europie zwarty obszar zasięgu tego gatunku obejmuje południową część Półwyspu Skandynawskiego, wschodnią część Niżu Środkowoeuropejskiego, Alpy i Niż Wschodnioeuropejski. W Polsce występuje dość rzadko, najliczniej na Pomorzu, Pojezierzu Mazurskim, Polesiu i Roztoczu. Na pozostałych obszarach niżu i w Sudetach występuje na rozproszonych stanowiskach. W Karpatach jest gatunkiem bardzo rzadkim i występuje tylko na kilku stanowiskach w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej i na jednym stanowisku w Tatrach (Toporowy Staw Wyżni).

Gatunek związany jest z torfowiskami, głównie niskimi i przejściowymi, rzadziej spotykany na torfowiskach wysokich i obrzeżach jezior dystroficznych.

W regionie Warmii i Mazur roślina występuje m.in. na terenie Nadleśnictwa Kudypy.

Wartość użytkowa

W Polsce jest to gatunek rzadko spotykany, objęty ochroną ścisłą. Roślina umieszczona jest na czerwonej liście w grupie gatunków wymierających (kategoria zagrożenia E).

Ciekawostki

W ostatnich dziesięcioleciach obserwuje się spadek liczby stanowisk. Roślina ginie wskutek osuszania i eksploatacji torfowisk.

Zobacz też

pl.wikipedia.org, bagnica torfowa [20.04.2014]
jezioro.com.pl, bagnica torfowa [20.04.2014]

Bibliografia

Flora i Fauna wód śródlądowych. Przewodnik, pod. red. Wolfganga Engelhardta, Warszawa 1998.
Zarzycki Kazimierz, Szeląg Zbigniew, Red list of the vascular plants in Poland, [w:] Red lists of plants and fungi in Poland, red. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda i Zbigniew Szeląg, Kraków 2006 s. 11–20.