Bratian: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Utworzono nową stronę " {{Wieś infobox |nazwa = Bratian |herb wsi = |flaga wsi = |herb artykuł = |dopełniacz wsi = Bratiana ...")
 
Linia 7: Linia 7:
 
  |herb artykuł          =
 
  |herb artykuł          =
 
  |dopełniacz wsi        = Bratiana   
 
  |dopełniacz wsi        = Bratiana   
  |zdjęcie              = Pole-obowiązkowe 
+
  |zdjęcie              = [[File:Obrazek-nazwa.jpg|thumb|Miejscowość-Opis-Ryzunku]]
 
  |opis zdjęcia          = Pole-obowiązkowe     
 
  |opis zdjęcia          = Pole-obowiązkowe     
 
  |rodzaj miejscowości  = wieś
 
  |rodzaj miejscowości  = wieś
Linia 31: Linia 31:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}
 
}}
<big>'''Bratian'''</big> (Bratyan, Bretzen, Bretchen, niem. Brattian ) – wieś sołecka w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Nowe Miasto Lubawskie.
+
<big>'''Bratian'''</big> (Bratyan, Bretzen, Bretchen, niem. Brattian) – wieś sołecka w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Nowe Miasto Lubawskie.
  
 
<br/>
 
<br/>
Linia 40: Linia 40:
  
 
=== Dzieje miejscowości ===
 
=== Dzieje miejscowości ===
Miejscowość została lokowana na dobrach bratiańskich, które otrzymał brat Jan z Sandomierza za służbę w wojskach krzyżackich. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1343 r. kiedy doszło do spotkania książąt mazowieckich Ziemowita II i Bolesława III z wielkim mistrzem Ludolfem Königem w sprawie wytyczenia granicy między Mazowszem a państwem zakonnym. Wieś posiada herb, który wg Jana Długosza przedstawia złote rogi jelenia na srebrnym tle. W latach 1343 – 1359 na terenie miejscowości wybudowano średniowieczny zamek krzyżacki a pod koniec XIV w. funkcjonował tutaj folwark zakonny.  
+
Miejscowość została lokowana na dobrach bratiańskich, które otrzymał brat Jan z Sandomierza za służbę w wojskach krzyżackich. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1343 r. kiedy doszło do spotkania książąt mazowieckich Ziemowita II i Bolesława III z wielkim mistrzem Ludolfem Königem w sprawie wytyczenia granicy między Mazowszem a państwem zakonnym. Nie znana jest dokładna data lokacji. Wieś posiada herb, który wg Jana Długosza przedstawia złote rogi jelenia na srebrnym tle. W latach 1343 – 1359 na terenie miejscowości wybudowano średniowieczny zamek krzyżacki a pod koniec XIV w. funkcjonował tutaj folwark zakonny. Nazwa miejscowości pochodzi od nazwy zamku. Zamek określano mianem od rycerza Jana z Sandomierza. Ludność polska nazywała go Brat Jan. W Bratianie odbyła się ostatnia przedwojenna narada krzyżacka przed bitwą pod Grunwaldem. Po I pokoju toruńskim wieś została w rękach zakonu zaś po II pokoju trafiła do Polski. Pod koniec XV w. zamek bratiański przeszedł pod zarząd rodu Wilkanowskich i stał się siedzibą starosty królewskiego. W 1522 r. starostwo obejmuje Jan Wieczwiński a w 1535 r. Bratian przejmuje ród Działyńskich. Po wojnach polsko – szwedzkich wieś wraz z Nowym Miastem została przez Karola X Gustawa (króla szwedzkiego) nadane za wierność Szwedom, Bogusławowi Radziwiłłowi. W połowie XVIII w. dobra bratiańskie przejęte zostały przez ród Czapskich.  W 1865 r. wieś kupuje Florjan Różycki. Pod koniec XIX w. wieś obejmowała 3740 mórg. W tym okresie było 730 mieszkańców w tym: 516 katolików i 169 protestantów.  Na początku XX w. rozpoczęła funkcjonowanie tutaj kolej żelazna oraz młyn wodny na rzece Wel. W 1991 r. erygowano parafię w Bratianie a w 2004 r. konsekrowano kościoła pw. Św. Brata Alberta Chmielowskiego. Na terenie wsi w 2007 r. powstało bractwo rycerskie Chorągwi Zamku Bratian.
Nazwa miejscowości pochodzi od nazwy zamku. Zamek określano mianem od rycerza Jana z Sandomierza. Ludność polska nazywała go Brat Jan.  
 
