Biesówko

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja Marcin Kapłon (dyskusja | edycje) z dnia 23:37, 27 mar 2015

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Biesówko

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Biskupiec
Liczba ludności (2010) 54
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Biesówko
Biesówko
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Biesówko
Biesówko
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Biesówko (niem. Klein Bößau) - wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Biskupiec. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego. W 2010 roku wieś liczyła 54 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa pełni Leszek Karazniewicz[1].

Położenie

Wieś położona jest w centralnej części województwa warmińsko-mazurskiego, na pograniczu pojezierzy Olsztyńskiego i Mrągowskiego, nad jeziorem Tejstymy, 12 km na północ od Biskupca.

Dzieje miejscowości

Geneza wsi sięga 24 lipca 1354 roku, gdy rycerze Mikołaj i Santirme otrzymali od biskupa warmińskiego 60 łanów ziemi na prawie chełmińskim. Ze swej strony zobowiązali się do wystawienia jednej służby zbrojnej po upływie dziesięcioletniej wolnizny. Zgodnie z ówczesną praktyką podzielili oni te dobra na dwie części. Na większej założyli wieś czynszową Biesowo, zaś na mniejszej folwark szlachecki Biesówko, w którym mieli pracować chłopi z Biesowa. Pod koniec XV wieku obie osady przeszły w posiadanie kapituły dobromiejskiej, a Biesówko zostało zamienione w wieś czynszową. Ucierpiało ono podczas wojen szwedzkich w pierwszej połowie XVII wieku. Biesówko należało do parafii w Biesowie; tam też do szkoły uczęszczały dzieci z Biesówka.

Zabytki

W wiosce znajduje się zabytkowa kapliczka oraz cmentarzyk prawosławny z okresu pierwszej wojny światowej. Spoczywa tu 17 żołnierzy armii rosyjskiej, poległych w walkach toczących się pod Zerbuniem i Biesowem 26 sierpnia 1914 r.

Turystyka

Przyroda

W pobliżu miejscowości znajduje się pomnik przyrody - głaz narzutowy.

Bibliografia

Biskupiec. Z dziejów miasta i powiatu, red. Wanda Korycka, Olsztyn 1969.
Bank Danych Lokalnych GUS [12.11.2013]
Ciekawe Mazury [10.11.2013]
Olsztyńska Strona Rowerowa [10.11.2013]

Przypisy