Bociania wieś w Żywkowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
m (Zastępowanie tekstu - "© Stanisław Kuprjaniuk" na "Fot. Stanisław Kuprjaniuk")
 
(Nie pokazano 16 wersji utworzonych przez 5 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Żywkowo (niem. Schewecken) – wieś w północnej Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, na terenie Natangii, w powiecie bartoszyckim, w gminie Górowo Iławeckie, przy granicy z Rosją.  
+
{{Mała architektura2 sakralna infobox
 +
|nazwa        = Bociania wieś w Żywkowie
 +
|typ obiektu  = wieś bociania
 +
|powiat      = bartoszycki
 +
|gmina        = Górowo Iławeckie
 +
|miejscowość  = Żywkowo
 +
}}
 +
''' Bociania wieś w Żywkowie ''' - jest to najpopularniejsza z polskich tzw. „bocianich wsi”. Odnotowuje się, że Żywkowo zamieszkuje około 160 bocianów białych w 42 gniazdach. Najwięcej bocianich gniazd w liczbie 24 ma w swoim gospodarstwie [[Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków]].
 +
<br/><br/>
  
Jest to najpopularniejsza z polskich tzw. „bocianich wsi”. Odnotowuje się, że Żywkowo zamieszkuje około 160 bocianów białych w 42 gniazdach. Najwięcej bocianich gniazd w liczbie 24 ma w swoim gospodarstwie Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.  
+
== Położenie ==
 +
[[Żywkowo]] (niem. Schewecken) – wieś w północnej Polsce położona na terenie [[Natangia|Natangii]], w [[Górowo Iławeckie (gmina wiejska)|gminie Górowo Iławeckie]], w [[Powiat bartoszycki|powiecie bartoszyckim]], przy granicy z Rosją.
 +
<br/>
 +
== Opis ==
 +
Pierwotnie na tym terenie zlokalizowana była wieś Seweke, zniszczona podczas wojen polsko-krzyżackich. Ponowne wzmianki pochodzą z 1785 roku. Około 1821 roku liczba mieszkańców wynosiła 44 osoby, do roku 1928 wzrosła do 54. Po II wojnie światowej miejsce wysiedlonych niemieckich mieszkańców zajęli ukraińscy przesiedleńcy w ramach przymusowej akcji "Wisła" i do dziś wieś zamieszkują ich potomkowie. W 1983 roku we wsi było 14 budynków mieszkalnych ze 118 mieszkańcami. Na przestrzeni czasu wieś wyludniła się, skoro zamieszkuje ją obecnie 25 osób. Populacja bocianów białych wydaje się być niezmienna. We wsi na drzewach, dachach i słupach znajduje się ponad 50 gniazd i platform pod gniazda. Co roku zajętych jest od 35 do 40 z nich, w rekordowych latach zajęte są wszystkie gniazda. W sezonie klekot bociani rozlega się we wsi co parę minut, a co chwila bociany startują bądź lądują. W Żywkowie życie bocianów można podglądać z wieży widokowej w gospodarstwie nr 7 należącym do Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Drugie życie bocianów toczy się  jednak na okolicznych polach, łąkach i oczkach wodnych, gdzie ptaki spędzają długie godziny na polowaniach. Poznanie takiego trybu życia bocianów umożliwia tym celu  wytyczona ścieżka dydaktyczna pomiędzy Żywkowem a sąsiednią wsią [[Toprzymy|Toprzynami]], w której także znajdują się bocianie gniazda. Ścieżka biegnie polną drogą pomiędzy łąkami i polami uprawnymi. Można z niej obserwować krajobraz typowy i korzystny dla bocianów białych. Bociany do życia wybierają bowiem takie tereny, na których prowadzone jest tradycyjne gospodarowanie: pola są niewielkie, przeważają łąki i pastwiska, pomiędzy uprawami znajdują się szerokie i bogate pasy miedz, rowy, strumienie, oczka wodne, zadrzewienia śródpolne.
 +
<br/>
 +
== Ciekawostki ==
 +
Przy wsparciu wspólnoty greckokatolickiej i władz lokalnych w 2000 roku została ufundowania kapliczka greckokatolicka, którą wzniesiono w centralnym miejscu wsi.
 +
<br/>
  