 
 
W Bratianie odbyła się ostatnia przedwojenna narada krzyżacka przed bitwą pod Grunwaldem. Po I pokoju toruńskim wieś została w rękach zakonu zaś po II pokoju trafiła do Polski. Pod koniec XV w. zamek bratiański przeszedł pod zarząd rodu Wilkanowskich i stał się siedzibą starosty królewskiego. W 1522 r. starostwo obejmuje Jan Wieczwiński a w 1535 r. Bratian przejmuje ród Działyńskich. Po wojnach polsko – szwedzkich wieś wraz z Nowym Miastem została przez Karola X Gustawa (króla szwedzkiego) nadane za wierność Szwedom, Bogusławowi Radziwiłłowi. W połowie XVIII w. dobra bratiańskie przejęte zostały przez ród Czapskich.  W 1865 r. wieś kupuje Florjan Różycki . Pod koniec XIX w. wieś obejmowała 3740 mórg . W tym okresie było 730 mieszkańców w tym: 516 katolików i 169 protestantów .  Na początku XX w. rozpoczęła funkcjonowanie tutaj kolej żelazna oraz młyn wodny na rzece Wel. W 1991 r. erygowano parafię w Bratianie a w 2004 r. konsekrowano kościoła pw. Św. Brata Alberta Chmielowskiego. Na terenie wsi w 2007 r. powstało bractwo rycerskie Chorągwi Zamku Bratian.
 
  
 
<br/>
 
<br/>
Linia 49: Linia 46:
 
=== Ludzie związani z miejscowością: ===
 
=== Ludzie związani z miejscowością: ===
  
 +
Na kartach historii wsi zapisał się ród Wilkanowskich oraz Działyński.
 
<br/>
 
<br/>
  
  
[[File:Obrazek-nazwa.jpg|thumb|Miejscowość-Opis-Ryzunku]]
+
 
  
 
=== Zabytki: ===
 
=== Zabytki: ===
Na terenie Bratianu znajdują się następujące zabytki: ruiny XIV w. zamku krzyżackiego; pozostałości dworku klasycystycznego z XVIII w.; kuźnia i domy z XIX wieku; krzyż i pamiątkowa tablica na miejscu straceń.
+
Na terenie Bratianu znajdują się następujące zabytki: ruiny XIV w. zamku krzyżackiego, pozostałości dworku klasycystycznego z XVIII w., kuźnia i domy z XIX w., krzyż i pamiątkowa tablica na miejscu straceń.
 +
 
 
[[File:Obrazek-nazwa.jpg|thumb|Miejscowość-Opis-Ryzunku]]
 
[[File:Obrazek-nazwa.jpg|thumb|Miejscowość-Opis-Ryzunku]]
  
Linia 61: Linia 60:
  
 
=== Bibliografia: ===
 
=== Bibliografia: ===
 +
''Gmina Nowe Miasto Lubawskie. Przewodnik krajoznawczy'', Toruń 1997, 82 ss.
  
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. I, s. 355.  
+
''Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich'', pod red. Bronisława Chlebowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, t. I, Warszawa 1880, 960 ss.  
  
  
Linia 68: Linia 68:
  
 
== Zobacz też ==
 
== Zobacz też ==
 +
http://gminanml.pl
  
 +
<br/>
  
 
[[Kategoria: Miejscowość]]
 
[[Kategoria: Miejscowość]]
 
[[Użytkownik:Kinlis|Kinlis]] ([[Dyskusja użytkownika:Kinlis|dyskusja]]) 12:12, 20 wrz 2013 (CEST)
 
[[Użytkownik:Kinlis|Kinlis]] ([[Dyskusja użytkownika:Kinlis|dyskusja]]) 12:12, 20 wrz 2013 (CEST)

Wersja z 22:20, 24 wrz 2013


Bratian

[[Plik:
Miejscowość-Opis-Ryzunku
|240px|Pole-obowiązkowe]]
Pole-obowiązkowe
Rodzaj miejscowości wieś
Państwo  Polska
Województwo warmińsko - mazurskie
Powiat nowomiejski
Gmina Nowe Miasto Lubawskie
Sołectwo Bratian
Liczba ludności (Pole-obowiązkowe) Pole-obowiązkowe
Strefa numeracyjna (+48) 56
Kod pocztowy 13 - 300
Tablice rejestracyjne NNM
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Bratian
Bratian
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bratian
Bratian
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Bratian (Bratyan, Bretzen, Bretchen, niem. Brattian) – wieś sołecka w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Nowe Miasto Lubawskie.


