Bruno Bludau: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 10: Linia 10:
 
  |imię przy narodzeniu =
 
  |imię przy narodzeniu =
 
  |data śmierci        = 5 maja 1945 r.
 
  |data śmierci        = 5 maja 1945 r.
  |miejsce śmierci      =  
+
  |miejsce śmierci      = Ural
 
  |przyczyna śmierci    = śmierć męczeńska
 
  |przyczyna śmierci    = śmierć męczeńska
 
  |miejsce spoczynku    =  
 
  |miejsce spoczynku    =  
Linia 20: Linia 20:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}
 
}}
''' Bruno Bludau''' (ur. 9 września 1890 r. w Miejskiej Woli, zm. 5 maja 1945 r.) – ksiądz włączony w poczet warmińskich męczenników, którzy zginęli śmiercią męczeńską podczas II wojny światowej.
+
''' Bruno Bludau''' (ur. 9 września 1890 r. w Miejskiej Woli, zm. 5 maja 1945 r. na Uralu) – ksiądz włączony w poczet warmińskich męczenników, którzy zginęli śmiercią męczeńską podczas II wojny światowej.
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
 
== Życiorys ==  
 
== Życiorys ==  

Wersja z 14:54, 28 sty 2015

Bruno Bludau

ks. Bruno Bludau
ks. Bruno Bludau
Data i miejsce urodzenia 9 września 1890 r.
Miejska Wola
Data i miejsce śmierci 5 maja 1945 r.
Ural
Przyczyna śmierci śmierć męczeńska

Bruno Bludau (ur. 9 września 1890 r. w Miejskiej Woli, zm. 5 maja 1945 r. na Uralu) – ksiądz włączony w poczet warmińskich męczenników, którzy zginęli śmiercią męczeńską podczas II wojny światowej.

Życiorys

Urodził się 9 września 1890 r. w Miejskiej Woli (dawn. Bügerwalde) w parafii Mingajny (dawn. Mingehnen). Był synem właściciela ziemskiego.

Szkoła i wykształcenie

Maturę uzyskał w 1912 r. w gimnazjum w Reszlu, następnie wstąpił do Seminarium Duchownego w Braniewie. 9 lipca 1916 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Praca

Pierwszą parafią, w której ks. Bludau rozpoczął pracę duszpasterską jako wikariusz, były Jeziorany. 25 września 1917 r. podjął obowiązki wikariusza w Długoborze. 14 lipca 1919 r. został mianowany czwartym wikariuszem w Królewcu, gdzie przepracował przez 12 lat.

Biskup warmiński 9 grudnia 1931 r. powierzył mu jako proboszczowi parafię w Plutach, w której pracował przez kolejnych 14 lat. W lutym 1945 r., już po wkroczeniu Armii Czerwonej, ks. Bruno Bludau został przetransportowany przez Rosjan do Lidzbarka Warmińskiego, następnie do Wystruci i dalej do obozu na Uralu, gdzie zmarł 5 maja 1945 r.

Śmierć męczeńska

Przed wkroczeniem Rosjan ksiądz udał się wraz ze swoją siostrą, która prowadziła mu dom, do gospodarstwa rodziny Hohmann, położonego w Zdroju, kilka kilometrów od Plut. Tam wraz z małą grupą parafian ukrył się w piwnicy. Gdy nadeszli Rosjanie, wszyscy zostali zagonieni przez wojsko sowieckie do Lechowa.

Ks. Bludau został związany i, mając na nogach jedynie drewniane chodaki, przeprowadzony do Lidzbarka Warmińskiego. W czasie drogi był bity i popychany przez Rosjan, ale zawsze wstawał, żeby iść dalej. Jak opisuje naoczny świadek tamtych wydarzeń, ks. Bludau był bardzo pobity i miał sińce na twarzy. Z kolei według relacji świadka z miejscowości Kaszuny ks. Bludau został przetransportowany z Lidzbarka Warmińskiego razem z czterema innymi księżmi samochodem w kierunku Wystruci.

Siostra księdza Bludaua zmarła w obozie koło Wystruci. Ks. Bludau zmarł 5 maja 1945 r. na Uralu.

Bibliografia

olsztyn.gosc.pl [15.11.2014]