Pierwotnie na tym terenie zlokalizowana była wieś Seweke, zniszczona podczas wojen polsko-krzyżackich. Ponowne wzmianki pochodzą z 1785 roku. Około 1821 roku liczba mieszkańców wynosiła 44 osoby, do roku 1928 wzrosła do 54. Po II wojnie światowej miejsce wysiedlonych niemieckich mieszkańców zajęli ukraińscy przesiedleńcy w ramach przymusowej akcji "Wisła" i do dziś wieś zamieszkują ich potomkowie. W 1983 roku we wsi było 14 budynków mieszkalnych ze 118 mieszkańcami. Na przestrzeni czasu wieś wyludniła się, skoro zamieszkuje ją obecnie 25 osób. Populacja bocianów białych wydaje się być niezmienna. We wsi na drzewach, dachach i słupach znajduje się ponad 50 gniazd i platform pod gniazda. Co roku zajętych jest od 35 do 40 z nich, w rekordowych latach zajęte są wszystkie gniazda. W sezonie klekot bociani rozlega się we wsi co parę minut, a co chwila bociany startują bądź lądują. W Żywkowie życie bocianów można podglądać z wieży widokowej w gospodarstwie nr 7 należącym do Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Drugie życie bocianów toczy się  jednak na okolicznych polach, łąkach i oczkach wodnych, gdzie ptaki spędzają długie godziny na polowaniach. Poznanie takiego trybu życia bocianów umożliwia tym celu  wytyczona ścieżka dydaktyczna pomiędzy Żywkowem a sąsiednią wsią Toprzynami, w której także znajdują się bocianie gniazda. Ścieżka biegnie polną drogą pomiędzy łąkami i polami uprawnymi. Można z niej obserwować krajobraz typowy i korzystny dla bocianów białych. Bociany do życia wybierają bowiem takie tereny, na których prowadzone jest tradycyjne gospodarowanie: pola są niewielkie, przeważają łąki i pastwiska, pomiędzy uprawami znajdują się szerokie i bogate pasy miedz, rowy, strumienie, oczka wodne, zadrzewienia śródpolne.
+
==Galeria zdjęć==
 +
<gallery mode=packed widths=300px heights=300px class="left">
 +
File: zy3.jpg|<center>Bociania wieś w Żywkowie. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
 +
File: zy1.jpg|<center>Bociania wieś w Żywkowie. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
 +
File: zy2.jpg|<center>Bociania wieś w Żywkowie. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
 +
</gallery>
 +
== Bibliografia ==
 +
''Bartoszyce. Z dziejów miasta i okolic'', Olsztyn 1987.<br/>
 +
Szynkowski Jerzy, ''Masurische Storchenwelt. Ein Sommer mit dem eleganten Vogel'', Kętrzyn 2003.<br/>
 +
Zduniak Jan, Zduniak Agnieszka, ''Reisefuehrer Masuren und Umgebung'', Kętrzyn 2006.  
  
Przy wsparciu wspólnoty greckokatolickiej i władz lokalnych w 2000 roku została ufundowania kapliczka greckokatolicka, którą wzniesiono w centralnym miejscu wsi.
 
[[Plik:zy1.jpg|right|thumb|300px|Kapliczka w Bukwałdzie. © Stanisław Kuprjaniuk]]
 
[[Plik:zy2.jpg|right|thumb|300px|Kapliczka w Bukwałdzie. © Stanisław Kuprjaniuk]]
 
[[Plik:zy3.jpg|right|thumb|300px|Kapliczka w Bukwałdzie. © Stanisław Kuprjaniuk]]
 
Bartoszyce. Z dziejów miasta i okolic, Olsztyn 1987.
 
