Bruno Siegel: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Bibliografia)
Linia 4: Linia 4:
 
  |pseudonim            =
 
  |pseudonim            =
 
  |grafika              = Siegel.jpg  
 
  |grafika              = Siegel.jpg  
  |opis grafiki        = Grób sługi Bożego ks. Siegla w Miłakowie
+
  |opis grafiki        = Grób sługi Bożego ks. Siegla w Miłakowie.<br>Reprodukcja ze zbiorów Krzysztofa Kozłowskiego. Źródło: [http://kkozlowski.pl/ www.kkozlowski.pl]
 
  |podpis              =  
 
  |podpis              =  
 
  |data urodzenia      = 6 listopada 1889 r.
 
  |data urodzenia      = 6 listopada 1889 r.

Wersja z 14:54, 7 lut 2015

Bruno Siegel

Grób sługi Bożego ks. Siegla w Miłakowie.Reprodukcja ze zbiorów Krzysztofa Kozłowskiego. Źródło: www.kkozlowski.pl
Grób sługi Bożego ks. Siegla w Miłakowie.
Reprodukcja ze zbiorów Krzysztofa Kozłowskiego. Źródło: www.kkozlowski.pl
Data i miejsce urodzenia 6 listopada 1889 r.
Wąbrzeźno
Data i miejsce śmierci 30 stycznia 1945 r.
Miłakowo
Przyczyna śmierci śmierć męczeńska
Miejsce spoczynku Miłakowo

Bruno Siegel (ur. 6 listopada 1889 r. w Wąbrzeźnie, zm. 30 stycznia 1945 r. w Miłakowie) – ksiądz włączony w poczet warmińskich męczenników, którzy zginęli śmiercią męczeńską podczas II wojny światowej.

Życiorys

Urodził się 6 listopada 1889 r. w Wąbrzeźnie. Był pierwszym dzieckiem Aleksandra i Tekli. Miał dwie siostry: Irenę Brunhildę i Marię Stefanię.

Szkoła i wykształcenie

Po uzyskaniu matury wstąpił do seminarium duchownego w Braniewie, po ukończeniu którego otrzymał 26 stycznia 1913 r. święcenia kapłańskie.

Praca

Po święceniach został skierowany do Radostowa, gdzie podjął pracę duszpasterską jako wikariusz. Rok później został przeniesiony do parafii w Mrągowie, gdzie pracował do 1920 r.

W czasie I wojny światowej ks. Siegel pełnił w Kurlandii funkcję kapelana wojskowego. Późniejszą parafią, w której pracował jako drugi wikariusz, było Dobre Miasto. 11 sierpnia 1930 r. został tamtejszym komendariuszem, tzn. posiadał beneficjum bez zarządzania urzędem kościelnym. Dziewięć miesięcy później ks. Siegel został mianowany proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Miłakowie. Obok służby duszpasterskiej w parafii przejął też obowiązki wojskowego kapelana garnizonu w Morągu.

Śmierć męczeńska

Miłakowo zostało w 50 proc. zniszczone podczas nalotu bombowego. Ucierpiały również budynki kościelne. Kiedy sowieci wkroczyli do miejscowości, zaczęli plądrować miasto.

30 stycznia 1945 r. zatrzymali ks. Bruna i odprowadzili go w nieznanym kierunku. Mimo że na plebanii przebywały też inne osoby, jedynie jego aresztowano. Został zastrzelony przez żołnierzy sowieckich. Jego ciało odnaleziono w miejscowości Stare Bolity, w odległości 4 km od Miłakowa.

Ciało zamordowanego kapłana zostało złożone w grobie na miejscowym katolickim cmentarzu. Błędnie została podana tam informacja o dacie jego śmierci w dniu 26 stycznia 1945 r.

Bibliografia

olsztyn.gosc.pl [15.11.2014]