Bogusław Oblewski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bogusław Oblewski

z archiwum Janusza Poryckiego
z archiwum Janusza Poryckiego
Imię i nazwisko Bogusław Oblewski
Data i miejsce urodzenia 11 października 1957 r. w Kraśniku
Dyscyplina piłka nożna
Największy sukces mistrz Polski

Bogusław Oblewski (ur. 11 października 1957 r. w Kraśniku) – zawodnik I-ligowych klubów polskich, mistrz Polski, podpora defensywy Stomilu w I lidze.

Przebieg kariery sportowej

Karierę rozpoczął w Stali Kraśnik, gdzie grał przez prawie 10 lat. W 1978 roku przeszedł do Legii Warszawa. Tam jednak nie mógł znaleźć miejsca w podstawowym składzie, więc wyjechał do Poznania, gdzie zaadaptował się od razu. Z Lechem dwukrotnie sięgnął po tytuł mistrza Polski i raz po Puchar Polski. Mimo że był obrońcą, zdobywał bramki dla swej drużyny. Od 1984 roku występował w Lechii Gdańsk, będąc jednym z najskuteczniejszych defensorów.

W 1988 roku zdecydował się na sportową emigrację. Wybrał Szwecję i klub IFC Delbso. Po powrocie do kraju w 1992 roku otrzymał ofertę ze Stomilu Olsztyn. Z klubem awansował do ekstraklasy, w której rozegrał jeszcze dwa sezony, po czym zakończył karierę.

Działalność szkoleniowa

U schyłku profesjonalnej gry został trenerem w klubie olsztyńskim. Następnie trenował takie kluby jak: Okęcie Warszawa, Gwardia Warszawa, Mazowsze Grójec, Ruch Wysokie Mazowieckie, Jeziorak Iława, Pomezania Malbork, Narew Ostrołęka, Okęcie Warszawa, Hutnik Warszawa, Orkan Rumia, Żyrardowianka.

Bibliografia

wikipedia.org [18.12.2014]
90minut.pl [18.12.2014]