  
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Architektura]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]]
+
[[Kategoria: Powiat bartoszycki]]
<br/>
+
[[Kategoria: Górowo Iławeckie (gmina wiejska)]]
 +
[[Kategoria: Wsie sołeckie]]
 +
[[Kategoria: Wsie tematyczne]]
 +
[[Kategoria: 1701-1800]]

Aktualna wersja na dzień 08:57, 25 mar 2015

Bociania wieś w Żywkowie

typ obiektu: wieś bociania
powiat: bartoszycki
gmina: Górowo Iławeckie
miejscowość: Żywkowo

Bociania wieś w Żywkowie - jest to najpopularniejsza z polskich tzw. „bocianich wsi”. Odnotowuje się, że Żywkowo zamieszkuje około 160 bocianów białych w 42 gniazdach. Najwięcej bocianich gniazd w liczbie 24 ma w swoim gospodarstwie Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Położenie

Żywkowo (niem. Schewecken) – wieś w północnej Polsce położona na terenie Natangii, w gminie Górowo Iławeckie, w powiecie bartoszyckim, przy granicy z Rosją.

Opis

Pierwotnie na tym terenie zlokalizowana była wieś Seweke, zniszczona podczas wojen polsko-krzyżackich. Ponowne wzmianki pochodzą z 1785 roku. Około 1821 roku liczba mieszkańców wynosiła 44 osoby, do roku 1928 wzrosła do 54. Po II wojnie światowej miejsce wysiedlonych niemieckich mieszkańców zajęli ukraińscy przesiedleńcy w ramach przymusowej akcji "Wisła" i do dziś wieś zamieszkują ich potomkowie. W 1983 roku we wsi było 14 budynków mieszkalnych ze 118 mieszkańcami. Na przestrzeni czasu wieś wyludniła się, skoro zamieszkuje ją obecnie 25 osób. Populacja bocianów białych wydaje się być niezmienna. We wsi na drzewach, dachach i słupach znajduje się ponad 50 gniazd i platform pod gniazda. Co roku zajętych jest od 35 do 40 z nich, w rekordowych latach zajęte są wszystkie gniazda. W sezonie klekot bociani rozlega się we wsi co parę minut, a co chwila bociany startują bądź lądują. W Żywkowie życie bocianów można podglądać z wieży widokowej w gospodarstwie nr 7 należącym do Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Drugie życie bocianów toczy się jednak na okolicznych polach, łąkach i oczkach wodnych, gdzie ptaki spędzają długie godziny na polowaniach. Poznanie takiego trybu życia bocianów umożliwia tym celu wytyczona ścieżka dydaktyczna pomiędzy Żywkowem a sąsiednią wsią Toprzynami, w której także znajdują się bocianie gniazda. Ścieżka biegnie polną drogą pomiędzy łąkami i polami uprawnymi. Można z niej obserwować krajobraz typowy i korzystny dla bocianów białych. Bociany do życia wybierają bowiem takie tereny, na których prowadzone jest tradycyjne gospodarowanie: pola są niewielkie, przeważają łąki i pastwiska, pomiędzy uprawami znajdują się szerokie i bogate pasy miedz, rowy, strumienie, oczka wodne, zadrzewienia śródpolne.

Ciekawostki

Przy wsparciu wspólnoty greckokatolickiej i władz lokalnych w 2000 roku została ufundowania kapliczka greckokatolicka, którą wzniesiono w centralnym miejscu wsi.

Galeria zdjęć

Bibliografia

Bartoszyce. Z dziejów miasta i okolic, Olsztyn 1987.
Szynkowski Jerzy, Masurische Storchenwelt. Ein Sommer mit dem eleganten Vogel, Kętrzyn 2003.
Zduniak Jan, Zduniak Agnieszka, Reisefuehrer Masuren und Umgebung, Kętrzyn 2006.