Charakterystyka fizjograficzna

Miejscowość położona jest na terenie gminy Nowe Miasto Lubawskie, która posiada niezwykle urozmaiconą rzeźbę. Obszar gminy obejmuje Pojezierze Brodnickie, Garb Lubawski i głęboko wciętą dolinę Drwęcy. Na terenie gminy występują takie formy jak ozy i kemy, powstałe podczas zlodowacenia w zagłębieniach i szczelinach martwego lodu. Na południe od Nowego Dworu znajduje się oz (eksploatowany jako żwirownia), natomiast na północ od wsi Chrośle i na południe od Jamielnika występują kemy. Oś hydrograficzną gminy stanowi rzeka Drwęca. Znaczną powierzchnię zaś zajmują mokradła i bagna, występujące głównie w dnach rynien i innych obniżeniach terenu. Stosunkowo niewielką powierzchnię zajmują lasy (14% powierzchni gminy). Ponadto 65% powierzchni gminy stanowi obszar chronionego krajobrazu.

Dzieje miejscowości

Miejscowość została lokowana na dobrach bratiańskich, które otrzymał brat Jan z Sandomierza za służbę w wojskach krzyżackich. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1343 r. kiedy doszło do spotkania książąt mazowieckich Ziemowita II i Bolesława III z wielkim mistrzem Ludolfem Königem w sprawie wytyczenia granicy między Mazowszem a państwem zakonnym. Nie znana jest dokładna data lokacji. Wieś posiada herb, który wg Jana Długosza przedstawia złote rogi jelenia na srebrnym tle. W latach 1343 – 1359 na terenie miejscowości wybudowano średniowieczny zamek krzyżacki a pod koniec XIV w. funkcjonował tutaj folwark zakonny. Nazwa miejscowości pochodzi od nazwy zamku. Zamek określano mianem od rycerza Jana z Sandomierza. Ludność polska nazywała go Brat Jan. W Bratianie odbyła się ostatnia przedwojenna narada krzyżacka przed bitwą pod Grunwaldem. Po I pokoju toruńskim wieś została w rękach zakonu zaś po II pokoju trafiła do Polski. Pod koniec XV w. zamek bratiański przeszedł pod zarząd rodu Wilkanowskich i stał się siedzibą starosty królewskiego. W 1522 r. starostwo obejmuje Jan Wieczwiński a w 1535 r. Bratian przejmuje ród Działyńskich. Po wojnach polsko – szwedzkich wieś wraz z Nowym Miastem została przez Karola X Gustawa (króla szwedzkiego) nadane za wierność Szwedom, Bogusławowi Radziwiłłowi. W połowie XVIII w. dobra bratiańskie przejęte zostały przez ród Czapskich. W 1865 r. wieś kupuje Florjan Różycki. Pod koniec XIX w. wieś obejmowała 3740 mórg. W tym okresie było 730 mieszkańców w tym: 516 katolików i 169 protestantów. Na początku XX w. rozpoczęła funkcjonowanie tutaj kolej żelazna oraz młyn wodny na rzece Wel. W 1991 r. erygowano parafię w Bratianie a w 2004 r. konsekrowano kościoła pw. Św. Brata Alberta Chmielowskiego. Na terenie wsi w 2007 r. powstało bractwo rycerskie Chorągwi Zamku Bratian.


Ludzie związani z miejscowością:

Na kartach historii wsi zapisał się ród Wilkanowskich oraz Działyński.



Zabytki:

Na terenie Bratianu znajdują się następujące zabytki: ruiny XIV w. zamku krzyżackiego, pozostałości dworku klasycystycznego z XVIII w., kuźnia i domy z XIX w., krzyż i pamiątkowa tablica na miejscu straceń.

Miejscowość-Opis-Ryzunku


Bibliografia:

Gmina Nowe Miasto Lubawskie. Przewodnik krajoznawczy, Toruń 1997, 82 ss.

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. Bronisława Chlebowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, t. I, Warszawa 1880, 960 ss.



Zobacz też

http://gminanml.pl


Kinlis (dyskusja) 12:12, 20 wrz 2013 (CEST)