Beata Bublewicz

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja Konrad (dyskusja | edycje) z dnia 10:39, 21 lut 2019

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Beata Bublewicz

Data i miejsce urodzenia 26 lutego 1975 r., Olsztyn
Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Okres sprawowania mandatu 2005–2007 V kadencja
Okres sprawowania mandatu 2007–2011 VI kadencja
Okres sprawowania mandatu 2011–2015 VII kadencja

Beata Maria Bublewicz (ur. 26 lutego 1975 r. w Olsztynie) – polityk, posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej V, VI i VII kadencji.

Acbublewicz.jpg


Życiorys

Jest absolwentką Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Uzyskała dodatkowo certyfikat specjalizacyjny z public relations. W 1999 roku ukończyła studia zawodowe na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie (Wydział Humanistyczny, filologia angielska). Jest również absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie, w klasie fortepianu.

Zawodowo pracuje od osiemnastego roku życia. Przez osiem lat zarządzała autoryzowanym przedstawicielstwem General Motors Poland Opel Polska sp. z o.o. Od siedemnastu lat działa społecznie na rzecz Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mariana Bublewicza w Olsztynie. W 2001 roku założyła Fundację im. Mariana Bublewicza[1], której głównym celem statutowym jest realizacja potrzeb szkoły. W maju 2005 roku wydała książkę poświęconą pamięci ojca Mariana Bublewicza, wybitnego rajdowca i olsztynianina.

Jest członkiem Platformy Obywatelskiej. W roku 2005 z listy PO została wybrana na posła RP V kadencji w okręgu olsztyńskim. Zasiadała w Komisji Spraw Zagranicznych oraz w Komisji Kultury Fizycznej i Sportu. Pełniła funkcję sekretarza Sejmu i wiceprzewodniczącej Grupy Polsko-Brytyjskiej. Działała w parlamentarnej Grupie ds. Ratownictwa Wodnego i Górskiego i Parlamentarnej Grupie Kobiet. Przewodniczyła Polsko-Tybetańskiemu Zespołowi Parlamentarnemu.

W roku 2007 reprezentowała Polskę na konferencji OECD w Paryżu oraz w Dowództwie Połączonych Sił Sojuszniczych w Brunssum w Holandii i w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. po raz drugi uzyskała mandat poselski. W VI kadencji Sejmu także przystąpiła do Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Kultury Fizycznej i Sportu, której została wiceprzewodniczącą. Ponownie też stanęła na czele Parlamentarnego Zespołu na rzecz Tybetu.

W 2009 r. bez powodzenia kandydowała z listy PO w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W październiku tego samego roku wybrano ją w skład prezydium Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. W wyborach parlamentarnych w 2011 r. kandydowała po raz trzeci i ponownie uzyskała mandat poselski. Beata Bublewicz w Sejmie zajmuje się także pomocą rozwojową dla najbiedniejszych krajów oraz prawami człowieka. Jako członkini Komisji Spraw Zagranicznych broni stanowiska, zgodnie z którym interes ekonomiczny nie może usprawiedliwiać braku reakcji ze strony społeczności międzynarodowej na rażące naruszenia praw człowieka.

Od wielu lat działa aktywnie na rzecz poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Z zespołem ekspertów stworzyła pakiet zmian legislacyjnych poprawiających bezpieczeństwo ruchu drogowego. W 2010 roku Parlamentarny Zespółu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego działający pod jej przewodnictwem otrzymał nominację do nagrody Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w kategorii "Instytucja Publiczna Roku".

W swojej działalności poselskiej oraz społecznej posłanka Beata Bublewicz angażuje się w działania promujące i upowszechniające sport dzieci i młodzieży. Jest autorką ogólnopolskiego programu "Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży".

W Wyborach Parlamentarnych 2015 nie uzyskała mandatu poselskiego.[2]

Szkoła i wykształcenie

 • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Wydział Humanistyczny, filologia angielska (licencjat)
 • Uniwersytet Warszawski, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych, socjologia, public relations

Działalność społeczna i samorządowa

 • Fundacja im. Mariana Bublewicza

Działalność polityczna

 • Platforma Obywatelska
  • członek partii

Działalność parlamentarna

 • Poseł na Sejm RP (2005–2015)
 • Komisja Spraw Wewnętrznych – zastępca przewodniczącego
 • Komisja Spraw Zagranicznych – członek komisji
 • Parlamentarny Zespół na rzecz Tybetu – przewodnicząca
 • Polsko-Argentyńska Grupa Parlamentarna – przewodnicząca
 • Polsko-Indyjska Grupa Parlamentarna – przewodnicząca

Odznaczenia i wyróżnienia

Laureatka Przepustki Literackiej Miesięcznika "Zwierciadło" za tekst zatytułowany Listy, poświęcony zmarłemu tragicznie w 1993 roku ojcu, wybitnemu kierowcy rajdowemu Marianowi Bublewiczowi.

Zainteresowania

Jest pasjonatką motoryzacji oraz zdrowego stylu życia. Relaksuje się, słuchając muzyki, czytając książki, oglądając filmy. Uwielbia podróże, galerie malarstwa i sport: jeździ na nartach i gra w golfa.

Multimedia

Przypisy

Zobacz też

Beata Bublewicz, facebook.com [19.08.2014]
beatabublewicz.blog.onet.pl [19.08.2014]
ww.motocaina.pl Magda Geringer rozmowa z Beatą Bublewicz: "Musiałam szybko dorosnąć" [19.08.2014]

Bibliografia

sejm.gov.pl, strona sejmowa Beaty Bublewicz [19.08.2014]
kto.wm.pl [19.08.2014]
bublewicz.eu [19.08.2014]
pl.wikipedia.org, Beata Bublewicz [19.08.2014]